Selanik'te belgesel buluşması

banner37

“19. Selanik Belgesel Film Festivali” başladı

Selanik'te belgesel buluşması
banner90
banner99

Murat OBENLER

Balkanların en geniş kapsamlı belgesel etkinliklerinden biri olan “Selanik Belgesel Film Festivali”, 19’uncu kez heyecan verici programıyla 3-12 Mart tarihler arasında sinemaseverler buluşuyor.

   Ana Yarışma, Kaleydeskop, İnsan Hakları, Anı/Tarih, Habitat, Yemek Yemeğe Karşı, Film Forward, Müzik, Sinema, Yunan Sineması ve çocuklar için belgeseller gibi bölümlerden oluşan zengin programla sinefillerin karşısına çıkan festivalde sergi, söyleşi, parti, masterclass gibi birçok etkinlik de yer alıyor.
  

Müzikle sinemanın dansı


   Festival bu yıl popüler Müzik bölümüne Sinema adlı yeni bir bölüm katarak “Müzik bölümünde Sinema”yı izleyicinin beğenisine sunacak. Bölümde Hitchcock’ı Analiz Etmek, Abbas Kiarostami x 2, En İyisi, Yerel İkonlar, Yasak Bölge, Rusya’dan Sevgilerle, Gizemli Cinayet, Haydi Rock and Roll başlıkları altında en yeni belgeseller yer alacak.
 

Rolling Stones’den Placebo ve Roza Eskenazi’ye müzikli bir yolculuk

banner134

   ABD’den gelen tüm baskılara rağmen Kuzey Amerika'nın yerlilerinin yok edilememiş müzik hazineleriyle ilgili “Rumble: The Indians Who Rocked the World” dünya müzik tarihine yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak.

   Caz dünyasını şoke eden Lee Morgan cinayetine odaklanan Kasper Collin'in “I Called Him Morgan” , Placebo'nun 20. kuruluş yılına yaklaşılırken grubun Rusya'nın farklı şehirlerinde verdiği 10 konsere odaklanan yönetmen Charlie Targett-Adams'ın “Placebo: Alt.Russia”, Kübalılar’ın yıllar boyunca bekledikleri Rolling Stones'un Havana konserinin enerjisini olağanüstü boyutlarda yansıtan Paul Dugdale'in doping etkili “The Rolling Stones Olé Olé Olé: A Trip Across Latin America” adlı belgeseli, İstanbullu Roza Eskenazi hakkındaki “My Sweet Canary” bu bölümün en heyecan verici yapımlarını oluşturuyor.
 

‘İnce Buzda Film Çekmek’


   Bu bölümde sinema sanatından hiç ödün vermeyen ünlü Ukraynalı belgeselci Vitaly Mansky’nin erke meydan okuyan 7 çalışmasını “İnce Buzda Film Çekmek” bölümünde göstererek yönetmene saygıda bulunuyor. Bu bölümle İtalyan deneysel filmciler Angela Ricci ile Yervant Gianikian’a da saygıda bulunuyor.
 

En büyük yer John Berger ustaya


   Festival bu yıl geçtiğimiz aylarda vefat eden ikonik İngiliz yazar, sanat eleştirmeni, ressam John Berger’i de çeşitli etkinliklerle anacak. Bu çok yönlü, etkili, entelektüel mirasıyla dünya edebiyatında ve sanat tarihinde yetkin bir konumu olan Berger’le ilgili deneysel filmler, resim sergisi, video fragmanlar, TV programları etkinlik süresince izleyiciye sunulacak. Bu bölüm altında “The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger”, “John Berger: The Art of Looking” filmlerinin de arasında bulunan geniş bir seçki gösterilirken Berger'in elinden çıkma eserlerin de yer aldığı “John Berger - A Radical Humanist” adlı bir sergi de açılacak.
 

Yemek, sadece yemek değildir


   Selanik’in yeni bölümlerden “Food vs. Food” ise yemek(sektör) ile ilgili ilginç belgesellere yer veriyor. Meşhur İtalyan şef Massimo Bottura ve ekibi Milano'da mültecilerle evsizler için yemek pişirme girişimini anlatan “Theater of Life”, Atina'da muhtaç olanları beslemeye yönelik sosyal mutfak "The Other Man"ı anlatan “My Human Self”, Güney Afrika'nın şarap sektörü tarafından kölelik seviyesindeki sömürü hikâyesi “Bitter Grapes - Slavery in the Vineyards” ve Ortodoks dünyasının kadınlara kapalı mekanları olan Aynaroz manastırlarında pişen yemeklere odaklanan “Culinary Heritage of Mount Athos” bu bölümün en ilgi çeken yapımları.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 10:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75