Makyavelizm’i, rehber edinenler dikkat!

   Makyavelizm, en yalın tanımlamayla, "Amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmanın uygun olduğu", anlayışıdır.
   Sadece siyasette değil, hayatın her alanında bu anlayışı, tercih ederek hareket edenler var.
   Ancak Makyavelizm, siyaset, hatta siyasette iktidar olanlar için İtalyan politikacı ve siyaset düşünürü Machiavelli’nin (Makyavel), somutlaştırdığı, düşüncelerin bütünüdür.
   Makyavel’in, bazılarının el kitabı olarak isimlendirdiği, Prens adlı kitabında prense yaptığı tavsiyeler Makyavelizmin anlaşılması için en kestirme yoldur.
   Ülkemizde, bu coğrafya da hatta dünyada, siyasi tavırları gözleyip analiz ederken Makyavelizm’i bilmekte yarar var.
   ***
   Makyavel, “ Ellerinizi kirletmeye katlanamıyorsanız, şiddeti, ihaneti ve hatta cinayeti gerektirecek sert zorunlulukları kaldıramıyorsanız kenara çekilin. Bu size göre değildir” dedikten sonra tavsiyelerini şöyle sıralar:
   “1- Prens, dindar olmasa da daima dindar görünmelidir. “Hükümdar bağışlayıcı, imanlı, insancıl ve dindar görünmelidir. Sadece böyle görünmesi iyidir, böyle olması iyi değildir.
   2- Prens, verdiği sözü tutmalıdır. Ancak şartlar değiştiyse tutmayabilir.
   3- Prens, gücünü asillere değil halka dayandırmalıdır. Çünkü asiller hükümdar için tehdit olabilirler. Üstünler, hükümdara karşı harekete geçebilir fakat halk hükümdarı sadece terk edebilir.
   4- Zaman zaman halkı aldatmak gerekebilir. Ne zaman erdeme aykırı bir iş yapacaksanız, sanki o işin sizinle ilgisi yokmuş gibi davranın. Nasıl olsa hile yapmak zorunda kalacaksınız. Onun için hile yapmadığınız görüntüsünü yaratmak için elinizden geleni yapın. Sizin gerçekte ne yaptığınızı halk bilemez. Bunu, sır gibi saklayın.
   5- Hükümdar, aslan ve tilki gibi olmalıdır. Aslan kendini tuzaklardan koruyamaz, tilki ise kurtlardan. Öyleyse tuzakları fark etmek için tilki, kurtları korkutmak içinse aslan olunmalı.
   6- Prens, yönetimindeki kişilere sözünü geçirebilmelidir. Mümkünse, hem sevilen, hem de korkulan bir prens olmak iyidir. Korkulmak daha önemlidir. İnsanoğlu, korktuğuna sevdiğinden daha çok ve daha iyi hizmet eder.
   7- İnsanlar küçük darbelerin intikamını almayı düşünür ama büyük darbeler karşısında sinerler. Düşmanı, tepki veremeyecek duruma getirmek gerekir.
   8- Prens yok edemediği tehlikeli ve güçlü rakiplerini korumaya çalışır gözükmeli, yerinde ve zamanında bükemediği bileği öpmelidir.
   9- Bazen devlet yönetiminde, birden fazla kişinin göz diktiği bir makam olur. Prens muhtemel adaylardan hangisinin daha tehlikeli olabileceğini tespit edebilmelidir.
   10- Bu yöntemler mutlak biçimde zaruri olduğunda kullanılmalıdır.”
   ***
   Makyavelizm’i, daha önce bir miktar da olsa inceleme, öğrenme fırsatı bulmayanların bu tavsiyeleri okurken, çevremizde bu “nasihatlere” uygun hareket eden ne kadar çok örnek olduğunu bir çırpıda görebilir.
   Bu anlayışla siyaset yapanlar, çok tehlikeli mi?
   Hiç kuşkunuz olmasın…
   Çok tehlikelidirler… Hem de çoooook.
  

YORUM EKLE

banner75