Mahkemelerimizden takdir gören kararlar

Mahkemelerimizi, yargıçlarımızı takdir ediyoruz… Bunca olumsuzluk içinde görevini lâyıkıyla yapan mahkemeler, halkımıza moral oluyor.

Suç cenneti haline gelen ülkemizde yargıçlar, yasaların elverdiği ölçüde, şartları zorlayarak en ağır cezaları veriyor.

Hırsızlıktan, uyuşturucuya, cinayete kadar, verilen cezaların caydırıcı olmasına özen gösteriliyor.

Artan suçlarla birlikte, mahkemelerin yükü de artıyor ama yargımız, bu yükün altından yüzünün akıyla çıkıyor.

Verilen ağır cezalar vicdanları rahatlatıyor ve bu suçları işlemeye meyilli olanlar için caydırıcı oluyor.

Kadın cinayetine müebbet ceza verilmesi, beklenen ve takdir edilen bir karar oldu.

İçinde bulunduğumuz çağda, kadına yönelik şiddetin artması ve cinayete kadar varması endişe verici bir durumdur.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, küçücük ülkemizde 2017 yılı içinde 5 kadın cinayeti olduğunu anımsatarak, 4’ünün mahkemeye yansıdığını birinin ise cinayetin ardından intiharla sonuçlandığından dosyanın kapandığını belirtti.

Esendağlı, “Kadın cinayetlerindeki artış meyli endişe vericidir. Gözle görülür şekilde kadın cinayetlerinde artış görülmekte ve kamu vicdanı yaralanmaktadır” dedi.

Artan kadın cinayetleri “neler oluyor” dedirtti gerçekten de…

Arka arkaya, vahşi bir şekilde işlenen kadın cinayetlerinin cezası ağır olmalıydı.

Toplumda infial yaratan ve başka kadınlar olmak üzere tüm halkımızın moralini bozan kadın cinayetine ülkemizde müebbet ceza verilmesi çok isabetli bir kararadır.

Bundan sonra cinayet işleyecek olan, hele de bir kadını öldürmeye niyet edenler, bilecek ki Kuzey Kıbrıs’ta bunun cezası müebbettir.

Bilecek ki aklından cinayet geçenler, cezaevinde çürüyecek…

Kuzey Kıbrıs, kadın cinayetlerinin mekânı olamaz, olmamalıdır…

Mahkemelerimiz tecavüz vakalarına da ciddi, caydırıcı cezalar veriyor.

Eski kız arkadaşını zorla alıkoyarak tecavüz ettikten sonra bir de başını yere vurarak ağır yaralayan Hakan Birgül’e, 9 yıl hapis cezası verilmesi de çok isabetli bir kararadır.

Tecavüz olayları ülkemizde artmıştır. Alınan cezaların caydırıcı olması şarttır.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, “İster evli, ister sevgili olsun, hangi sıfatla olursa olsun kimse kimseyi rızası dışında cinsel ilişkiye zorlayamaz” diyerek, cinsel dokunulmazlığı ihlal suçlarının vahim ve yaygınlaşma eğiliminde olduğunu dile getirdi. İşte bu nedenle caydırıcı ceza şarttır.

“Cinsel Tecavüz”, “Tecavüz Etmek Amacıyla Zorla Alıkoymak”, “Cinsel Saldırı”, “Ağır Bir suç İşlemek Amacıyla Müştekinin Evine Zorla Girme”, “Kasti Hasar”, “Darp” ve  “Mülke Tecavüz” olmak üzere 7 farklı suçlamadan yargılanan Hakan Birgül’ün elbette ciddi bir cezası olması gerekiyordu.

Bundan sonra benzer suçları işleyenlerin 9 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini bilmesi önemlidir.

Mahkemelerimizin seri hırsızlık yapan kişilere, toplumda yarattıkları travma için verdiği ciddi cezalar da çok büyük önem taşıyor.

Uyuşturucu için de, ölümlü trafik kazaları için de ciddi cezalar veriliyor. Mahkemelerimiz sığınacağımız son kalemizdir. Son kalemizin aldığı kararlar, halkımızın içini rahatlatıyor ve bu kadar olumsuzluk içinde toplumumuza moral veriyor. İsabetli ve cesur kararların devam etmesini temenni ediyoruz.

YORUM EKLE