Meclis komitelerini çalıştırmamak doğru bir tavır değildir

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, üç gün üst üste nisap sağlanamadığı için toplanamadı. İktidar partilerine mensup bazı milletvekillerinin yurt dışında olması nedeniyle iktidar partileri toplantı için gerekli 26 milletvekili sayısına ulaşamadı. Muhalefet partileri de genel kurulun yapılmasını engellemek amacıyla meclise girmedi.

Meclis iç tüzüğüne göre toplantı 24 saat sonraya ertelendi. Ancak Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yazılı bir açıklama yaparak, Cumhuriyet Meclisi’nin, cuma gününe kadar nisap sağlanamayacağından, olağan toplantısını pazartesi günü yapacağını açıkladı. Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen yurt dışında gerçekleşen uluslararası toplantılarda görevlendirilen milletvekili heyetinin görev süresini tamamlayarak adaya dönmesiyle meclis çalışmalarına devam edileceğini belirtti.
   Muhalefet partileri, bir inat uğruna meclisi toplamıyor. Kendilerinin daha fazla milletvekili bulunduğu için sınırdaki sayıyla hükümet kuran 4 partiye, ders vermeye çalışıyorlar. İktidara koltuk değneği olmayacaklarını söylüyorlar. Halbuki, iktidar mensubu milletvekilleri, divan kararıyla yurt dışı görevine gitti. Yani meclisi asıyor, gerekçesiz gelmiyor değil o vekiller, görevlidirler.

Muhalefetin tavrı iyi niyetli değildir. Anlamsız bir tepki ortaya koyan muhalefet, meclisi açıp hem görüşlerini, eleştirilerini yapabilir hem de çalışmaların sürmesine katkı koyabilirdi. Genel kurulu toplamayan muhalefet milletvekilleri komitelere de katılmıyor. Komiteler yasa çalışması yapıyor ve ana muhalefet milletvekilleri oraya katılabilir ama amaç çalışmak, üretmek değil, amaç aslında kaytarmak. Bir- iki milletvekilinin yurt dışında görevde oluşunu fırsat bilen muhalefet partileri, özellikle de ana muhalefet partisi, genel kurulun toplanmasına izin vermezken, bir kararlılık ya da prensip sergilemiyor aslında.

Muhalefetin çalışmaya niyeti yok aslında. Çalışmaya niyeti olsaydı, komite toplantılarına katılırlardı. Ana muhalefet milletvekilleri komite çalışmalarına da katılmıyor. CTP milletvekili Doğuş Derya ve HP milletvekili Jale Refik Rogers, UBP’li milletvekillerinin komite toplantılarına katılmamasını eleştirerek, “Yasama faaliyetlerine katılmayan milletvekilleri maaşlarını iade etsin” dedi. Doğuş Derya, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi adına yaptığını söylediği açıklamasında, yasama faaliyetlerinin sadece genel kurulda değil komitelerde yapılan çalışmaları da kapsadığını hatırlatarak, “Yasaların yapıldığı esas yerler, mutfak denilen yerler komitelerdir” dedi. Komite çalışmalarının aksamadan devam edebilmesinin, toplumun faydasına olan yasaların çıkabilmesi açısından elzem olduğunu vurgulayan Derya, son 1 haftadır yaşanan nisap sağlama gerginliğinin, genel kurul çalışmalarını aksatsa bile komite çalışmalarına yansımaması gerektiğini belirtti.
   Derya, bazı milletvekillerinin divan kararıyla yurt dışı görevde olduğunu anımsatarak, bunun komite çalışmalarının yapılmasına engel teşkil etmemesi gerektiğini ancak UBP milletvekillerinin komite toplantılarına da katılmadığını anlattı. Normalde bir kamu görevlisinin işe gelmediği zamanlarda maaşından kesinti yapıldığını, yasama faaliyetiyle görevli UBP milletvekillerinin de kamu görevlisi olmakla beraber görevlerini yerine getirmemelerine rağmen herhangi bir yaptırımla karşılaşmadığını dile getiren Derya, “Bu aksamaların nedenini halkın bilgisine getirdik. Milletvekilleri yasamada üzerlerine düşen görevi yapmayacaklarsa maaşlarını da iade etmelidirler” dedi.
   Derya, komite gündemlerinde bulunan yasalardan birinin sabıka kaydının silinmesiyle ilgili tasarı olduğunu ve bu tasarının öneri sahiplerinin içerisinde UBP milletvekillerinin de bulunduğunu hatırlatarak, kendi sundukları yasa önerilerinin görüşülmesi için bile yasama faaliyetlerine katılmadıklarını halkın bilgisine getirmek istediğini söyledi.

HP Milletvekili Jale Refik Rogers da, muhalefetin fikirlerle yapılması gerektiğini belirterek, “Okul çocukları gibi nisap krizi yaratarak, muhalefet yapılmasını benimsemiyorum” dedi. Rogers, “Gelsinler komitelerde fikirleri tartışalım fikirleriyle muhalefet yapsınlar” diye konuştu.
   Her iki milletvekili de çok haklı. Komiteleri çalıştırmamak, önemli yasaların çıkmasını engellemek, güzel bir tavır olamaz. İktidar milletvekillerinin uluslararası görevde olduğunu bildiği halde muhalefet milletvekillerinin meclisi sabote etmesi, çalıştırmaması ne doğru bir tavırdır ne de böyle bir politika olabilir. Komitelere katılmayan milletvekillerinin maaşından kesinti yapmak isabetli olur. Milletvekillerine iş yapsın diye maaş veriliyor, inat etsin, kapris yapsın, meclis çalışmalarını aksatsın diye değil.

Meclis çalışmalarına politika karıştırmak, partisel amaçlarına alet etmek doğru değildir, ana muhalefet bu tavrını gözden geçirmelidir.

 

 

YORUM EKLE