Yuşa Erdoğan: “ Feride karakterini severek oynuyorum”

banner37

Yuşa Erdoğan: “ Feride karakterini severek oynuyorum”
banner90
banner99

Orhan İSMAİLOĞLU

TRT Ekranlarında yayınlanan “ Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinde canlandırdığı Feride karakteri ile beğeni kazanan Yuşa Erdoğan Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorduğu soruları içtenlikle cevapladı.

 Bize biraz kendinizden ve yaptığınız işlerden bahseder misiniz? Nasıl başladı tiyatro maceranız?

24 yaşındayım psikoloji mezunuyum, tiyatro hayatıma ben 10 yaşındayken girdi. İlkokulda oynadığımız Simitçi Mercan oyunu ile başladım.

 Şuanda da BKM Mutfak Kıbrıs 1.Kuşak atölyesindeyim. TRT 1 Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinde Feride karakterine hayat veriyorum.

 Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisine nasıl katıldınız? 

 Dizi olayı şu şekilde oldu, BKM Mutfak tan telefon geldi Duygu Hoca aradı beni ve bu şekilde bir proje olduğunu bizden audition istediklerini iletti, atölyeye gittik audition verdim ve seçildim bu şekilde tabi seçilince çok mutlu oldum. 

Bu role nasıl hazırlandınız, zorlandığınız yerler oldu mu ?

Bu role audition vermeye gittiğim de ezberimi yapmamıştım açıkçası son yarım saat kala ezberlemiştim. Çok zor bir karakter değildi Feride ama tabiî ki zorlandığım yerler oldu. Severek yaptığım için zorlukları beni çok etkilemedi elbette.

Tiyatronun diziye göre çok daha zor olduğu kesin. Oynadığınız rolü seyirciye birebir anında yansıtabilmeniz çok önemli. Sahnedeki konsantrasyonu bozmamak ve yapmacık olmadan oynamak için ne gibi püf noktaları var, nasıl başarıyorsunuz bu kadar doğal olmayı

Aslında iki tarafında birbirine göre farklı zorlukları var. Tiyatro da canlı performans sergilediğiniz için hata yapma lüksünüz maalesef yok. Ama elbette yeri geldiğinde ufak tefek unutkanlıklar yaşayabiliyoruz ancak zaten olay orada başlıyor ve doğaçlama yaparak o sahneyi kurtarmanız gerekiyor. Sahnede bulunduğunuz diğer oyuncu arkadaşlarınızla beraber  bir bütün olduğunuzda o anı kurtarabiliyorsunuz.

 Konsantrasyonu bozmamak için sahnede ben o an seyirci yokmuş gibi oynamayı tercih ediyorum, ama bir yanda da bizi izleyenlerin olduğunu bilmek bizlere daha büyük bir heyecan ve şevk katıyor.

Peki Hedefleriniz arasında neler var?

Hedeflerim arasında elbette ki oyunculuk merkezde. Her oyuncu adayı gibi elbette hem tiyatro hemde sinema olarak  başarılı projelerde yer almak hedeflerim arasında.

banner134

Beğendiğiniz oyuncular kimlerdir ?

Ezgi Mola’ yı çok beğeniyorum, Binnur Kaya, Aslıhan Gürbüz, Meltem Cumbul, Nurgül Yeşilçay beğendiğim  oyuncular arasında ve son zamanlar da Merve Dizdar’ı çok başarılı buluyorum

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75