Maliye, öğrenci burslarının ödenmesini süratle tamamlamalıdır

Aralık ayına gelmemize rağmen, bu yılın temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait öğrenci bursları, ancak  geçtiğimiz cuma günü, 3 Aralık da ödenebilmiştir. Böylece, 5 aydır ödenmemiş bursların sayısı 2’ye düşmüştür.
Üniversite eğitimi alan gençlerimiz, bir sürü sorunlarla mücadele etmeye çalışıyorlar. Özellikle de, ailelerinden uzakta olan öğrencilerin, pandemi ile birlikte, sağlıkla ilgili endişeleri de artmaya başladı.
Öğrenciler, gerek akademik gerekse de sağlık ile ilgili sorunlarla uğraşırken, bütün bu sorunlar yetmezmiş gibi, ekonomik olarak hayatlarını sürdürmelerini sağlayan bursları da zamanında ödenmiyor. Bu olayın tölere edilecek bir yanı yoktur.
Özellikle, gurbette, yurt dışında okuyan öğrencilere, 5 aylık burslarını ödemezseniz, bu çocuklar oralarda ne yapacak? Ne yiyip, ne içecek? Temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Ev veya yurt kiralarını, okul harçlarını nasıl ödeyecek?
Aldığımız bilgiye göre, Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi tarafından burslarla ilgili aylık harcama belgeleri hazırlanıp, Maliye Bakanlığı’na gönderilmektedir. Yapılması gereken, gerekli kaynağın, Maliye Bakanlığı tarafından ayrılmasıyla, bursların öğrencilere ödenmesidir. Devlet, toplam olarak 2400 civarındaki öğrenci için, ayda yaklaşık 5 milyon TL burs ödemesi yapılmaktadır.
Netice itibarı ile, hükümet, ayda yaklaşık 5 milyon TL tutan öğrencilerimizin burslarının haziran ayından bugüne kadar, sadece yaz aylarındaki 3 aylık kısmını geçtiğimiz hafta ödeyebildi. Bu öğretim dönemindeki burslar ise, (Ekim-Kasım) halen ödenmemiştir.
Öte yandan, öğrenci bursları zamanında ödenmezken, pandeminin başladığı zamandan beri, karantina otellerine ve yurtlarına ayda yaklaşık 15 milyon TL’den fazla kaynak ayrılabilirken, ayrıca, ayda yaklaşık 15 milyon TL de devlet tarafından ek mesai ödemektedir.
Bütün bu harcamaları gördüğümüz zaman, öğrenci bursları için, ayda yaklaşık 5 milyon TL kaynak ayıramamak, bursları 4-5 ay ödeyememek, öğrenciler için çok büyük bir üzüntü, hükümet içinse, başarısızlık olmaktadır.
Pandemi ve ekonomik krizden dolayı, öğrenci bursu alan öğrencilerin ailelerinden işini kaybetmiş olan veya işyerini kapatmak zorunda kalan, çok sayıda kişinin de var olduğunu biliyoruz. Böylesine zor durumda olan öğrencilere, 5 ay geçtikten sonra burs ödemesi yapmak, onları birçok sorunun körüklediği ateşin içine atmak demektir.
Bursların 4-5 ay geç ödenmesi küçümsenecek bir olay değildir. Öğrencilerin devlete karşı güvenini zedelemekte, ülkelerine yönelik gelecek planlarını olumsuz etkilemekte ve umutlarını yıkmaktadır. Genç bireyler olarak, ülkeleri ile ilgili hayal kırıklıklarını tetiklemekte, göç etmeyi düşünmelerine yol açmaktadır.
Öğrenci burslarının 5 ay sonra ödenmesinin mazereti olamaz. Hükümetler, başka kaynaklardan kesmeli veya borçlanmalı ve öğrencilerin burslarını zamanında yatırmalıdır. Sosyal devlet bunu gerektirmektedir. Burslar, ancak zamanında ödendiği zaman, amaca hizmet etmektedir.
Sonuç olarak, öğrencilerin geriye kalan tüm birikmiş bursları, ivedi olarak, kaynak yaratılarak ödenmelidir. Özellikle, yurt dışında olan ve birçok zorlukla mücadele eden öğrencilerimizin durumu çok daha hassas ve aciliyet göstermektedir. Gurbet ellerde çocuklarımız perişan edilmemelidir.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104