Mercedes Benz Gullwing 'Martı Kanat'

1951’de Mercedes-Benz Yönetim Kurulu, otomobil yarışlarına tekrar katılmak istediklerini açıkladığında aslında ilk “Martı Kanat” 300 SL’in doğuşu müjdeleniyordu.

İşte bugün otomobil dünyasının efsane modellerinin başında yer alan, yukarıya açılan kapıları nedeniyle ‘martı’ya benzeyerek, Gullwing ‘Martı Kanat’ adını alan, müzayedelerin, koleksiyoner ve müzelerin en gözde otomobili Mercedes Benz 300 SL ‘Gullwing’ bugünkü konumuz.

1950’li yılların başında Almanya II. Dünya Savaşı’nın etkisiyle boğuşmaktaydı, birçok şehri enkaz altındaydı. Fakat tekrar binalar yapılmaya başlanırken yeni bir başlangıca adım atılmıştı. 1952’de, Stuttgart’ta bir star doğdu. Mercedes-Benz 300 SL yarış otomobili (W 194)…

Tasarımı ve uluslararası yarış başarıları sayesinde efsanevi bir spor otomobil ailesi geleneği kuracaktı. İki yıl sonra 1954’te otomotiv üreticileri, New York’ta gerçekleştirilen Uluslararası Motor Sporları Fuarı’nda 300 SL spor otomobil serisini (W 198) tanıttı. 300 SL, uzmanlar ve halk arasında büyük yankı uyandırdı. Bu yeni spor otomobil hem güzel hem de yenilikçiydi. Dört egzozlu motoruyla üretilen dünyanın ilk yolcu otomobili olarak, hem performansı hem de verimliliği geliştiren petrol enjeksiyonu eklenmişti.

Yarışlar için ellerindeki en güçlü ve en hızlı otomobil olan 300 S’i modifiye etmeye karar veren Mercedes mühendisleri, motor gücünü 170 beygire kadar çıkardılar. Üzerinde çalıştıkları bu yeni otomobilin adı 300 Super Leicht yani 300 “Süper Hafif”ti. Oysa güçlü motoru ve çelik aksları hayli ağırlığa sahipti ve otomobilin başka bölgelerindeki ağırlığı azaltarak, hızını artırmayı deneyeceklerdi. Rolf Uhlenhaut bu sayede yıllardır aklında olan ızgara tipi hafif boru şasi fikrini uygulama fırsatı buldu.

“Süper hafif” ve süper başarılı

1952 yılında üretilen 300 SL (W 194) Mercedes-Benz tarafından II. Dünya Savaşı sonrasında tasarlandı ve “SL” yazısını taşıyan ilk otomobil oldu (Super Light yani Süper Hafif kelimelerinin kısaltılması).

Yenilikçi boru şeklindeki kafes sistemi daha hafif olduğunu garanti etti ama alışılageldik kapıların araca monte edilmesini engelledi. Çözüm, otomobilin üzerinden tutturulan kapıların yukarıya açılmasıyla bulundu. Böylece martı kanat (Gullwing) otomobiller doğdu. Nürburgring, Le Mans ve Carrera Panamericana zaferleri de dahil olmak üzere birçok ödül kazanan otomobil, uyandırdığı heyecanı haklı çıkardı.

Spor otomobille sürüş keyfi

Spor şıklık, güvenlik ve konfor… Bu özellikleriyle 190 SL, dinamik bir sürüş keyfi isteyenler arasında yeni bir akım başlattı. Mercedes-Benz 190 SL (W 121) otomobillerin prototipini 1954 Şubat ayında New York Uluslararası Motor Sporları Fuarı’nda tanıttı, aynı zamanda 300 SL serisinin “Gullwing” versiyonunu üretti. 1955 yılının Mart ayında üretilen versiyon, Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Bu yakışıklı otomobil, özellikle bayan sürücüler arasında popülerlik kazandı, tasarımının spor zarafeti ve açık hava hissi de standart özellikleri arasına girdi. Yukarı doğru açılan martı kanat (Gullwing) kapılar 300 SL otomobillerin öne çıkan özelliği oldu. 1999 Aralık ayında bir panele katılan habercilerin oyuyla “yüzyılın spor otomobili” seçildi. Günümüzde 300 SL hâlâ hayalleri süsleyen otomobil olmaya devam ediyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Gullwing rekorları

1955 yılında 867 adet ve 1954-1957 yılları arasında toplam bin 400 adet üretilen Gullwing ‘Martı Kanat’ , 1969’a gelindiğinde Mercedes-Benz mühendisleri test amaçlı yeni bir spor otomobil prototipi geliştirdi. C 111 adı verilen bu model üzerinde yeni motorlar ve pek çok farklı teknoloji denendi. Bu inovatif otomobil de yine bir Martı Kanat’tı.

4 farklı versiyonunun her birinde yeni hızlara erişildi. C 111-II, 1976’da 10.000 kilometrede 252,249 km/s ile dünya rekoru kırarken, C 111-III 1978’de 1.000 kilometrede 318,308 km/s hız yapacaktı. 1979’a gelindiğindeyse C 111-IV, 1975’ten beri 355,854 olan dünya dairesel etap hız rekorunu 403.978 km/s ile kırıyordu.
Ara Sokaktakiler: Bigal Beyaz

Bigal abim, belki de ülkemizin en eski klasik otomobilcilerden. Biz çocukken, benim oturduğum mahalleye yakın yerde kalan Bigal abimin evinin önündeki cüsseli büyük arabalara merakla bakardık. Garajlarından birçok otomobil gelip geçti. Özellikle Amerikan otomobilleri.

Kıbrıs’ın ilk panayırcılığını babası rahmetli Zeki Beyaz başlatmış. Adanın her yerine panayırlar açmış. Hal böyle olunca yolculuklar kaçınılmaz olmuş. Bu nedenden ötürü büyük, rahat, konforlu arabalar gelip geçmiş Beyaz ailesinde.

Bigal Beyaz da o yıllardan itibaren merak salmış büyük otomobillere. Şu an garajında 1985 model Mercedes Benz 560 SEC, VW T2 Camper, 1955 Bed Ford Kamyonet Chevrolet Corvette, başlıca otomobilleri. Hepsinin de ayrı ayrı ilginç hikayeleri var.

Son bulduğu VW T1 Camper Pick up ise ayrı bir mevzu. Restorasyonlarıyla yakından ilgilenen Bigal Beyaz, orijinallerine sadık kalarak tekrar yollara döndürmeyi başardığı onlarca otomobil var. Bunun yanı sıra eşsiz bir de klasik bisiklet koleksiyonuna sahip. Çeşit çeşit onlarca klasik bisikletler ofisini doldurmuş durumda.

Son projesi ise hayli maneviyatı yüksek bir restorasyon. Büyük kızı Seren’in kullanımına verilmek üzere, 1980 model Datsun 210 projesi tamamlanıyor. Maneviyatı yüksek bir otomobil olarak aileye kazandırıldı. Rus iş ortakları sayesinde de harika modifiyeli Amerikan otomobilleri de Bigal abime emanet edilmiş ve ülkemize kazandırılmış.

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin birçok faaliyetinde de boy gösteren Bigal abimin eşi Gülseren Beyaz da özellikle klasik otomobil yarışlarındaki hünerleri sayesinde oldukça iyi bir yarışmacı konumunda. Ailece çok iyi bir klasik sever olan Beyaz ailesine daha nice klasiklerle dolu hayat dilerim.

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110