Miraç Kandiliniz Mübarek olsun

Recep Ayı’nın 26’sını 27’sine bağlayan gece gerçekleşen Miraç hadisesi bu yıl 13 Nisan CUMA gününün gecesine rast gelmiştir. Yani bu akşam Miraç Kandili’ni kutluyoruz.

Miraç, Allah’ın Peygamber Efendimizin şahsında insanoğluna gösterdiği misilsiz kerem ve ikramın kıyamet gününe kadar sönmeyecek olan kutsal Kandildir.

Miraç kandili on dört asırdan beri gözlerimize aydınlık, gönüllerimize sürur, hayatımıza anlam kazandırmıştır ve kazandırmaya devam etmektedir.

Miraç’ı düşünen herkes bu büyük yolculuğun manevî havası içinde Allah’a daha çok yakın olmanın anlatılmaz heyecanını duymaktadır.

Her biri diğerinden şerefli hadiselerle süslü olan Miraç’ı anlamak, ona lâyık olmaya çalışmak zorundayız.

İnsanlığın büyük bir buhran içinde kıvrandığı zamanımızda, Allah’a teslimiyet ve bağlılığın müstesna örneklerini göstererek ve her türlü fırsatı değerlendirerek samimi Müslümanlar olmaya çalışmalıyız.

Miraç Kandili, bizlere ikram edilmiş ilâhi bir armağandır. Bu gecede daha çok ibadet etmeli, günahlarımız için pişmanlık gözyaşları dökmeli ve nafile namazları kılmalıyız. Peygamber Efendimize lütfedilen Miraç hürmetine yüce Allah’tan milletimizi ve İslâm âlemini hayırlara, iyiliklere vesile kılmasını niyaz edelim. Kandilleri birer fırsat bilip, Allah’a daha yakın olmaya çalışalım. Bilelim ki Allah’a yakınlık, O’nun emirlerini yerine getirmek, men ettiklerinden de kaçınmakla mümkündür. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım.

Sen ki Miraç eyleyüp ettin niyaz,

Ümmetin Miracın kıldın namaz.

Miraç, Allah’a yakınlığın en üstün derecesi,

Allah Rasûlünün en yüce alemlere yükselmesi,

Ve derece derece sırlarına ermesidir.

Miraç mucizesi Kur’anda ayetlerle anlatılmış, hadis-i şeriflerle sabitleştirilmiş ve varlığı inkâr edilmeyecek şekilde ortaya konmuştur.

Miraç olayı, Allah-u Tealânın emriyle, Cebrail Aleyhisselâmın refakatinde ve bir Cennet biniti olan Burak’ın, Peygamber Efendimizi bir gece Mescid-i Haram’dan alıp, Mescid-i Aksa’ya getirmesi ile başlamış; sonra da sırasıyla yedi kat sema aşılarak, varlıklar aleminin son noktası olan Sidre-i Münteha’da noktalanmış; ve Peygamber Efendimiz Allah’ın huzuruna kabul edilmiş; orada kendisine armağan olarak üç şey verilmiş...

Birincisi: Beş vakit namazın farz kılınışı;

İkincisi: Bakara suresinin son ayetleri;

Üçüncüsü: Allah’a şirk koşmayanların cennetle müjdelenmesi. Miraç olayı, İslâm’ın bir dönüm noktası yükselip kıt’alara yayılacağının açık işareti...

Ne mutlu dinî yaşayışın en yüksek manevî hazlarını aksettiren böyle mübarek geceleri, iman coşkunluğu içerisinde karşılayanlara.

Göz ve gönül aydınlığı olan Miraç Kandiliniz mübarek olsun, kalbiniz huzurla dolsun.

 

 

 

YORUM EKLE

banner75