Sağlığınız için su için!

banner37

KIBRIS Gazetesi Magazin sorumlusu Orhan İsmailoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Orta Sayfa’ programına konuk olan başarılı diyetisyen Övünç Selden, sağlıkla ilgili bilgiler verdi

Sağlığınız için su için!
banner90
banner99

Ülkemizin başarılı diyetisyenlerinden Övünç Selden, geçtiğimiz gün KIBRIS Gazetesi Magazin sorumlusu Orhan İsmailoğlu’nun KIBRIS TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Orta Sayfa’ programına konuk olarak sağlıkla ilgili bilgiler verdi.


Kış aylarında metabolizmanın kendini koruma altına aldığını belirten Selden, metabolizmanın kışın bu yüzden daha yavaş çalışmaya başladığını söyledi.


Selden, kışın yeme ihtiyacı artan kişilerin daha çok karbonhidratlı yiyecek tüketme ihtiyacı hissettiğini ifade ederek, “Kışın terleme daha az olduğundan metabolizma hızı minimumdur” dedi.


Kış döneminde tüketilen gıdalara dikkat edilmezse kilo artışının kaçınılmaz olacağının altını çizen Selden, şöyle devam etti:


“Soğuk havalara karşı bağışıklık sistemimiz grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıklara karşı kendini korumak için yağ yakımını engeller. Bu durumda kış mevsimini sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekmektedir.


Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır.


Kış günlerinde hastalıklardan korunmak için güne güçlü bir kahvaltıyla başlamak gerekmektedir. Sıkı bir kahvaltı, aynı zamanda metabolizmayı da iyi çalışır duruma getirir. İyi bir kahvaltıyla güne başlamak, hem soğuk havalarda direncinizi koruyacak, hem kilo kontrolünde size yardımcı olacak, hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.”

“Su, metabolik reaksiyonun temel direğidir”


Selden, herkesin suyun öneminin bildiğini, ancak yazın sıcaklar nedeniyle rahatlıkla içtiğimiz suyu, kışın rahatlıkla tüketemediğimize dikkat çekti.


Suyun vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direği olduğunu belirten Selden, şöyle devam etti:


“Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır, ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekmektedir.


Su alışkanlığını kışın da devam ettirmek, vücudumuzu sağlıklı tutabilmemizin en önemli koşulları arasında arasındadır. Dolayısıyla kışın susanılmasa bile günde 2-2,5 litre (10-14 bardak) su tüketilmesi gerekmektedir.


Soğuk hava nedeniyle kışın favori içecekleri genellikle sıcak içeceklerdir. Sıcak içecek olarak genellikle kafein-tein içeriği yüksek olan çay-kahve tercih edilmektedir. Bu konuda bizim önerimiz bitki çaylarının tercih edilmesidir. Kuşburnu çayı C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.


Kış mevsiminde güneş yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanmaktadır.


Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20-25 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya (hafif tempolu yürüyüşler olabilir) ve haftada 2-3 kez balık yiyerek kalp sağlığınızı korumaya dikkat etmelisiniz. Böylelikle kemiklerinizin güneşin eksikliğini (D vitamini yetersizliği) daha az hissetmesini sağlayabilirsiniz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108