Moldova'ya Turizm Konferansı için yolculuk

Aslında birçok önemli olayın başlangıcı merak etmekten gelir. Turizm olgusu ise sizin ne derece merak ettiğiniz ile alakalı. Herhangi bir yer, tarihi güzellik doğal güzellik, bir dinlenme, zamanı askıya alma, hepsi bunun bir parçası olsa gerek. Bazen günlük, hayatın getirdiklerinden kaçmak iyi gelir, enerji verir, tek düzelikten çıkmanıza vesile olur. Hayata tekrardan bıraktığınız yerden başlamak ise sizleri daha enerjik ve dinamik kılar. Böyle bir zamana denk geldi Moldova ziyareti. Çok da iyi eldi açıkçası.

GAU Moldova`da önemli bir misyona sahip

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Sn Serhat Akpınar çoktan Moldova ve Gagavuzya`yı keşfetmiş bir Kıbrıs Türkü. Kendisi bu iki bölgede gelişme ve potansiyeli fark etmiş yaklaşık dört yıldır bu coğrafyayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ne eğitim ve turizm anlamında bağlamanın yollarını arayan bir lider aslında. Kendisine böyle misyonları üzerine yükleyen yok ama sırf üniversitesinin gelişmesi anlamında Moldova`nın başkenti Kişinev’e çoktan kampusunu de kurmayı başarmış. Çıktığı bu yolda Moldovalı dostları var; bu kişiler ülkenin dinamiklerini siyasi ve ekonomik gelişmelerini iyi koklayan insanlar o yüzden Moldova Amerikan Üniversitesi yaklaşık dört yıllık bir süreçte altı yüz öğrenciye ulaşmış durumda. İşletme dalları Pazarlama, Muhasebe, Mimarlık, Siyaset, Hukuk, Turizm bu okulun amiral gemileri. Okuldaki gelişme için çok titiz bir yol haritasının izlenmesinde önemli rol üstlenen Kıbrıslı arkadaşlarımız var Saffet Bey gibi...

Onlar adeta okulun her adımında gözü kulağı. Çok yakında Kişinev’in en işlek caddesi parlamento binasının iki yüz metre ilerisinde görkemli bir kampus binası da açılmış olacak. Üniversitenin gelişimi tıpkı seksenli yılların sonu, doksanlı yılların başındaki Girne Amerikan Üniversitesi’nin gelişim sürecine benziyor, son derece birbirine kenetlenen bir dinamik yapı adeta patlamaya hazır bir enerjinin toplanması ve hareketi gibi. Güzel günler çok yakında. Konferansta konuşma gerçekleştirirken orada bulunan topluluğa hitap ederken kendimi önemli bir misyonun parçası olduğumu hissetmek çok güzel bir duygu idi.

AUM’un ev sahipliğinde gerçekleşen uluslararası konferansa, Gagavuzya Başkanı İrinaVlan, Moldova Eğitim Bakanı Monica Babuc, Türkiye Kişinev Büyükelçisi İskender Okyay, Azerbaycan Kişinev Büyükelçisi Gudsi Dursun Oğlu Osmanov, üst düzey devlet yetkilileri yanı sıra, 30 farklı ülkeden 50’nin üzerinde üniversite yetkilisi ile KKTC Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak şahsım; Eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, GAÜ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemile Esenyel, Hukuk Danışmanı Aral Doğu ve KAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu katılım göstererek sunumlarımızı yaptık.

GAU Eğitim misyonu, turizm sektörü ile de taçlanıyor

Hatırladığım kadarı ile; Girne Amerikan Üniversitesi`nin de içerisinde bulunduğu turizm ve yatırım konsorsiyumu “FreeBird” tarafından yapılacak olan Gagavuzya’nın ilk butik oteli “Chateu Comrat”ın temeli, TC Başbakanı Binali Yıldırım, Moldova Cumhuriyeti Başbakanı Pavel Filip, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Irina Vlah, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TC Moldova Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel ve GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar tarafından gerçekleştirilmişti. Bu adım; uluslararası yatırım olarak çok önemli bir adımın ilk ayak sesleri gibi anılmalı. “Free Bird”’ün, diğer stratejik ortaklar ile; GAÜ, GAÜ Moldova Kampusu ve Constantine Üniversitesi’nin de içinde yer aldığı yatırım gücü var. Projenin ilk halkası olan “Chateu Comrad Hotel”in; genelde Moldova’nın, özelde de Moldova Türklerinin ekonomik hayatına pozitif etkiler yapacağını düşünen Serhat Akpınar mesaisinin ciddi bir kısmını bu projenin yürümesine ayırmış durumda.

Bölgenin en önemli Turizm amaçlı düzenlenen Şarap tadımcılığı turları. Şarapçılık sektöründe İnanılmaz bir potansiyelin var olduğu herkesçe de bilinmekte. Tek kelime ile başlık atacak olsak; burası Avrupa kıtasının şarap mahzeni gibi.Gerçek bir şarap mahzeni. Örnek verecek olursam; Dünya Guiness Rekorlar Kitabı’na göre “Mileşti Vici” şarap mahzeni dünyada iki milyondan fazla şarap şişesini mahzeninde koruyan önemli bir hazine. Şarapların kalitesi çok yüksek değil ama orta seviyenin üzerinde. Ruslar en önemli alıcıları pozisyonunda idi ancak 2006 yılında yaşanan bazı siyasi krizler Rusların alımını başka yerlere kaydırmış.

Tarihe yolculuk

BBC Türkçe’nin haberine göre, Romanya Parlamentosu birleşme yolunda bir deklarasyonu yayımladı. Bu deklarasyon Romanya halkının Moldova ile birleşme arzusunu dile getiriyor ve olası bir birleşmenin Moldova halkının kararıyla gerçekleşebileceğini, Romanya halkının buna artık hazır olduğunu vurguluyor. Deklarasyon Besarabya bölgesinin "Anavatan" ile bütünleşmesinin 100. yıldönümünde, bu bölgenin bugünkü adı olan Moldova'nın ve Romanya'nın yeniden birleşmesi çabalarının hukuka dayalı ve haklı bir çaba olduğunun da altını çiziyor.

Parlamentonun anma toplantısındaki konuşmasında iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Liviu Dragnea "Ben Moldova ile bütünleşmek ve tek bir ulus olarak Avrupa sahnesinde yer almaktan yanayım" dedi. Bu kelimeler aslında bu coğrafyanın kaderinin nasıl şekilleneceğinin de önemli ipuçlarını bizlere veriyor. Dragnea, 1975 Helsinki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’nın sonuç belgesinin sekizinci maddesine dikkat çekti. Romanyalı siyasetçi bu maddenin Avrupa halklarının "eşitlik ve kendi kaderlerini belirleme" hakkına vurgu yaptığını saptayarak "Almanya da bu maddeye istinaden yeninden birleşmiştir" dedi.

Rumenlerin tarihte hep "Büyük Romanya'nın" parçası olarak gördükleri Boğdan ve Besarabya bölgesi, Osmanlı ve Rusya savaşları sonucunda 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'ndan Rusya'nın eline geçmişti.

Halkın büyük çoğunluğunun Rumence konuştuğu bölge Sovyet Devrimi sonucunda özerk bir yapıya kavuşmuş ve bunun ardından da 27 Mart 1918'de Kişinev Parlamentosu'nun bir kararıyla Romanya Krallığı’na katılmıştı.

Bu bölge 1940'a kadar Romanya'nın bir parçası olarak kalmıştı. Peki Moldova halkı ne düşünüyor bu aşamada. Romanya Parlamentosu'nun "Rumen halkının ve Rumencenin bütünleşmesi" başlığıyla düzenlenen bu toplantısına Moldova Parlamentosu ve Moldova Hükümeti temsilcileri de katıldılar.

Moldova Parlamentosu Başkanı Adrian Candu konuşmasında Moldova'nın Romanya'nın desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Avrupa ile bütünleşmeye giden yolda yolların ve köprülerin inşaatının ve işbirliğinin ancak Romanya'nın yardımıyla mümkün olduğunu vurguladı. Halkın önemli bir parçası olan Macarlar ise Romanya Parlamentosu'ndaki Macar azınlık partisi ise deklarasyona "Hayır" oyu verdi. Romanya Macar Demokratlar Federasyonu (RMDSZ) Macar azınlık partisi adına konuşan Zoltan Csaba Romanya parlamentosunun bu kararını "ikiyüzlülük" olarak tanımladı.

Macar asıllı siyasetçi Romanya'nın, Rumen azınlığın yaşadığı bugünkü Moldova bölgesindeki halkın iradesini "ulusların kendi kaderini belirleme hakkı" olarak tanırken, öte yandan Erdel bölgesindeki Macarların kültürel ve yöresel özerklik taleplerini ise sistemli olarak reddettiğinin altını çizdi.

Macar siyasetçi her şeye rağmen Romanya Parlamentosu’nun bu kararının örnek teşkil edeceğini, çünkü Romanya'da yaşayan Macarları, kendi haklarını elde etme açısından cesaretlendireceğini savundu. Eski Besarabya bölgesinin Romanya ile bütünleşmesi projesine Ukrayna ve Rusya'nın nasıl tepki vereceği ise merak konusu. Moldova'nın Dinyester bölgesinde Rus askerlerinin konumlandığı üsler de var. Romanya ise son dönemde kendi topraklarında giderek artan bir şekilde NATO ve Birleşik Amerika askeri varlığına izin veriyor. Bu belirtilen noktalar bir ülkenin kaderinin çizilmesinin, nasıl şekilleneceğinin önemli ip uçlarını bizlere veriyor.

Her şeye rağmen çok güzel anılarla Moldova`dan ayrıldık. Güzel günler çok yakın.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75