banner6

'Yeni imaj, yeni hayattır'

banner37

Renk tonlama, vücut tipi ve yüz tipi, moda kimliği analizi…Bunları yapan Burcu Batur…Bir stil danışmanı…

'Yeni imaj, yeni hayattır'
banner8

Serhan KABLAN

Eğitimini moda üzerine tamamlayan, aynı zamanda aktif bir de sporcu olan Burcu Batur… Aslen İstanbullu… Ancak Kıbrıs onun uğrak yeri. Çünkü annesi Kıbrıslı… İngiltere’de moda yönetimi eğitimi alan, Kıbrıs’ta ve İstanbul’da Vakko Esmod markasına bağlı olarak stil danışmanlığı yapan Batur,   “Yeni imaj yeni bir hayattır” diyor…

Batur, İngiltere'deki yüksek lisansım kapsamındaki tezinde “Türk kadın tüketicilerin tüketim tercihleri üzerinde Türkiye'nin sosyo-kültürel öğelerinin etkileri’ni inceledi. Bu kapsamda moda tarihi, tüketici alışkanlıkları, sosyoloji ve lüks tüketim literatürü üzerinde çalışmalar yaptı. “İnsanın en güzel giysisi kendi bedenidir mottosunu hayatı boyunca benimseyerek küçük yaştan beri profesyonel olarak sporun bir çok alanında da (kayak, yüzme, dans, fitness, yoga) aktifim” diyen Batur, akademisyen bir ailede büyüdü… Vakko Esmod'da ''Stil Danışmanlığı'' üzerinde eğitimini de tamamladı.

Türkiye’de de adını duyuran stil danışmanı Burcu Batur giyim ve kıyafetler hakkında, ayrıca 2017 trendleri ile ilgili Kıbrıs Pazar ekiyle önemli bilgiler paylaştı.


SORU: BURCU BATUR KİMDİR?
CEVAP: İstanbul’da doğup büyüdüm. Annem Kıbrıslı, babam İstanbullu, bu yüzden doğduğumdan beri sık sık Kıbrıs’a anne memleketime geliyorum.   Koç Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, İngiltere’de University of Essex’te Uluslar arası Yönetim ve Moda Yönetimi Master’ı yaptım. Moda konusunda Vakko Esmod’da Stil Danışmanlığı sertifika programını tamamladım. Ayrıca yine moda sektöründeki kariyerimle ilgili olarak Sabancı Üniversitesi’ne bağlı Mücevher ve Değerli Taşlar ile ilgili sertifika programını tamamladım. Akademik ve doktor bir aileden geliyorum ve İstanbul Nişantaşı’nda BTR CLINIC (www.btrclinic.com) adında ailemin diş kliniğinin de halkla ilişkiler faaliyetleriyle ilgileniyorum. Küçük yaştan beri aktif bir sporcuyum; yüzme, kayak, fitness, yoga ve Arjantin tango yapıyorum. Benimle ve mesleğim olan Stil Danışmanlığı ile daha detaylı bilgi için www.burcubatur.com websitemi inceleyip, bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medyayı da aktif kullanıyorum, Instagram’da burcubaturr adresinden de beni takip edebilirsiniz.
  

SORU: STİL DANIŞMANLIĞI NEDİR VE NE GİBİ DANIŞMANLIK SERVİSLERİ VERİYORUM?
CEVAP: Yeni bir imaj, yeni bir hayat demektir. Hem günlük hayatımızda, hem kurumsal iş hayatımızda, Mevlana’nın dediği gibi “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, bilgileriyle ağırlanır, ahlaklarıyla uğurlanırlar”. Ben de Stil Danışmanlığı kariyerimde, danışanlarımın yaşına, vücut tipine, kurumsal kimliğine, unvanına uygun olarak ona en uygun stili belirliyorum.
   Danışanıma öncelikle kişilik analizi yapıyorum. O kişinin Renk Tonlamasını, vücut tipi ve yüz tipi analizini yapıp anlatıyorum, vücudunda kamufle etmesi ve vurgulaması gereken yerleri belirliyoruz. O kişi için en uygun saç modeli, saç rengi ve makyaj tarzını belirtiyorum. Danışanım için Yeni Gardrop oluşturma, Sezon Alışverişi,  Özel günlerde giyeceği kıyafet için alışveriş konularında “alışveriş danışmalığı” yapıyorum. Kıbrıslı birçok tanıdığım hanım zaman zaman alışveriş için de İstanbul’a gelmekte, onlarla da İstanbul’da buluşup, kısıtlı zamanlarında en efektif şekilde onları en doğru alışveriş adreslerine mağazalara götürüp Alışveriş danışmanlığımı yapıyorum.
   Araştırdığımda Avrupa’da ve artık Türkiye’de de yaygın olan bu mesleğin daha Kıbrıs’ta uygulanmadığını gördüm. Kıbrıs’ta özellikle hanımlar ve gelinler için bu danışmanlığı yapmaya başladım. Örneğin, gelinlik bir kızın hayatında giyeceği en önemli elbiselerden ve düğün fotoğraflarını hayatı boyunca evinin en güzel köşesinde saklayacak. Ancak çoğu gelin maalesef vücut tipini tanımadan, yanlış gelinlik tercihi yapmakta.
   Ayrıca, İstanbul’da halen Üniversitelerde son sınıf öğrencilerine “Mülakatlarda ve sonrasındaki Ofis İş Yaşamında” doğru bir profesyonel imaj oluşturmaları, vücut dilini doğru kullanma ve iletişim teknikleriyle ilgili sunumlar yapıyorum. Kıbrıs’ta da birçok değerli üniversitemiz var ve oradaki öğrencilere de, hele ki İstanbul gibi büyük ve rekabetçi şehirlerde çalışmak isteyen bir kesim de var, bu sunumları ve eğitimleri vermek istiyorum.
 

banner134

SORU: 2017 TRENDLERİ NELERDİR?

CEVAP:2017 Sonbahar/Kış modasında Hanımlar için kadife kıyafetler, metalik renkler, tüllü ve dantelli detaylar, militer yani üniforma ceketler, yün elbiseler, yün kabanlar, ekose kumaştan kıyafetler, peluş montlar, oversize dediğimiz vücuda bol kesimler moda. Ben mesleğim gereği sürekli Avrupa ve Amerika’daki moda trendlerini takip ediyorum. Artık kozmetikte uzun takma tırnaklar demode, daha kısa modern küt kesimli tırnaklar ve metalik yada simli gold, gümüş, bakır ve siyah ojeler trend.
   Saç modellerinde kaynak saçlar ve platin sarılar demode, daha sıcak tonlar, karameller, fındık kabuğu rengi trend.
   Bu sezon makyaj trendleri de, metalik ve simli ıslak göz farları, simli lip gloss rujlar, ve aydınlatıcılarda fresh görünümlü ten makyajı.
   24 Aralık Cumartesi akşamı 22.00’de Genç tv kanalının program konuğuyum, moda ve stil danışmanlığı ile ilgili röportajımı orda da izlemenizi dilerim. Birçok ülkeyi gezip görmüş olsam da,    Kıbrıs benim denizini, kumsalını, güneşini, gün batımını, yemeklerini, sarı taş binalarını çok sevdiğim anne memleketim, tüm Kıbrıs’taki akrabalarım ve Kıbrıs halkına çok mutlu ve umutlu bir 2017 diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 13:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104