Mahkemelerimizin kararlarını takdir ediyoruz

Ülkemizde artış gösteren polisiye olaylar halkımızı korkutuyor.

Bu konuyu daha önce defalarca yazdık.

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ankette de vatandaşlarımız “Suçlardaki Artışı” üçüncü en önemli sorunumuz olarak gösterdi.

Gerçekten de suçlar her geçen gün artıyor ve çeşitleniyor.

Bu konuda sıkça yetkilileri uyarıyoruz ve sınır kapılarında tedbir alınmasını öneriyoruz.

Ülkeye getirilen işçiler ve üniversite öğrencileriyle ilgili onları getiren kişilerin sorumluluk alması gerektiğini söylüyoruz.

Ülkeye getirilen kişiler suç işliyorsa, onu getiren kişi de bu suçtan sorumlu tutulmalıdır. İşte o zaman ülkeye kimi getirdiklerine bakacaklar, itinalı davranacaklar.

Ülkemizde öğrenci, işçi ve turist diye bulunan kişilerin işledikleri suçlar artık tahammül sınırını aşmıştır.

Her aklına esen bu ülkeye gelememeli ve geldikten sonra da her türlü gayrı yasal işi yapamamalıdır.

Ülkemizde ciddi bir otorite boşluğu vardır.

Suç işleyen kişiler kesinlikle, “Bunu yaparsam bana ne olur? Cezalandırılır mıyım?” diye düşünmüyor.

Suç işlemeye meyilli kişiler ülkemizi sahipsiz sanıyor, çünkü yaratılan imaj öyle.

Sınır kapılarında alınması gereken tedbirler konusunda çağdaş ülkelerde uygulanan yöntemler uygulanmıyor. Peş parasız insanların ülkeye girilmesine izin veriliyor, onlarla ilgili en ufak araştırma yapılmıyor.

Getirilen kişilerle ilgili kimse sorumluluk üstelenmiyor, bu konudaki ısrarımız devam edecek.

Asayişin sağlanması konusunda daha iyi sonuçlar elde etmek için polisin personel ve araç- gereç bakımından güçlenmesi gerekmektedir.

Bu önerilerimiz devam ederken, bazı sevindirici gelişmeler gördüğümüzü de söylemek zorundayız.

Geldiği ülkede de suç işleyen ya da ülkemizde suç işlemeye meyilli bazı kişilerin bu ülkeye hiç girmemesi için gerekli çalışmalar yapılmazken, mahkemelerimizin suçlularla ilgili aldığı caydırıcı kararlar toplum tarafından takdir ediliyor.

Mahkemeler, vatandaşları infiale uğratan, büyük korku ve endişe yaşamasına neden olan konularla ilgili, yasalar çerçevesinde imkanlarını zorlayarak, ağır cezalar veriyor.

Bu suçları işleyenlere verilen cezaların bir nebze olsun “caydırıcı” olduğunu düşünüyoruz.

Bazı davaları paylaşmak gerekirse; cebinde tek kuruş olmadan, turist diye ülkemize gelip de adaya ayak basar basmaz gaspa başlayan, iki kadına saldırarak çantaları ve cep telefonlarını gasp eden kişiye Girne Ağır ceza Mahkemesi 4 yıl hapislik cezası verdi.

Mahkemesinin bu kişiye verdiği ceza, bu ülkenin sahipsiz olmadığını göstermesi açısından önemli... Fütursuzca davranıp da bu ülkede sanki polis ve mahkeme yokmuş gibi önüne gelene saldırmanın bir cezası, bir bedeli olduğunu herkes görecek ve bu niyeti taşıyanlar, böyle girişimlerde bulunmayacak.

Mersinli işadamı Tarık Ciğer’i geçen mart ayında tatil için geldiği KKTC’de içkisine ilaç atıp kaçıran ikisi kadın üç kişiye Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 7’şer yıllık hapislik de gerçekten takdir edilecek bir karardır. Böyle niyetler taşıyan kişilere bu işin bedelinin ağır olduğunu göstermesi açısından bu çirkin tezgaha verilen 7 yıl hapislik bize göre caydırıcıdır.

Yine bıçakla saldıran ve karşısındaki kişiyi ağır yaralayan adama verilen 4 yıllık hapislik de artış gösteren bıçakla saldırma, yaralama olaylarına ciddi bir uyarı niteliği taşıyor.

Çok yeni kararlar olduğu için üç örneğimiz de Girne’den ama tüm ilçelerde mahkemelerimiz yetersiz yasalara rağmen suçlarla ilgili ciddi kararlar alıyor, caydırıcı cezalar veriyor.

Mahkemelerimiz, halkımızı bir nebze olsun içini rahatlatmaktadır. Önemli olan mahkemelerin önüne gelmeden bu olayların engellenmesidir ama adliyeye geldikten sonra da alınacak kararlar önemlidir ve yargımız da elinden gelenin en iyisini yapmaktadır.

Ülkede tüm alanlarda olduğu gibi yargıda da sorunlar vardır, yargının, mahkemelerin de çözülmesi gereken sıkıntıları vardır. Ancak mahkemelerimiz bu sıkıntıları halka yansıtmamak, en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

Her adli yıl açılışında bu sorunlar gündeme gelmesine rağmen ülkeyi yönetenler bu sıkıntılara çözüm bulamamaktadır. Umarız bu sorunlar çözülür, hem mahkemelerin sıkıntıları hem de yasalardaki tadilatlar tez zamanda yapılır.

Tüm sorunlarına rağmen mahkemelerimizin, yargımızın sığınabileceğimiz tek liman olduğunu çok iyi biliyoruz, yargıçlarımızı vatandaşın lehine olan kararları aldıkları için takdir ediyoruz ve cesaretli kararlarının devamını beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

YORUM EKLE