Maronitlerin dönüşü projesini geciktiren nedir?

Ülkemizdeki en büyük sorun, başlanan işlerin bitirilememesi, verilen sözlerin tutulamamasıdır.

Yıllardır aynı sorunu yaşadığımız için siyasilerle ilgili “hepsi aynı” diye genelleme de yapılıyor.

Devlet ve hükümet yetkilisi konumuna erişen siyasilerin, muhalefetteyken söyledikleri, vaatleri ile göreve geldikten sonra yaptıkları büyük oranda çelişiyor.

Bugünkü mesele değil bu, yıllardır böyle… Muhalefetteyken “yok yoktur”, “olmaz diye bir şey yoktur”, “her şey mümkündür, her şeyin formülü vardır” ama iktidara ya da o yetkili makamlara gelince “ülkenin gerçekleri”, “hayatın gerçekleri”, “dünyanın gerçekleri” hatırlanır…

“Konjonktürün gerektirdiğinden” söz edilir… “Tüm imkanları zorladık, bu kadar yapabiliriz” veya “Meseleleri çok yönlü düşünmek zorundayız, birini hallederken diğerine zarar verebiliriz” denir…

Bunlar alıştığımız ama sevmediğimiz şeyler. Artık bir son bulmalıdır. Böyle olduğu sürece siyasilere de hükümete de devlete de güven kalmaz.

Ortadaki güven bunalımını kaldırmak için siyasilerin çok dikkatli olması gerekmektedir.

Verilen sözler tutulmalıdır, bir yola çıkılmışsa tamamlanmalıdır…

Büyük şaşalarla başlanılan işlerin hep yarım kaldığına, büyük büyük sözlerin buharlaştığına tanık oluyoruz.

Kıbrıs İş İnsanları Yatırımcılar ve Ekonomi Derneği (KİYED), önceki gün bir basın açıklaması yaparak, çok isabetli bir soru sordu; “Maronitlerin dönüşü neden gecikiyor?”

Evet, gerçekten de neden gecikiyor Maronitlerin dönüşü, çok merak ediyoruz.

KİYED, “Bir yılı aşkın bir süre önce çok yerinde bir kararla; Maronitlerin KKTC topraklarındaki mülklerinin iadesi ve eskiden yaşadıkları dört köye geri dönmeleri kararı alındığına ve Cumhurbaşkanlığı koordinatörlüğünde bu yöndeki çalışmalara başlandığına” dikkat çekerek, neden hiçbir gelişme olmadığını soruyor.

Maronitlerin dönüşünün hem insani bir olay olduğunu, hem de Kuzey Kıbrıs’a stratejik bazı kazanımlar sağlayacağını belirten KİYED, bunları madde madde açıkladı.

Dernek, kendi yönetim irademizi ortaya koyarak ülkemize büyük kazanımlar getirecek olan bu uygulamanın hayata geçmesinin daha fazla gecikmemesi gerektiğini, gecikmesi halinde ise güneydeki bazı çevrelerce bunun engellenebileceğini vurguluyor.

KİYED, Türkiye’nin ve KKTC’de iktidarı paylaşan dört parti ile hükümetin tam destek olmasına rağmen geçen bir yıllık sürede neden konunun sonuçlandırılamadığını ve amaçlanan hedeflere neden ulaşılamadığını sordu.

Maronitlerin geri dönüşünün uluslararası siyasette Kıbrıs Türk tarafı lehine olumlu bir gelişme olacağı için Rum Yönetimi’nin engellemek isteyeceğini ve bu yönde girişimlerde bulunacağını belirten KİYED, Maronit cemaatinin insancıl gerekçelere dayalı geri dönüş hakkını mutlaka kullanması gerektiğini vurguladı.

KİYED, önemli bir konuya değindi ve doğru sorular sordu. Gerçekten ne oldu ki bu konu hiç ilerlemedi? Maronitlerin dönüşü projesine engel olan nedir? Engel neyse bilmek isteriz. Eğer ilerleme varsa da halka neden açıklanmıyor? Sanırız bu konuda halkın bilgi edinme hakkı vardır.

 

YORUM EKLE