banner6

Emre Erdemoğlu “Kostüm seçiminde ten renginiz, anatominiz, ışığınız çok önemli”

banner37

Emre Erdemoğlu “Kostüm seçiminde ten renginiz, anatominiz, ışığınız çok önemli”
banner150

banner150

banner99

Burcu BATUR 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarım Bölümü'nden 2009 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Moda Akademisi'nde styling eğitimi alan Erdem Erdemoğlu ilk koleksiyonu 'Sandık Lekesi' ile EİB Moda Tasarım yarışmasında ikincilik ödülü aldı.


Son dönemlerde yer aldığı defilelerde adından söz ettiren Emre Erdemoğlu Burcu Baturun’un sorularını içtenlikle cevapladı. 

Geniş renk skalasını kullanarak, iddialı ve modern kuplarla erkek özel dikim ve üretim tasarımlarınızla Türkiye’nin önde gelen moda tasarımcılarındansınız. Moda sektöründeki yolculuğunuzdan ve İstanbul’da kendi adınızı taşıyan markanızdan bahseder misiniz?

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite son sınıfta “Emre Erdemoğlu” markasını kurdum.”Sandık Lekesi “ adını verdiğim ilk koleksiyonumu hazırladım ve Uluslararası platformda birçok ödül aldım bu koleksiyonla.Ardından İtalya’ya davet edildim ve ilk defilemi İtalya’da gerçekleştirdim.


 2012 yılında İtalya’da "PLANÖR" adını verdiğim koleksiyonumla “MOST CREATIVE COLLECTION” ödülüne layık görüldüm.


2014 A/W “Clark Gable” koleksiyonu ile Vogue İtalya’nın dikkatini çekerek, Turkish Leather Brand ile ortak bir projede buluştum.Vogue dergisi için 8 sayfalık özel bir moda çekimi gerçekleştirerek bu özel koleksiyon için İtalya’nın Floransa şehrinde özel bir davetle koleksiyon lansmanını gerçekleştirdim.

Ondan sonraki süreçte markamın satış noktalarını geliştirdim.Harvey Nichols, Brandroom, Galeries Lafayette İstanbul, Beymen ve Joor gibi platformlarda hala markamın satışı devam etmekte. 11 yıldır Erkek modasında özel dikim ve üretim hizmetiyle Bomontideki stüdyomuzda hizmet vermekteyiz.

İtalya, Berlin ve İstanbul olmak üzere her yıl koleksiyonlarımı farklı ülkelerde sunmaktayım.

Kozmopolit ve cool tasarımlarınız Türkiye’de birçok yeni nesil oyuncu ve sanatçı tarafından tercih ediliyor, kimlerin kostümlerini hazırlıyorsunuz?

Uzun yıllardır sevgili Kenan Doğulu, Gökhan Türkmen, Murat Dalkılıç, Murat Boz, Edis, Yalın, Keremcem, Kalben, Simge Sağın,Nükhet Duru, Zuhal Olcay, Reynmen, Soner Sarıkabadayı, Kaan Urgancıoğlu, Engin Akyürek, Kaan Yıldırım , Mert Fırat, Uraz Kaygılaroğlu, Hande Erçel, Birkan Sokullu, Boran Kuzum , Çağatay Ulusoy, Kerem Bürsin, Mehmet Ozan Dolunay, Serhan Onat , Furkan Palalı, Sercan Badur, Sarp Bozkurt, Caner Cindoruk, Serkan Cayoğlu, Barış Kılıç, Murat Yıldırım, Burak Deniz, Engin Öztürk, Onur Tuna, Alp Navruz, Beyazıt Öztürk, Ozan Güven , Kubilay Aka, Sarp Apak , Mehmet Günsur, Enis Arıkan gibi birbirinden başarılı sanatçı, oyuncu arkadaşlarım için üretimlerim oldu.


Geçtiğimiz Ekim ayında pandemiden dolayı ilk kez dijital olarak düzenlenen Mercedes- Benz Fashion Week İstanbul’da “Beni Bağrına Bas” adlı son koleksiyonunuzla bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey olan birbirimize empatiyle sarılmaya vurgu yaptınız. Koleksiyonunuzun hikayesi nedir ve koleksiyona nasıl siluetler hakim?


Emre Erdemoğlu 2020-2021 Sonbahar-Kış koleksiyonunda "Beni Bağrına Bas" temasıyla birbirimizi bağrımıza basmanın, cömertliğin, bitip tükenmez bir sabrın, önyargısız olmanın, birbirimizin hatalarını, budalalıklarını ve çirkinliklerini kabul etmenin ve en zor anlarda bile birbirimize daha sıkı sarılmanın hala mümkün olduğu bir dünya öneriyor.İnsan ilişkilerinin günümüzde geldiği son noktayı protestan bir anlatımla ifade etmeye çalıştım koleksiyonumda.Duygunun,hissiyatın azaldığı bir dünyayı kabul etmeyip birbirimize daha sıkı sarılmamız gerektiğini farklı bir dille anlattım koleksiyonda.

Koleksiyonun bütününde Birbirine sarılmış insan figürlerini dokuma ve baskı teknikleriyle ilmek ilmek işledik.Tüm detaylarda Sarılan ,sıkı sıkı sarılan figürleri grafiksel bir dille yorumlayıp, üç boyutlu insan figürleri tasarlayıp koleksiyona enjekte ettim.

Yumuşak sorbet paletini takım elbiseye ahenkli bir şekilde uyarlıyorsunuz. Son yıllarda erkek tüketiciler renkli giyinmeye daha cesaretli bakarken, pandeminin karamsar havasına İlkbahar / Yaz 2021 sezonunda dünyadaki modaevleri de florasan canlı renklerle meydan okuyor. 2021 SS erkek trendleri neler?

Sıcak ve soğuk renklerin bir arada sunulduğu iki kutuplu koleksiyonu daha da çarpıcı ve eğlenceli hale getiriyor.Birçok markada artık sezonsuz renkler ve ürünler göreceksiniz. Dünya değişiyor, mevsimler de öyle... Ben artık zamansız koleksiyonlar hazırlıyorum.Bu sezon  ana  renkte gök mavi ve pişmiş portakal önemli rol oynuyor.Orman yeşilleri, Kahveler en sevilenler arasında yer alacak. Lila,Limon Sarısı ve sonbahar yeşili yardımcı karakter gibi tam ara tonlara enjekte edildi.Ama asıl star karakterimiz şımarık beyaz! Bu yazın saflığı ondan sorulur...

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Mitolojik efsanelere konu olmuş, Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs’ı daha önce ziyaret ettiniz mi, sizin için nasıl bir tatil deneyimi oldu? Yaz için en favori tatil rotalarınız nereler?

Üniversite yıllarında yakın bir çocukluk arkadaşımı ziyarete gitmiştim.İnanılmaz eylenmiştik. Kıbrıs Altın Kumsal’ı Gazimağusa’da yer alan şirin bir otelde konaklamıştık. Çok sıcak olmasına rağmen plajın güzelliği, eğlence mekanları bu açığı kapatmıştı.

Dünya üzerinde yaşamak istediğim –tabi ki Türkiye dışında- yerler arasında kesinlikle ilk sırada Cape Town yer alıyor.

Cape Town her sokağında sanat ve düzeni iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir yer.Deniz ve sahil aşığı biri olarak oradaki adaların  ruhuma iyi geldiğini düşünüyorum. Sanırım dünya üzerinde oradaki lezzette deniz mahsulü yemedim. Mutfakları da tam benim damak zevkime göre.

Yaz yaklaşıp düğün- davet sezonu başlarken, damatlık ve takım elbise seçiminin püf noktaları neler? Özellikle adada daha tropik bir konseptte gerçekleşecek düğünler için damatlıklarda yeni sezonda nasıl kuplar ve renkler öneriyorsunuz?

Ben insanların giydikleri kıyafetlerin ruhlarıyla ilişki içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Kişinin kimliğinden bir iz taşımalı mutlaka. Bu bazen bir renk, bazen bir doku, bazen bir aksesuar da olabilir. Sizin kişiliğinizi ele verecek doneler olmalı üzerinizde. Bir başkası gibi görünmek yerine kendi tarzınızı en eğlenceli  hale getirmeniz taraftarıyım.

Kostüm seçiminde ten renginiz, anatominiz, ışığınız çok önemli. Yakışan yakışmayan her şeyi giymememiz gerektiğiniz düşünüyorum.

Tarih boyunca insanların düğün denilince aklına ilk gelen şeyin siyah smokin olmasını anlamıyorum. Yaz düğünlerinde özellikle inanılmaz güzel bebe mavi smokinler, indogolar, duman griler, saf beyaz ,kremler, küf yeşilleri ve somonlara bayılıyorum. İnanılmaz romantik buluyorum. Birazcık daha gösterişli büyük papyonlarla destekliyorum. Smokin yakaları, şal veya
Sivri yaka olmalı. Geniş gösterişli olmalı. Sizi günlük sadeliğinizin üzerine çıkarmalı. Düşünsenize hayatınız boyunca kaç kez evleniyorsunuz? Özel olmalı o kostüm, farklı olmalı, ışık saçmalı...

Tıpkı sanat gibi, modanın da eskimeyen, işlevsel ve konformist klasikleri var. Siz modanın klasik parçalarını bile şallar, kemerli çantalar, deri eldivenler gibi aksesuarlarla modernleştiriyorsunuz. Sizin için aksesuar stilde ne ifade ediyor ve kombin yaparken doğru aksesuar kullanımının kilit noktaları nelerdir?

Aksesuar olmadan asla o kostüm bitmiş sayılmaz benim için. Kostüm tasarlarken o hikayenin içerisine , oluşturduğum karakteri yansıtacak aksesuarlarla desteklerim. Aksesuar bir filmin ana casttaki yardımcı karakteridir. Olmazsa o film de olmaz. Karakterin ruhunu, dönemini en iyi aksesuarlarla yansıtırsınız.Benim önceliğimdir aksesuar.Olmazsa olmazım...

Size göre iyi bir tasarım nedir?

Hikayesi olan, duygusu olan, duruşu, anlatacak bir şeyi olan tasarım iyi tasarımdır.

Sezonun trendlerini anlatan, renkleriyle , gustosu ve kumaş seçimiyle ilham veren tasarım iyi tasarımdır.

Yarattığınız koleksiyonlarda köklere bağlı kalmanın gücüne inanır mısınız?

Kesinlikle inanırım...Hayattaki en büyük servetim hep hayal dünyam oldu.Başka türlü bir çocuktum ben. Kabuğuna sığmayan, hayalperest, hem çocuk hem çok adam... Bugün hala içimdeki çocuk ilhan verir bana. Zaman zaman kulağıma  hikayeler fısıldar.Doğduğum yer, büyüdüğüm ev, kalabalık ailem, ve bu zamana kadar aynı trende yolculuk ettiğim herkes ilham perim!!!

Yeni dünya düzeni ile birlikte moda sektöründe de farklılıklar ve yenilikler olacağını düşünüyor musunuz?

Sürdürülebilir modanın daha ön plana çıkacağını düşünüyorum.Ben sürdürülebilir modayı geleceğe yatırım olarak tanımlıyorum. Doğaya verilen zarar en aza indirgenmeye başlandı. Modanın yeşile, vitrinlerin ise tabiata dönmesinin vakti geldi de geçiyor.

Markalar, tasarımcılar koleksiyonlarını daha bilinçli hazırlayacak diye düşünüyorum. Tüketicilerde alışveriş yaparken daha bilinçli olacaktır. Alışveriş yapmadan önce soralım kendimize: “Gerçekten ihtiyacım olan ne?” Sadece ihtiyacımız olan şeyleri alsak , tüketim çılgınlığına bir son verip, doğaya, insan sağlığına, ekonomiye büyük katkımız olacaktır.

Hayal gücünüzü serbest bırakarak bir ilham panosu yaratmanızı isteseydik, neler eklerdiniz?

Öyle sınırsız ki o... Bayılır özgür uçmaya...Şu sıralar dönüşen, form değiştiren, hareket eden, üreyen şeyleri seviyorum.

İnsan bedenin mükemmelliğini, hareket kabiliyetini, duygu ve düşüncelerimizi araştırıyorum. Düşünsenize hareket eden kumaşlar... İnsan bedenin dışarıya salgıladığı hislerle form değiştiren giysiler...Ruh halimize göre üzerimizde dönüşen giysiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104