banner6

Kıbrıslıların başarısı (3)

banner37

Dünyada ve Türkiye'de önemli işlere imza atan kişilerin sayısı oldukça fazla…

Kıbrıslıların başarısı (3)
banner151

Orhan İSMAİLOĞLU

Dünyada ve Türkiye'de birçok ünlü isim başarılı işlere imza atıyor. İki bölümde yayınladığımız isimlere bugün de üçüncü bölümle devam ediyoruz.

İnci Pars (Oyuncu)

Annesi İzmirli babası Kıbrıslı olan İnci Pars,18 yaşındayken KKTC güzeli seçildi.Ardından Türkiye’de oyunculuk deneyimine başladı.

Bundan bir süre sonra İstanbul'a yerleşen oyuncu Hayat Bağları adlı dizide canlandırdığı Gözde karakteriyle tanınmıştır.

Gani Müjde’nin yazdığı “Harem” dizisindeki karakteriyle adından söz ettiren İnci Pars, şimdilerde yeni bir sinema filmi için çalışmalarına devam ediyor.

Fatih Terim (Teknik Direktör)

Babası Kıbrıslı Türk olan Terim 4 Eylül 1953 yılında Adana Gökseliye'de dünyaya geldi. Futbola Adana Demirspor’da başlayan Fatih Terim Galatasaray’da hem futbolculuk döneminde hem de teknik direktörlük döneminde adından söz ettirenlerin başında geldi.

Türkiye A Mili Takım’ın başında bulunan Fatih Terim Galatasaray’ın 2000 yılında UEFA kupasıyla adından söz ettiren isim oldu.

Fikri Karayel (Sanatçı)

Anne ve babası Kıbrıslı olan Fikri Karayel, müzik hayatına küçük yaşta başladı. Yaptığı şarkılarla adından söz ettiren Fikri Karayel eğitimini tamamladıktan sonra Kıbrıs’a döndü ve albüm çalışmalarına devam etti.

Ünlü sanatçı Haluk Levent’e verdiği “ Şehit” parçası ile adından söz ettirmeye başladı.

Karayel, daha sonra Kıbrıs’ta çekilen “Seni Seviyorum Adamım “filminde yazdığı “Hayal Edemezsin” şarkısıyla yükselişe geçti.  

Feri Cansel (Oyuncu)   

Türkiye sinemasına bir dönem damga vuran oyuncuların başında geliyordu. 1944 yılında Lefkoşa'da doğan Feri Cansel sonradan Britanya vatandaşı olmuştur.

Birçok sinema filmiyle adından söz ettiren Feri Cansel, 2 Eylül 1983 yılında nişanlısı tarafından öldürülmüştür.

Eda Kandulu (Oyuncu)

 

Kandulu’nun anne ve babası Kıbrıslı... Kendisi Kıbrıs’ta dünyaya geldi. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra ilk sinema filmi “Nezire”de rol aldı.

Oyunculuk eğitimi için İstanbul’a giden Eda Kandulu,  Bahadır Tatlıöz'ün “Mahşer” adlı klipinde yer aldı.     Şimdilerde İstanbul’da hayatına devam eden Kandulu çok yakında yeni projelerle gelmeye hazırlanıyor.

Nil Burak (Sanatçı) 

Babası Kıbrıs'ın en eski sinema işletmecisi ve narenciyecisi, annesi ise ev hanımı olan Pembe Nihal Munsif, üç kardeşin en küçüğü olarak Kıbrıs'ın Lefke kasabasında dünyaya gelmiştir.

Nil Burak 1975 yılında Tatil amacı ile gittiği Türkiye’de gece kulübünde sahne alırken rahmetli Zeki Müren tarafından gerçek adı “Nihal Munsif”ken sahne ismi o gece Nil Burak olarak değiştirilmiştir.

“Boş vere Boş vere,” “Yanlızım Ben,” “Sen de Başını Alıp Gitme” gibi birçok şarkıyı seslendiren Nil Burak şimdilerde yeni bir albüm çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor. 

Zeki Alasya(Oyuncu)

  Aslen Kıbrıslı, İstanbul doğumlu Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

   Yakın dostu Metin Akpınar ile birlikte 1970’li ve 80’li yılarda birçok sinema filminde rol alan Zeki Alasya “Akasya Durağındaki “ Nuri Baba” isimli dizilerde karakteri ile herkesin beğenisini kazanmaya devam etti.

   22 Nisan 2015'te karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan sanatçı, 8 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 09:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110