Piyano başında harikalar yarattı

banner37

Fazıl Say, Girne’den piyanosuyla önemli besteci, şair ve müzisyenlere saygı duruşunda bulundu

banner87
Piyano başında  harikalar yarattı
banner90
banner99

MÜZİKAL YOLCULUK… 9. Girne Kültür Sanat Günleri çerçevesinde sahneye çıkan usta sanatçı Fazıl Say, “#sayontheroad” dünya turu konserlerinin Girne ayağında sanatseverleri Beethoven’den Chopin’e, Paganini’den Gershwin’e, Nazım’dan Aşık Veysel’e uzanan Fazılca bir müzikal yolculuğa çıkardı.
 

Murat OBENLER

   Dünyaca ünlü piyano sanatçısı Fazıl Say, 9. Girne Kültür Sanat Günleri çerçevesinde Girne Amfi Tiyatro’da muhteşem bir konser verdi.

   Fazıl Say, sıcak havaya rağmen Amfi Tiyatro’yu tıka basa dolduran sanatseverlere Beethoven’den Chopin’e, Paganini’den Gershwin’e, Nazım’dan Aşık Veysel’e uzanan geniş bir repertuardan oluşan eserleri icra ederken konser sonrasında dakikalarca ayakta alkışlandı.

   Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, CTP Milletvekili Fikri Toros, TDP Milletvekili Zeki Çeler, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı belediye meclis üyeleri ve ülkemiz sanat dünyasının önemli isimleri de Fazıl Say konserini keyifle takip etti.

banner134
“#sayontheroad” konseri büyük alkış aldı

   “#sayontheroad” başlıklı dünya turu konserleri çerçevesinde Girne’de İzmir Süiti, Beethoven’ın Ayışığı Piyano Sonatı, Chopin’in 3 Noktürn’ü, Kara Toprak, Summertime, Paganini Caz, Nazım ve Alla Turca Caz başlıkları altında farklı eserleri sanatseverlere sunan Fazıl Say, farklı müzik türlerindeki eserlere getirdiği yorumlarla büyük alkış aldı.

Güngördü’den Say’a teşekkür, seyirciye övgü

   Konser sonrasında Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bir kez daha Girne’de ve Girne Kültür  Sanat Günleri’nde Fazıl Say gibi dünyaca ünlü ve başarılı bir sanatçıyı ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, amfi  tiyatroyu dolduran sanatseverlere de teşekkür etti. Güngördü, sanatçı Say’a bir plaket ve çiçek takdim etti.

Fazıl Say’dan “Bu piyano eskidi, yenisini alın” tavsiyesi

   Yıllardır Kıbrıs konserlerinde hep aynı piyanoyu kullanan Fazıl Say, konser bitiminde daha önceki konserinde de söylediği “Bu piyano artık eskidi. Eserleri çalarken zorlanıyorum. Yenisinin alınması gerekiyor. Umarım bu piyanoyu artık değiştirirsiniz. Umarım Kıbrıs’ta vereceğim bir sonraki konseri yeni bir piyanoda çalarak veririm” uyarısını yaptı.

   Böylece ülkemizde dünyanın önemli sanatçılarını ağırlayacak uluslararası standartlara sahip yeni bir konser piyanosunun mevcut olmadığını dünyanın birçok ülkesinde sürekli konser veren bir sanatçının ağzından duyduk. Say’ın açıklamasına seyirciler de alkışlarıyla destek verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75