Pandeminin modaya etkileri

banner37

Pandeminin modaya etkileri
banner90
banner99

Burcu BATUR 

banner134
 

Dünya insanlık tarihinde nadiren görünen bir pandemiden geçerken, tüm sektörler de bu süreçten etkileniyor. Gösterişli ve kalabalık defileler, moda haftaları, davet ve organizasyonlarla dolu moda sektörü de bu dönemden etkilenip, değişim- dönüşüme girdi. ‘Sosyal mesafe’ kavramının hayatımıza girdiği bugünlerde, renkli moda dünyası da “Dijitalleşiyor”.

Dünya moda başkentlerinde ve İstanbul’da sanal defileler, online paneller, dijital moda haftaları ve online showroom’larla moda ve tekstil sektöründe oyunun kuralları yeniden yazılıyor.

Pandemiden dolayı 2020 yılında dünyada hazırgiyim harcamaları %20 azaldı, tüketici davranışları değişti, iş kaybı oldu ve ihracat daraldı. Ancak, modanın geleceği olarak görülen dijitalleşmede on yıllık öngörülen planlar bir yılda gerçekleşti ve dijitalleşmeye kolay adapte olanlar öne geçti.

Tüketiciler olarak hayatımızda ilk kez evlerimize kapandık. Özenle satın aldığımız gardroplarımızdaki kıyafetleri artık giyecek etkinlikler kalmayınca, hepimizde bir sadeleşme eğilimi oluştu. Belki de aslında bu kadar çok eşyaya ve alışverişe ihtiyacımız olmadığını fark ettik. Şık kıyafetleri ve topuklu ayakkabıları giyecek davetler olmayınca, ‘athleisure’ denilen spor giyim ön plana çıktı ve eşofmanlara- taytlara daha çok yer vermeye başladık.

Kısıtlamalar nedeniyle alışveriş merkezlerine ve dükkanlara gidemeyen tüketiciler, dijital platformda e-ticarete yöneldi. E-ticaret 3 yılda ulaşılması beklenen hedefi öne çekti. Online alışveriş harcamaları geçen yıla göre %85 büyüdü.

Londra, Milano, New York, Copenhagen, Paris ve İstanbul gibi moda başkentlerindeki moda haftaları 2020’de ilk kez dijital versiyonlarıyla tüketicilerle buluştu. Sosyal medyanın ve özellikle instagramın etkisiyle, dünyaca ünlü markaların defileleri daha kısa sürede daha geniş kitlelere ulaştı. Dijital moda haftaları tekstil markalarını daha kreatif olmaya da yönlendirdi.

Balmain, Chanel, Dior, Louis Vuitton gibi modaevleri ve Türk tasarımcılar bazen Paris’te La Seine nehri üzerinde bir teknede, bazen bir şatoda ya da bir çiçek tarlasında, bazense Osmanlı izleri taşıyan Tophane-i Amire’de yeni koleksiyonlarını sundu. Dijital moda filmleri ise kısa film tadında markanın ve koleksiyonun hikayesini anlattı.

2021 yılında özlediğimiz özgür ve sağlıklı günlere, kalabalık ve renkli davet ve etkinliklere yeniden kavuşmak dileğiyle...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75