“Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz"

banner37

“Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz"
banner90
banner99

Fatma YÜKSEK 

Ülkemizin başarılı resamlarından Kevser Duran, Kıbrıs Yasemin ekinin sorularını içtenlikle cevaplarken gelecekle ilgili düşüncelerin aktardı. 
 

Öncelikle Kevser Duran Kimdir? Nasıl bir çocukluk geçirdi ve kendine ayrı bir iç dünya yaratma sebebi neydi?

Merhaba, ben Kevser Duran 19 yaşındayım. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde Grafik Tasarım okuyorum. Çocukluğumdan beridir resim yapmayı hep çok sevdim. Çocukluğumda sürekli bir şeyler boyamaya bir şeyler üretmeye bayılırdım. Resme karşı bir yeteneğim olduğunu liseye geçince fark ettim. Ortaokul ve liseyi Levent Kolejinde okudum. Liseye geçtiğimde ders seçmem gerekiyordu ve resim dersi bana diğer derslerden çok daha yakın geldi. Resim hayatım aslında tam olarak o gün başladı okulda daha çok derse yönelik çizimler yapıyordum daha sonrasında kağıda yaptığım resimler bana yetmemeye başladı ve pantolonlarıma çizimler yapıp boyamaya başladım. Kendi çapımda resimlerimi biriktirmek amaçlı bir instagram sayfası açtım ve orada yaptığım çizimlerin beğenilmesi üzerine bir işletmeden duvar çizimi için teklif aldım. Ve ondan sonrasında birçok yerden teklif alarak kendi gelirimi sağlamaya başladım. Resim yaparken kendimi çoğu zaman farklı bir dünyada hissediyorum sanırım bunu anlatmak çok zor çünkü bazı çalışmaları yaparken o kadar duyguyla hissederek yapıyorum ki çoğu zaman 4-5 saat hiç ara vermeden resmin içinde kayboluyorum.

Hayallerindeki yarattığı dünya nasıl? Aynanın içinde bizim dünyamızda olmayan neler var?

Aslında insanlık var olduğundan beri kendini bir şekilde anlatmaya çalışmıştır. Bu ister edebiyat, ister müzik ama en etkileyicisi görsel sanat olmuştur. Mutlu olduğumda ya da mutsuzken istemsizce elime bir kalem alıp bir şeyler karaladığımı fark ettim. Duygularımı bir şeyler çizerek görsel yolla anlatmaya çalışıyorum. Aslında her insan istemsizce kendini ifade etmek için farklı teknikler kullanıyor. Kimileri yazı yoluyla kimileri şarkılarla kimileri de benim gibi çizerek.

Resim dışında nelerle uğraşıyorsun? Bu uğraşıların da yarattığın dünyanın bir ürünü mü?

Resim dışında bir çok şeyle uğraştım. Sosyal bir insanım genelde yerimde duramam. Çocukluğumdan bu yana bir çok spor dalı ileuğraştım.  En son futbol oynadım. O da benim için ayrı bir zevk. İnsanlar yaptıkları işin dışında kendilerine birer hobi bulmalı bu insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

banner134

Ülkemizde hayallerini gerçekleştirmende karşına çıksn  engeller nelerdir?

İnsan çok isterse ve çok çabalarsa yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bir dönem ülkemizdeki yerli sanatçılarımıza çok fazla önem verilmiyordu fakat şu an yerli sanatçıya biraz daha destek çıkılmaya başladı. Bir dönem herkes duvar kağıtları yaptırıyorken su an yaptığımız duvar çizimleri ilgi görmeye başladı bu da beni gerçekten çok mutlu ediyor. Umarım bunlar sadece mekan içlerinde değil de sokaklarımızda da yapılmaya başlar böylelikle ülkemizi daha da güzelleştirebiliriz.

Herkes resim çizebilir mi? Bu kapsamda birlikte çalıştığınız kişiler oldu mu? Kimleri başarılı buluyorsunuz?

Herkes resim çizebilir tabi ki fakat önemli olan onu hissederek yapıp karsıya bir duygu geçirtebilmek. Ruhunuza dokunan bir çizim kolayca unutulmaz fakat hiçbir anlam ifade etmeyen bir şeyi unutmanız çok daha kolaydır. Resim çizmek inanın sizi daha da rahatlatacaktır. Ben yapamam kelimesini kurduğunuz anda zaten yapmayın çünkü ilk başta psikolojik olarak kendinizi yapabileceğinize inandırmanız gerekiyor. İlk başlarda tek başıma çalışıyordum fakat daha sonra kafa yapımında uyduğu biriyle çalışma kararı aldım. Aynı bölümde okuduğum sınıf arkadaşım aynı zamanda da iş ortağım Andaç Arslan'la beraber birçok proje aldık. Birlikte çok güzel tasarımlar üretip bu tasarımları duvarlara uyguluyoruz. Başarılı bulduğum tasarımcılar arasında sevgili ortağım Andaç Arslan bulunuyor. Dijital çizim konusunda kendisi çok yeteneklidir.

Neden gençler resim çizmeye yönelmeli? Onlara tavsiyelerin nelerdir?

Gençlere tavsiyem, hayallerinin peşinden gitmeleri resim çizmek istiyorlarsa çizsinler, şarkı söylemek istiyorlarsa söylesinler, mutlu olduğunuz işi yaptığınız zaman bu size iş gibi gelmez. Birçok insan size yapamazsın diyebilir kulak vermeyin kendinizi tanıyın ve yapabileceğinize inanın. İlk denemenizde olmayabilir ama öğrenmek için hata yapmanız gerekir önemli olan insanın hatalarından dersler alıp ona göre ilerlemesi. Kendinize güvenin. Unutmayın "Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75