“Kıbrıs’ın Enişte’si” Aygün Kencer

banner37

“Kıbrıs’ın Enişte’si” Aygün Kencer
banner90
banner99

Fatma YÜKSEK


banner134
Ülkemizde son yıllarda Sosyal Medyada yer aldığı skeçlerle “ Eniştem” olarak tanınan Aygün Kencer Kıbrıs Yasemin’in sorularını içtenlikle cevap verdi

1- Yükselen yıldız Aygün Kencer kimdir? Kendinden bahseder misin?

En zorlandığım soru :) 1989 yılında Mağusada doğdum.Bu yaşıma kadar da hayatımı Mağusada geçirdim. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Bilgi Teknolojileri bölümünden 2011 yılında mezun oldum. 2013 yılından beridir sürekli iş değiştire değiştire bu yaşıma kadar geldim çok şükür. Yakın çevrem beni hep komik bulmuştur ama ben insanları bu kadar güldürebileceğime hiç inanmamıştım.Şimdi ise insanları güldürmek için içerikler üretiyorum ama önce hep ben gülüyorum :)

2- Skeçlerinde yarattığın karakter’e nereden esinlendin? Kim bu enişte?

Aslında karakterin oluşumuna sebep olan gerçek bir kişi yok. Tamamen hayal ürünü. Snapchat filtreleri arasında gezinirken denemek için çektiğim bir karakterdi bu ve benim önceki tüm instagram videolarımdan daha çok ilgi çekmeye başlayınca, hikayenin devamını da çekip nabız yoklayım dedim. Konu da buralara geldi :) İnsanlar enişteyi bağrına bastı ve ne kadar enişte videosu çekersem çekeyim yetmedi, insanlar hep daha çok izlemek istedi.

3- Yarattığın senaryolarda aslında topluma vermek istediğin mesajlar nelerdir?

Genelde gündemdeki bir veya bir kaç sıkıntıya dikkat çekici mesajlar vermeye çalışırım ama maalesef gündemdeki sıkıntıların da birçoğu zaten geçmişten kaynaklanıyor veya yeni bir sıkıntı çözülmeden halının altına süpürülüyor. Ben bunlara sesimizi çıkarmanın kolay olduğunu göstermeyi amaçlamıştım. İnsanların bu duruma geri dönüşleri ise oldukça olumlu oldu. Günün sonunda birbirimizi desteklemiş olarak yürüyoruz bu yolu.

4- Başka çalıştığın karakterler var mı? Çoklu taklitler yapabilir misin? Yoksa belli başlı taklitler üzerine mi geliştireceksin senaryolarını?

Tabii ki tek karakterim ‘Enişde’ değil. Onun dışında bir çok karakter mevcut elbette. Mümkün olduğunca hem kendimi tekrarlamamak hem de insanlara ayni şeyleri ısıtıp ısıtıp sunmamak için ya hikayelerin içeriğini geliştirebildiğim kadar geliştirmeye çalışıyorum hem de yeni karakterler çıkarıyorum. Karakter çıkarmak için izlediğim belli bir yol yok aslında. Bu tamamen ilhamla alakalı. Aklıma bişey geliyor, bir deneme videosu çekiyorum ve içime sinerse, doğal gelirse ve güldürürse paylaşıyorum. Önce kendim beğenmeliyim ki insanlara sunabilecek kadar çıkardığım işe güvenebileyim.

5- Senden sonra gelecek olanlara sanat üzerine veya hayat üzerine vermek istediğin mesajlar nelerdir?

Birçok şeyin çok kolay olmasına rağmen ayni zamanda da çok zor olduğu bir dönemdeyiz. Fakat her olumsuzluğa rağmen hayat devam ediyor ve bu dünyanın çilesini çekmektense keyfini sürme taraftarıyım. 2017’den beri çekmiş olduğum videolarla sesimi Coronavirus sayesinde duyurmuş oldum mesela. O yüzden içine düştüğümüz negatif şeylerden ziyade, kim olduğumuzu, ne kadar güçlü olduğumu hatırlatan ve inandıran pozitif şeylere sarılmak gerek diye düşünüyorum. Sanata gelince, bizim toplumumuzun sanata olan eğilimin ve başarının, ortalamanın üzerinde olduğu kanaatindeyim. Bu mutu edici bişey. Sanat eğilimimiz hangi alanda olursa olsun, örnek alabileciğimiz çok iyi insanlar var. Olmasa bile bizler birer örnek olup, yolu açıp, hep birlikte yürümeye devam etmeliyiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75