Türkiye'nin'Kaygı'sı var

banner37

Ceylan Özgün Özçelik’in filmi, toplumsal bellek ve gerçeği arayışını anlatıyor

Türkiye'nin'Kaygı'sı var
banner99

Murat OBENLER/BERLİN

Dünyanın en önemli festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, dünya yıldızları sinema seyircisinin önüne çıkmaya devam ediyor.

Berlinale’de Türkiye’den festivale seçilen tek film olan “Kaygı” dünkü gösterimiyle, dünya prömiyerini de Berlin’de yapmış oldu. Festivalin Panorama bölümünde gösterilen yönetmen-senarist Ceylan Özgün Özçelik’in filmi “Kaygı” büyük beğeni topladı. Başrollerini Algı Eke ve Özgür Çevik’in paylaştığı film, bir televizyon kanalında çalışan Hasret’in gerçeği sorgulayışını ve arayışını anlatıyor.

Özçelik: Gerçekleri tamamen silmek mümkün değil

İstanbul Film Production yapımı filmin basın toplantısında konuşan yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, Algı

Eke’nin canlandırdığı Hasret’in “gerçeği” bulmasıyla verdiği mesajı “Gerçekler her ne kadar hükümetler, devletler, medya vesaire tarafından silinmeye çalışılsa da, -bütün dünya için konuşuyorum, özellikle son dönemde dünyada da böyle olduğuna inanıyorum çünkü- kesinlikle bir şekilde bir yerden çıkarlar, onları tamamen silmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Beynimizde, kâbusumuzda, bir yerde onlar varlar, sadece ortaya çıkartmamız gerekiyor” diye açıkladı.
 

banner134
Toplumsal belleğe vurgu

“Kaygı” Hasret’in bir olayı hatırlamasının yanı sıra toplumsal hafızaya dikkat çekiyor. Zira Hasret’in bunalımları, paranoyalarıyla başlayan film, Türkiye’nin yakın tarihindeki çok acı bir olaya vurgu yapıyor. Film için araştırmalar yaptığı sırada Türkiye’nin yakın geçmişiyle bugünü arasında paralellikler olduğunu gören Özçelik, “tarihin tekerrürden ibaret” olduğunu söylüyor.
 

“Sağ da sol da kendini tekrar ediyor”
   Siyasetle ilgili de "İktidarların söylemleri çok değişmiyor, sağ da sol da kendini tekrar ediyor aslında” diyen Özçelik, kullanılan cümlelerin genellikle 90’ların başıyla aynı olduğunu ifade etti. Berlinale’ye katıldığı için “çok mutlu olduğunu” ifade eden Ceylan Özgün Özçelik bir sonraki projesinin kadın ve şiddet üzerine olacağını belirtti. 
 

Ege: Sansür, insanların

düşünmesini engelliyor
   Bir soru üzerine oyuncu Algı Ege, “Sansür tüm dünyada var. Sansür insanların düşünmesini, yaratmasını engelliyor. Ama sanatçı her şartta üretir. Geçmişi, tarihi gittikçe unutuyoruz. Bu film o unutulanı hatırlamaya çalışan bir genci anlatıyor” dedi.
 

Yıldızlar kırmızı halıda parlıyor
   Festivalin yarışma bölümündeki filmlerden 3 tanesi daha 12 Şubat Pazar günü galasını yaptı.
   'A Fantastic Woman' filmi oyuncuları Francisco Reyes, Daniela Vega ve yönetmen Sebastian Lelio, 'Viceroy's House' filmi oyuncuları Manish Dayal, Gillian Anderson, senarist-yönetmen Gurinder Chadha and aktris Huma Qureshi ile 'Spoor' filmi oyuncuları Jakub Giersza, Borys Szyc, Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Patricia Volny, Miroslav Krobot and yazar Olga Tokarczuk kırmızı halıdan geçerek filmlerinin galasına katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75