Metabolizmanızı hızlandırmak için beslenme önerileri

“Yarın başlıyorum.’’ “Bu pazartesi başlıyorum.’’ ''Hayır, yine başlayamadım gelecek pazartesi kesin başlıyorum.’’ "Bu son tatlıyı yedikten sonra yarın diyete başlıyorum." Bu gibi bitmek bilmeyen bahaneler hayatımızda maalesef mevcuttur. Tüm kış boyunca diyete başlamak için pazartesinin gelmesini bekledik durduk ve işte sonunda yaz geliyor; artık daha hafif ve ince giyineceğiz. Tatil planları yapmaya başlıyoruz. Mutlaka her yaz yaklaşırken gündemi ‘’ kilo verme ‘’ konusu oluşturur.

Kış ayları boyunca metabolizmamız soğuk havaya ayak uydurabilmek ve vücut ısısını koruyabilmek için yavaşlamaktadır. Bu durum iştahımızın artmasına, hatta fazlaca tatlı yememize sebep olabilir. Dolayısıyla kalın giysilerin de rehavetine kapılıp yağlanmamızı önemsemeyebilir, günlerin kısa olmasını sebep gösterip sporu ihmal edebiliriz. Bu ağustos böceği misali yatış evresi sonunda, baharın gelmesi ve kıyafetlerin incelmesi ile aldığımız kiloları bir anda fark ederiz. Bu sebeple de bahar aylarında kilo verme telaşı bahar başlar.

Egzersizi arttırırız, yediklerimize daha bir dikkat etmeye başlarız. Buna rağmen bazı insanlar diyet yaptığını ve egzersiz yaptığını buna rağmen kilo vermediğini söyler. Diğer arkadaşlarının çok yedikleri halde hiç kilo sorunu olmadığından yakınır. Peki nedir bu farkı oluşturan? Bu farkı ‘’metabolizma hızımız’’ oluşturur. Sağlıklı kilo vermek ve kilonuzu korumak istiyorsanız öncelikle metabolizma hızınızı öğrenmeniz ve bu kalorinin altına düşmemeniz gerekir.

   Bazal metabolizma hızı (BMH) nedir?

Vücudumuzun ihtiyaçlarını ve faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan minimum enerjidir. Bu vücudunuzun bütün gün uyuduğunda harcadığı enerjidir.
   Metabolizmamız saatte 80 litre kanı böbreklere göndermek için çalışır. Vücut ısısını ayarlamak için uğraşır. Aynı bir laptop gibi şarjı yani enerjisi bitene kadar çalışır, bitmeden önce de sinyaller gönderir.

Metabolizma hızımızı birçok faktör etkiler;
a. Yaş: Gençliğimizde BMH (bazal metabolik hız) yüksekken yaşlandıkça azalır.
b. Boy: Uzun boylu ve zayıf insanların metabolizması daha hızlıdır.
c. Büyümek: Çocukların ve hamilelerin metabolizması daha hızlıdır.
d. Vücut kompozisyonu: Yağsız doku (kas dokusu) ne kadar çoksa BMH o kadar                                                                                         hızlıdır.
e. Ateş: Vücut ısısıyla beraber metabolizma hızlanır.
f. Stres: Stres hormonları BMH'ı hızlandırır.
g. Sıcaklık: Sıcak havada BMH'ı hızlı, soğuk günlerde vücudun kendine koruma güdüsüyle BMH'ı daha yavaş çalışmaktadır.
h. Açlık: Açlıkta BMH düşer.
I. Yetersiz Beslenme: Yetersiz beslenme BMH'ı düşürür.

Ortalama sağlıklı bireyin en az 1 ay yetecek kadar enerjisi bulunur. Kıtlıktaki bir birey birkaç ay yaşayabilir. Buna rağmen öğün atladığınızda kendinizi çok acıkmış hissedebilirsiniz. Vücudumuz enerji depolarına çok bağımlıdır bu yüzden kilolu olmamıza rağmen öğün atladığımızda çok aç hissederiz.
   Metabolizmamız ve vücudumuz o kadar karmaşık ve mükemmel ki metabolizmayı ve metabolizma hızını anlatmak ve öğretmek biraz zaman alır. Vücut kompozisyonu, boyu ve beslenme durumu birçok insanın kendine özgüdür. Sağlıklı kilo vermek isteyen her insanın öncelikle bir uzmana gidip bazal metabolizma hızına uygun beslenme önerileri alması gerekmektedir.

Metabolizmanızı ölçmenin birçok yöntemi vardır. Bunlar bazı BMH formülleri, vücut analizi yöntemleri ve oksijen tüketimini gösteren makinelerdir. Metabolizmanızın bir kez ölçülmesi de hep aynı kalacağını göstermez. BMH; yaşlandıkça, kilo aldıkça veya verdikçe stres altında değişecektir. Şişmanlık sorununuz varsa üzülmeyin çünkü kilo almayan insanların sayısı çok azdır ve İnsanların

YORUM EKLE