On parmağında on marifet: Özlem Balcı

banner37

On parmağında on marifet: Özlem Balcı
banner90
banner8

Orhan İSMAİLOĞLU
 

O bir oyuncu ama aynı zamanda yönetmen, senarist, at binicisi, hakem, sunucu. Kendi tabiriyle “Oyuncu ama on parmağında on marifet ” Seksenler dizisin Yıldızı  Özlem Balcı Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorduğu soruları içtenlikle cevapladı.

Sizi biraz tanıyabiliriyiz ?

Özlem Balcı Muğla’nın bir Yörük kasabasında doğup büyümüş orta direk bir ailenin en küçük kızıdır. Çalışmaya küçük yaşta başladım.

Yerel Tv ve radyo kanallarında kendi programlarımı yaptım çekirdekten yetişerek geldim diyebilirim. Eğitim hayatıma siyaset bilimi konservatuar ve siyasi bir yarışa başlayarak devam ettim. 16 yıldır oyunculuk yapıyorum.

Belgesel yapımcılığı ve tiyatro yapıyorum. Blc film adında kendi şirketimin üzerinden belediyelere talk show ve söyleşiler düzenliyorum. Trt1 de yarışma programı sunuculuğu yaptım. Şuan Trt1 de hafta içi her gün yayınlanan Seksenler isimli dizide Yıldız karakterini canlandırıyorum. Mesleğine aşığım. Hayvanları çok seviyorum, hakederse insan da seviyorum. Koç Burcuyum. Bekarım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum:-))

Özlem Balcı’nın Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı?

İlkokuldayken okulumuzun müsameresinde Nasrettin Hoca’nın eşini oynatmışlardı bana… İşte o gün sahnede olmak o küçük kız çocuğunu çok etkilemişti sanki. Kendimi bulmuştum. Daha sonra hiç bırakmadım bu mutluluğu...

Kara bir sevda gibi içimde gizlemiştim oyunculuk hayalimi. Ankara Siyaset Bilimi’ni kazanmıştım. Ailem oyunculuğu bir meslek olarak görmediği için beni üniversite okumam için Ankara’ya yolladılar ama içimdeki o ateş hiç sönmedi. Bir gün yetenek yarışması yapıldı. Hatta Beren Saat ile aynı kuyruktaydık o da elemeyi geçti ben de. Ancak ailem okulun var deyip izin vermedi. ben de gidemedim İstanbul’a. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin bir sınavı vardı onun için İstanbul’a geldim ailemin haberi olmadan ve sınavı geçtim. Okula kaydımı yaptırdım bir taraftan da okulu bıraktım. Kimsenin haberi olmadan. 2005 yılında hayatımı tamamen değiştirdim

“Seksenler” Dizisine katılmanız nasıl oldu

“Seksenler” dizisine görüşmeye çağırıldığımda başka bir dizide Malatya’da çekimde idim. Yapımcımız Mesut’un karısı için en ideal tip olarak beni uygun görmüş ve 2012 yılında 35. bölümde diziye dahil oldum Dizide kahveci Mesut’un eşi ve Yıldız karakteri ile halkın karşısın çıktım güzel bir proje idi yaşayarak oynuyorduk

Seksenler’ dizisinin içinde zaten biz yaşıyoruz. O günleri hissediyoruz. O nedenle günümüzde yaşayıp o yıllardaki samimiyeti yakalamak isterdim. Bazen çocukluğumda dalıp gidiyorum sette ve derin bir iç çekiyorum. Ama en çok da o sokaklarda arkadaşlarla bisiklet sürmelerimizi özlüyorum.

Dizide Yıldız Karakteri ile karşımıza çıktınız peki Yıldız ile Özlem arasında fark nedir ? 

Yıldız ve Özlem arasındaki tek fark bekar olmam:)) Yıldız içimdeki diğer Özlem.ama ben Yıldız’ı da çok seviyorum

banner134
 

Tiyatro oyunculuğumu yoksa dizi oyunculuğumu

Tiyatro daha samimi seyirci ile arada bir cam yok nefes nefese göz göze olmak çok özel. Dizide ulaşılmazlık var ben beni sevip takip edenlerle arama bir çizgi koymayı tercih etmiyorum. Cana yakın ve sıcakkanlı oluşum nedeniyle tiyatro daha sıcak geliyor

Kendinize Örnek aldığınız biri var mı ?

Tabi ki şunu söylemek isterim Kendime örnek aldığım duruşu ve prensipleri ile hayran olduğum Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray var.  Ve Benim de Özlem Balcı kurallarım var.

Son dönemlerde beğendiğiniz Erkek ve Kadın oyuncular kimlerdir? 

Beğendiğim erkek oyuncu kesinlikle her zaman söylediğim Andy Garcia. Kadın oyuncu olarak kendimi çok beğeniyorum tek rakibim Özlem Balcı diyebilirim

Sinema filminde rol almak isterimsiniz?

Oynadığım bir çok sinema filmim var ama şuanda Bergen çekileceğini duydum keşke ben oynasam Bergen’i Tabi ki saçları sarı yapmak çok basit daha önceki yıllarda ben hep sarışındım. zaten. Önemli olan acı duygusunu seyirciye verebilmek.

Size gelen rolleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bana gelen rolleri önce o elbise bana oturur mu diye irdeliyorum. Sonra içime sinmesi gerekiyor. Benim Özlem Balcı kurallarım olmuştur hep. Çoğu teklifleri reddetme sebebim bu kurallarımı aştığı içindi. Benim oynadığım bir filmi babam ve ağabeyim izliyor onların izlediği bir filmde ben öpüşmem ve sevişmem. Bu kurallarımı da kimseye çiğnetmem. Ben kuralları ve prensipleri olan bir oyuncuyum, her rolü oynarım ben profesyonelim diyenlerden de değilim.


Oyunculuğunuz yanı sıra futbol maçlarında hakemlik yapıyor, senaryo yazıyor ve yönetmenlik koltuğuna oturuyorsunuz. Hepsine yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz?

  Oyunculuk haricinde belgesel yapımcılığı ve yönetmenliği yapıyorum. Dizimiz sezon finaline girdiğinde bol bol vaktim oluyor. Onun haricinde futbol hakemliği ve antrenörlüğü belgelerim var. Ancak futbol federasyonunda herhangi bir görev almadım. O belgeleri de bir sosyal sorumluk projesi kapsamında görevliyken almıştım.

Fehmi Baba yani Rasim Öztekin için neler söylemek istersiniz ? 

Rasim abiyi biz sette biz virüs aman ona bulaşmasın diye cam fanuslara gizlerdik kimse yaklaşmazdı çok özen gösterirdik hatta sete bazen gelmezdi pandemi artınca biz devam ederdik o yokken ama işte kaderin önüne geçilemiyor çok üzgünüm melek gibi bir ustayı kaybettik hala inanamıyorum mekanı cennet olsun

Son olarak Kıbrıs hakkında düşüncüleriniz nelerdir ? 


Kıbrıs’ı çok merak ediyorum. Hiç gidebilme şansım olmadı. Harika şeyler duyuyorum Kıbrıs ile ilgili. Özellikle şivesine bayılıyorum. Eğer bir konferans veya imza günü gibi bir davet gelirse koşa koşa gelirim Kıbrıs’a.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75