Meclis tatile giriyor

Yasalarımıza da yüce yargımıza da saygımız sonsuz...

Ancak, bazı suçlara verilen cezaları adil bulmuyoruz.

Bazı kararlar, vicdanımızı çok rahatsız ediyor.

Bu cezalardan biri de geçtiğimiz gün balık hırsızlarına verilen cezadır.

Bir balıkçı teknesinin kaptanı ve 12 mürettebatı geçtiğimiz gün İskele Kaza Mahkemesi'nde yargılandı ve beşer gün hapis cezası aldı.

Bu cezanın beş günü, "KKTC karasularına muhaceret işlemi yaptırmadan izinsiz ve kayıtsız girişten" verildi... 3 bin 600 kilogram balık hırsızlığına verilen ceza ise 2'şer gün hapislikti...

Bu konuda yasal yetersizlik varsa, yani daha caydırıcı cezalar verilebilmesi için yasaların değişmesi gerekiyorsa, Yüce Meclisin bunu derhal yerine getirmesi gerekmez mi?

Yargıçlarımızın elleri ve kollarını bağlayan yasaların değiştirilmesi ve bu tür "gülünç" kararların önümüze çıkmaması kaçınılmazdır diye düşünmekteyiz.

Ve bir kez daha hatırlatırız ki; denizlerimizdeki balıkların çalınıp götürülmesi, doğru değildir. Güvenlik güçlerimizin daha aktif olması da beklentilerimiz arasındadır.

-*-*-

Son yıllarda ülkede sadece balık hırsızlığında değil; her türlü hırsızlık veya suçlarda artış olduğunu defalarca yazdık.

Suçların sayısında da çeşitliliğinde de ciddi artış olduğu, bilimsel istatistik rakamlarına gerek olmayacak şekilde, gözle görülür haldedir ve bu durum toplumu ciddi anlamda rahatsız edicidir.

Sadece dünkü KIBRIS Gazetesi’nde yayınlanan suç ve suçlara bağlı mahkemelerle ilgili haberler ürkütücüydü.

Bir haberde, meyhaneleri soyan hırsızların yakalandığı belirtilirken, bir diğer haberde, "kardeşinin tecavüz ettiği kadına, suçlamadan vazgeçmesi için para teklif ettiği öne sürülen bir kişiden" söz ediliyordu...

Tecavüze uğradığı iddia edilen kadının bu parayı kabul ettiği yönündeki beyan da çok çarpıcı ve düşündürücüydü.

Bir başka haberde, Girne'de 27 evi soyan hırsızların hapse mahkum edildiği yazılıyordu.

Yasak balık avcılığı, Güneyden kaçak olarak getirilip KKTC'de otellere, restoranlara satılan yiyecekler, TC ve

KKTC bayraklarına saldırı, Ada'ya dolandırıcılık maksadıyla gelen iki kişi, bisturi ile birine saldıran bir başka kişi, evlerinin bahçesinde cannabis üretenler, barda kavga, darp, dayak, kuyumcu soygunculuğu ve 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar, dünkü KIBRIS'ta yer bulan haberlerin sadece bazılarıydı.

-*-*-

Ülkenin içinde bulunduğu sosyo - ekonomik durum çok ciddi şekilde değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Bir yanda ciddi hayat pahalılığı, göç yasası tartışmaları, halen çözülemeyen doktorların ikinci iş konusu ve gerginlik beklentisi, grevler, siyasete olan güven düşüklüğü, Kıbrıs müzakerelerindeki belirsizlik; öte yanda toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden suçlardaki artış...

Bu sıkıntıların tümünün aşılması için daha çok çaba gösterilmesi kaçınılmazdır.

Mevcut tempo ile bunun başarılması da imkânsızdır.

Meclis, dört oturum sonra yaklaşık 3 ay tatile girecek...

Toplumun ihtiyaçları ve moralinin bunu kaldırabileceği inancında değiliz...

-*-*-

Evet, ilgili meclis komiteleri toplantılarını belki sürdürecektir... Yasa çalışmaları belki devam edecektir...

Ancak Meclis'in üç ay tatile girmesi, bu sürede herhangi bir yasanın yapılmayacak, genel kurulda görüşülmeyecek olması, sıkıntılı dönemde olunmasa dahi, doğru bir şey değildir.

Vekillerin tatil hakkı yok mu?

Vekillerimizin elbette tatile ihtiyacı vardır...

Ancak toplumun hizmete ihtiyacının tavan yaptığı bir zamanda, bunca uzun bir tatile ihtiyaçları varsa, bir sonraki dönem aday olmamaları tavsiyemizdir...

YORUM EKLE