Mazot (Euro Diesel) araçların seyrüsefer ücretleri düşürülmelidir


   Akaryakıt zamları, halkı, sektörleri ve işletmeleri perişan etmiş durumdadır. Benzine ve mazota yapılan küçük indirim hiç kimseyi memnun etmedi. Zira, uzun zamandır akaryakıta okkalı zamlar yapılıyordu.
   Benzine yapılan 1.42 TL ve diesele yapılan 3TL’lik indirimden sonra birçok akaryakıt istasyonunda yakıt bulunamadı. Vatandaş yine benzincileri gezerek, yakıt bulmaya çalıştı.
   Halk, zaten pahalı olmasından bıktık, en azından aradığımızda benzin, mazot bulabilelim demeye başladı. Birçok insan da, akaryakıt ucuzladı, satmıyorlar, pahalı olmasını bekliyorlar diye sitem ediyor.
   Hükümet ve ilgili bakanlık, akaryakıt vermeyen istasyonlara bunun gerekçesini mutlaka sormalı, kamuoyuna nedenlerini ve alacağı tedbirleri şeffaflıkla açıklamalıdır.
   Uzmanların yaptığı çalışmaya göre, 1 yıl önce benzinle çalışan ortalama bir arabanın deposu yaklaşık 290 TL’ye dolarken, şimdi aynı araba yaklaşık 870 TL’ye doluyor. Aradaki fark 580 TL’dir.
   Mazotla( Euro Diesel) çalışan bir arabanın deposu ise, 1 yıl önce yaklaşık 265 TL ‘ ye dolarken, şimdi yaklaşık 900 TL’ye doluyor. Aradaki fark 635 TL’dir.
   Görüldüğü üzere, 1 yıl içinde araçların yakıt depolarının dolması için ödenen para yaklaşık 3 katına ulaşmış durumdadır.
   Öte yandan, bu derece yükselmiş akaryakıt fiyatlarıyla iş yapmaya çalışan mal ve hizmet sektörlerinin ve işletmelerin akaryakıt girdi maliyetleri de, 2-3 kat artacak ve bu maliyet, mal ve hizmet fiyatlarını da yukarıya çekip, pahalılık ve enflasyonu fırlatacaktır.
   Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle tırmanan petrol fiyatları 130 doları geçtikten sonra, 100 dolar civarına gelmiş durumdadır. Ama, konjonktüre göre fiyatlar değişebilmektedir.
   Burada, Rusya- Ukrayna barış görüşmelerinin devam etmesi sonucu üretim endişelerinin kısmen de olsa azalması ve Çin’de son dönemde artan Covit vakalarının, petrol talebini zayıflatacağı endişeleri etkili olmuştur.
   Bu bağlamda, nasıl ki petrol fiyatları çıkarken, akaryakıta düzenli ve çok defa zam yapılmışsa, petrol fiyatları düşerken de, düzenli olarak akaryakıt fiyatlarında bizde de indirimler yapılmalıdır. Vatandaşlar ve ekonomik sektörler bunu beklemektedir.
   Ülkemizde dövizin yükselmesiyle birlikte, araba fiyatları da halkımıza çok pahalı gelmektedir. Piyasada 2. el arabalar daha fazla rağbet görmektedir.
   Arabaların masrafları sadece akaryakıt değildir. Bunun yanında, sigorta, seyrüsefer, muayene, yedek parça ve servis masrafları ile fatura kabarmaktadır. Bütün bu hizmetlerin de fiyatları artmıştır. Bir evde 2 araba varsa, bu masraflar ikiye katlanmaktadır.
   Gelelim yazımın başlığındaki konuya. Seyrüsefer ücretleri araba masrafları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle, mazot (diesel) araçların seyrüseferleri, benzin araçlara göre oldukça yüksektir. Bazı araçlarda ödenen ücret, mazot araçlarda 2 katına denk gelmektedir.
   Seyrüsefer ücretlerinin katsayıları uzun yıllar önce belirlenmişti. Belirlendiği dönemde, bu ülkede, mazot fiyatları, benzin fiyatlarının yaklaşık yarısına veya ona yakın bir rakama denk geliyordu.
   Bundan dolayı da, mazot araçların seyrüseferleri benzin araçlara göre çok daha yüksek fiyatlara ulaşıyordu. Her yıl buna oluşan enflasyon da eklenince, aradaki fiyat farkı katmerlenerek çoğalıyordu.
   Yıllar içinde, Euro Diesel’in de ülkemizde kullanılması ile birlikte, akaryakıt fiyatlarındaki benzin- mazot farkı gitgide kapanmaya başlamıştı. Ancak, buna rağmen, seyrüsefer ücretlerinde bir düzenleme yapılmamıştır.
   Son 1 yılda ise, diesele yapılan daha yüksek oranlı zamlarla, Diesel fiyatı benzini geçmiş durumdadır. Şöyle ki, geçen gün yapılan indirime rağmen, 95 oktan benzinin litresi 17.33 TL, 98 oktan 17.58 TL ve Euro Diesel 18.07 TL’ ye satılmaktadır.
   Netice itibarı ile, görüldüğü üzere, diesel akaryakıt fiyatları benzinin üstünde seyretmektedir. İndirimden önce aradaki fark daha fazla idi. Bu bağlamda, ülkemizde seyrüsefer katsayı ve ücretlerinin süratle düzenlenmeye ihtiyacı vardır. Diesel araçların seyrüseferleri mutlaka düşürülmelidir.
   Özellikle diesel (mazot) araç kullanan vatandaşlarımız zarar etmekte, mağdur olmaktadır. Hükümetin ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda ivedi olarak çalışma başlatması gerekmektedir. On binlerce insanımızın mağduriyeti giderilmelidir.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104