Kıbrıs Yasemin Eki “Bir Zamanlar Kıbrıs” setini ziyaret etti 

banner37

Kıbrıs Yasemin Eki “Bir Zamanlar Kıbrıs” setini ziyaret etti 
banner90
banner99

Orhan İSMAİLOĞLU 

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi bu akşam dördünü bölümü  ile ekranlara gelmeye hazırlanıyor TRT 1’in gerçek bir vatan mücadelesinin anlatılacağı yeni dizisi "Bir Zamanlar Kıbrıs" ülkemizde çekimlerine yoğun bir şekilde devam ederken Kıbrıs Yasemin Eki geçtiğimiz günlerde seti ziyaret etti.


banner134
 Gerçek bir vatan mücadelesinin anlatılacağı, yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği, başrollerini Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu’nun paylaştığı "Bir Zamanlar Kıbrıs"ın  1963 yılında Kıbrıs Türklerinin yaşadığı ve tarihe Kanlı Noel gecesi olarak geçen katliamı anlatan görüntülerin ekrana geldiği tanıtım izleyenleri derinden etkiledi. TRT 1’in hazırlık çalışmaları altı ay süren ve büyük prodüksiyonuyla çok konuşulacak olan yeni dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs” tarihi gerçekler çerçevesinde, Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini gözler önüne sergiliyor.

  50 kişilik bir yapım ekibi ile adada çalışmalarını sürdüren dizi ekibinin KKTC ekonomisine haftada 1 buçuk milyon, toplamda aylık 6 milyon liralık bir getirisi olurken Senaryosunu Emre Özdür ve Başar Başaran'ın kaleme aldığı, yönetmenliğini ise Hakan İnan'ın üstlendiği dizinin Görüntü Yönetmenliğini ise Hüseyin Tunç yapıyor.

Hakan İnan ( Yönetmen)

  Dizinin yönetmeni Hakan İnan “Kıbrıs’ta güzel bir çekim yapıyoruz ilk başta bir ekip ile Kıbrıs’a geldik tabi dizde bize hem yerli oyuncuların eşlik etmesi hem de yerli halkta bize çekimlerde destek oluyor” dedi

Ahmet Kural ( Kemal Dereli)

 Dizide Kemal Dereli’yi canlandıran oyuncu Ahmet Kural “ Diziden bana teklif geldiği zaman o yılları yaşanmış olayları ekranlara yansıtmak beni çok etkilerdi tabi ki bir ekip olarak çalışıyoruz güzel bir ekibimiz var bize Kıbrıs haklıda destek oluyor ilerleyen bölümleri daha çok seveceklerini söyledi. 

Serkan Çayoğlu (Ankaralı)

Dizide Ankara’dan gelen bir müfettişi canlandıran başarılı oyuncu Serkan Çayoğlu “ Uzun bir aradan sonra böylesine güzel bir projede yer aldığım için çok mutluyum dizde Ankaralı rolünü canlandırıyorum senaryo geldiği zaman okuduğumda çok duygulandım biz burada çekimlerimize devam ediyoruz dedi 

Hüseyin Tunç ( Görüntü yönetmeni)

  Dizin görüntü yönetmeni Hüseyin Tunç “ Kıbrıs’ta böylesine güzel bir projede yer aldığımız için çok şanslıyız ekiple çok iyi bir diyalog içindeyiz tarihi bir diziyi ekranlarda taşıdığımız için  gururluyuz tabi Kıbrıs’ın iki lideri Rauf Raif Denktaş ve Dr Fazıl Küçük’ü bir kez daha saygı ile anıyoruz gerçek anlamda Kıbrıs halkı için çok mücadele verdiler” dedi 

Dizinin konusu

  Yitirilen hayatlar, paramparça olan aşklar ve varoluş mücadelesi 1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir. Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer.

Dizdeki karakterler nelerdir

Kemal - Ahmet Kural İnci – Pelin Karahan Ankaralı- Serkan Çayoğlu Ayşe- Gülper Özdemir

Samson – Tayanç Ayaydın  Rauf Denktaş – Devrim Saltoğlu, Derviş – Hasan Küçüktekin Sıtkiye – Deniz Baytaş Pembe – Miray Akay Salahi – Ahmet Somers Sandy – Sümeyra Koç Dr. Fazıl Küçük – Hakan Güner Grivas – Nebil Sayın

Dizide Kıbrıslı oyuncular ve tanıdık isimler var 

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinde ülkemizin başarılı Tiyatrocuların yanı sıra tanınmış isimlerde rol aldı

Kadir Carlos,İlke Susuzlu,Ercan Saymen Sezen işçen Falay,Tolga İşçen ,Yiğit Küçük,Dora Elsiz ,Ozan Davutoğlu,Firdevs Nur, Mücahit Kaya ,Cem Onbaşı, Altıner Dereliköylü, Alpay Boran,Rüzgar Irmakoğlu, Ahmet Alputlu, Salih Alamiyolu, Cem Özkanı Tezer Oğuzkan, Ömer Daş gibi isimler dizide başarılı bir şekilde yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75