Mazlumun ahı…

* Bu güzel ülkeye ve bu çilekeş halka hizmet etmek için ille de milletvekili olmanın gereği yoktur.

* Değişim mi?.. Ne değişimi canım. Değişecek olan sadece birkaç milletvekilidir!..

* “Dünya Çocuk Günü”nün kutlandığı geçen pazartesi dünyamızda 360 milyon çocuğun açlığın ve hastalıkların sarmalında olduğunun ve her gün binlerce çocuğun öldüğünün kaç kişi farkındaydı? O mazlum yavruların ahı tüm insanlığın ayıbı ve utancıdır.

* Başkent Lefkoşa'ya 4 - 5 gün su verilmeyeceğini Su İşleri Dairesi açıkladı. Demek ki efendim öyle bir dairemiz var imiş!..

* Lebalep dolan Geçitköy Barajı'nın tonlarca suyu her gün denize dökülürken ülkemizde insanların hâlâ sağlıksız kuyu suyuna mahkûm olması ve su kavgalarında gerginliklerin yaşanması çok hazin.

* 850 milyon TL'lik kredi bankalara geri dönmedi. Ayaklar yorgana göre uzatılmıyor mu, yoksa yorgan gittikçe kısalıyor mu?

* Savaştan ve şiddetten uzak durduğumuz gibi trafik teröründen de uzak duralım.

* Güvenlik ve bisiklet yolları olmayan bu kaotik ve anarşik trafikte insanları bisiklet kullanmaya özendirmek, cinayete teşviktir.

* Trafik anarşisinin içinden güvenle süzülüp ister yaya, ister aracımızla evimize her döndüğümüzde şükrediyoruz.

* Seçim kararı alındı ya, o karardan sonraki meclis toplantısı tam bir fiyasko idi. En kısa oturumlarından birini yaparak dağılan mecliste zaten oturuma geçilse ne olacaktı? Milletvekilleri boş koltuklara konuşmakta berdevam olacaklardı!.. İşte umut bağladığımız parlamenter sistemimiz!..

* Nisapsız meclisin “aç ve kapa”modu herhalde seçime dek sürer…

* Ön seçimde liste dışı kalanlar "gombina bilmediğimizden böyle oldu" derler. Politikanın gombinadan ibaret olduğunu bilmeyenlerin politikada ne işi var?!.

* Turgay Avcı ile Erdoğan Şanlıdağ UBP ön seçiminde elendiler. Demek ki taban demokrasimizi sarsan ÖRP olayını unutmamış!.. İşte buna “bellek” denir.

* İlklerin ülkesiyiz vesselâm… Ambulans içinde yaralıların ve tıp ekibinin dövüldüğü ilk ülke de yine bizim ülke oldu!..

* Ve alın size bir ilk daha: KKTC'den Hatay'a giden bir yolcunun çantasındaki çorapların içinde gümrükçüler tarafından 2'si ölü, 11 güvercin ele geçirildi. KKTC’den güvercin kaçırılmasına da ilk kez tanık olunuyor.

* İlklerimiz saymakla bitmez ki… Örneğin boru çiçeğini kabak çiçeği sanıp yemek ve hastanelik olmak…

* Ha bir de, ülkeden sınır edilenlerin sütten çıkmış ak kaşık misali yeniden ülkeye geri alınmaları konusu da var mesela…Zararlı faaliyetlerinden dolayı sınır dışı ettiğini geri alan bizimkinden başka hangi ülke var?..

* Döviz bu denli yükselmişken Güney Kıbrıs'ta sterlin ve Euro harcayıp keyif çatanlarımız KKTC'deki yüksek gelirin ve refahın göstergesi midirler?..

* KKTC'de evlerin dövizle kiralanmasına tepki koyanların ve TL ödenip dövizle harcama yapmaktan yakınanların Güney'de kürekle döviz harcamaları bir paradoks!..

* Türkiye’de enflasyon yüzde 12... Kim bilir bizde yüzde kaç!..

* Demiş ki; “Önemli olan her devrin adamı olmak değil, her devirde adam olmaktır.” Rauf Denktaş.

* Haftanın öğüdü Âşık Veysel’den: “Adam olmayana, düşman bile olmayın.”

* Büyük harflerle yazılması gereken: KADİFEDEN KESESİ, MEYHANEDEN GELİR SESİ.

* Temel’in dünyası: Temel İspanya’daki restoranda yemeği çok beğenir. Garsona “nedir bu?” diye sorar. Garson “dünkü karşılaşmada hayatını kaybeden boğanın hayaları” der. Ertesi gün orada daha farklı bir yemek yer. Merakla yemeğin mahiyetini sorduğu garsondan bu kez şu yanıtı alır: “Dünkü karşılaşmada hayatını kaybeden matadorun hayaları”

* Ve dizeler… Yunus Emre’den: “Olsun be aldırma, yaratan vardır / Sanma ki zalimin ettiği kârdır / Mazlumun ahı, indirir şahı / Her şeyin bir vakti vardır...”

YORUM EKLE