Meslek gruplarındaki üniversiteli mezun yığılması

Ülkemizde bir meslek planlaması yok… İhtiyaca göre eleman yetiştirme gibi kapsamlı çalışmalar yapamıyoruz.

Sırf bu nedenle ülkede kalifiye eleman kalmadı. Bu açığı yurt dışından gelen işçilerle kapatmaya çalışıyoruz. Orada da başka sıkıntılar baş gösteriyor.

Gerek devlet, gerekse aileler olarak gençleri üniversite eğitiminde yönlendiremiyoruz.

Üniversiteden öğrenciler mezun oldukça bazı mesleklere yığılmalar olmaya başladı.

Hep aynı bölümleri bitiren, ülkede ihtiyaç olan alanları seçmeyen gençler işsiz kalıyor.

Devlet, sırf caydırıcı olsun diye, burs sisteminde fazlalığı olan alanlara burs vermiyor ama bu çok bir etki göstermiyor, yine de gençler hep fazlalığı olan benzer bölümleri seçiyor.

Ülkemizde üniversiteli işsizler ordusu var.

Herkes üniversite bitirmeli mi? Kimseye “üniversiteye gitme” deme hakkımız yok.

Sonuçta üniversite bitirmek kötü bir şey değildir ama bir planlama yapmak zorundayız.

Şu anda neredeyse “üniversiteli gençleri ne yapacağız?” derdine düşeceğiz.

Bu böyle devam edemez.

Bakın işte bir örnek; Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi ve orada da benzer bir konuya değinildi.

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, Tabipler Odası’nın bugün 250 üyesi bulunduğunu ve bugün ülkede 7 adet Diş Hekimliği Fakültesi’nin eğitim verdiğini söyledi.
   Özant, 5 yıl sonra bugünkü kontenjanlarla üye sayılarının 450 civarında olacağını ifade ederek, “Bu durumda 100 bin kişiye 100 diş hekimi ile rekor kırarız. Eğitim Bakanlığımıza çağrımız artık Diş Hekimliği’ni ihtiyaç meslek gurubundan çıkarması ve kontenjanların kısıtlanmasıdır” dedi.

Dr. Ahmet Özant şöyle devam etti:
   “Fakülteler sadece yurt dışından öğrenci alıp, mezunlar bu ülkede kalmayacaklarsa sorun yok ancak her açılan fakülte kendi sınavını yaparak, kendi kontenjanlarını belirleyerek hem yurt dışından, hem de KKTC vatandaşı öğrenci almaktadır. Alırken ciddi bir sınavın yapılması şart… Merkezi sınav yapılması konuşuluyor ama hiçbir üniversite adım atmıyor. Eğitim Bakanlığı ise lise mezuniyet notlarına göre her bölüm için bir not sınırı koymaktan bahsediyor. Umarız Eğitim Bakanlığı bu kararı alır ve uygulamaya başlarlar. Öğrenci sayısının ülke nüfusuna ve ihtiyaca göre belirlenmesinin şart olduğunu ve kontenjan belirlerken meslek örgütlerle işbirliği yapılması gerektiğini hep söyledik.”

Nüfusun, bu kadar öğrencinin yeterli pratik yapabilmesine ve becerilerini geliştirmesine imkan vermediğini vurgulayan Ahmet Özant, mevcut fakültelerde okuyan KKTC vatandaşı gençlerin sayısının da 100’ün çok üzerinde olduğunu, bu rakama yurt dışında okuyanlar da ilave edilirse, her yıl mezun olacak genç diş hekimlerinin küçük ülkede geleceklerinin pek parlak olmayacağını kaydetti.

Hükümet yetkilileri, bu uyarıları dikkate almalı.
   Bu anlatılanlar yalnızca bir meslek grubundan… Bunun gibi yoğun mezunlardan sıkıntı yaşayan daha birçok meslek grubu var.

YÖDAK’ın ve Eğitim Bakanlığı’nın bu konular üzerinde çalıştığını biliyoruz ama daha ivedi bir şekilde, çözüm almaya yönelik olmalı. Gidişat iyi değil…

YORUM EKLE

banner75