banner6

Kadın ile erkekler rolleri değişti

banner37

14. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Nilüfer Belediyesi Tiyatro tarafından sahnelenen “Tersine Dünya”, kadına şiddeti farklı bir açıdan irdeledi

Kadın ile erkekler rolleri değişti
banner150 banner151 banner143

   Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Akgünler Turizm ana sponsorluğunda düzenlediği 14.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Orhan Kemal’in aynı adıyla tiyatroya uyarlanan eseri “Tersine Dünya”, YDÜ AKKM’de sanatseverlerle buluştu.

   Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro tarafından sahnelenen ‘Tersine Dünya’yı Engin Alkan uyarlayıp yönetirken, oyunda Tuba Erdem, Çağdaş Tekin başta olmak üzere, başarılı ve geniş bir oyuncu grubu sahne aldı.

    Kadına şiddet ve bu şiddetin yarattığı dünyaya farklı bir açıdan bakmayı sağlayan ‘Tersine Dünya’ oyunu, kadın-erkek rollerini değiştirerek sistemin çarpıklığını net olarak ortaya koydu.

   LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile birlikte izlediği oyun için salonu tıka basa dolduran izleyiciler, oyun boyunca kahkahalara boğuldu. Oyunun sonunda ise Türkiye’de kadına şiddet konusundaki vahim rakamlar ortaya konuldu ve bu sayede önemli bir farkındalık oluşturuldu.

Kıymet Karabiber’den Engin Alkan’a plaket

   Dakikalarca ayakta alkışlanan oyunun ardından, Orhan Kemal’in eserini tiyatroya uyarlayan ve yöneten Engin Alkan’a Kıbrıs Tiyatro Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber tarafından plaket sunuldu.

   Engin Alkan, Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde yer almaktan ötürü çok mutlu olduklarını ifade ederek Nilüfer Tiyatro’nun genç ve dinamik bir ekipten oluştuğunu ve ilk kez bir festivale katıldıklarını aktardı. Alkan, daha sonra Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro Koordinatörü Feza Soysal’ı sahneye davet etti.

Harmancı: Bu ekibi yeniden ağırlamak isteriz

   Oyunun yönetmeni Engin Alkan tarafından sahneye çağrılan LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise başarılı performansları nedeniyle oyuncuları kutlayarak, oyundan büyük keyif aldığını ifade etti. Harmancı, “Bizler için Eylül ayı demek, tiyatro demektir. Sizleri burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk, yeniden aramızda görmek istiyoruz” dedi.

   Akgünler ana sponsorluğunda düzenlenen 14.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde platin sponsorlar Cyprus XP Travel K. T. Petrolleri, Avenue Cinemax, gümüş sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi olurken Reisler Lojistik ve Cookies Bake Shop katkı koyan firmalar oldu. Festivalin iletişim sponsorluğunu ise Telsim şirketi yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 12:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110