Mont Pelerin, uyuşturucu ve yabancı öğrenciler

Bu köşede defalarca aynı şeyi yazdık... Önümüze bir anlaşma taslağı veya anlaşma metni gelmeden, müzakerelerle ilgili panik yapmanın hatta yorum bile yapmanın bir anlamı yok.

Liderler, dün akşam kendi toplumlarına, son değerlendirmelerini yaptı.

Ortada çok ciddi anlaşmazlık noktalarının olduğu gizlenmeyen bir gerçek ancak iki liderin, bugüne kadar hiç uzlaşılmayan birçok konuda uzlaşıya vardığı da ayrı bir gerçek.

İsvirçe’nin Mont Pelerin kasabasında, Türkiye ve Yunanistan’ın da bulunacağı, apayrı bir gerçek...

KIBRIS Gazetesi, Mont Pelerin’deki zirveyi, tecrübeli diplomasi muhabiri Emine Davut YİTMEN aracılığı ile takip edecek ve tüm gelişmeleri, perde arkası mekik diplomasisini siz okuyucularına aktaracak.

Heyecana kapılmadan, panik yapmadan, sağlıklı bir karar verebilmek adına, olası bir çözüm planı ya da anlaşma taslağını beklemenin en doğru hareket olacağına inancımızı bir kez daha ekliyor, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibine, ayrıca Türkiye’ye tam güvenimizi de belirtiyoruz...

-*-*-

Polisimizin son günlerde Ercan Havaalanı’ndaki denetimler sırasında çok sayıda kişiyi ülkeye uyuşturucu ile gelirken yakalaması dikkat çekicidir.

KIBRIS’ın dün 10’uncu sayfasındaki haber başlığı, bu konunun ciddiyetini anlatması açısından çok önemlidir. Başlık, “Uyuşturucuyu cebine koyan geliyor” şeklindeydi.

Gerçekten de, çok ciddi sayıda uyuşturucu bağımlısının Türkiye’den KKTC’ye geliyor olması dikkat çekicidir. Bunlar arasında ünlü sanatçıların müzisyen kadrosundan isimlerin bulunması da işin magazinsel yanı olmakla birlikte, iki ülkenin ortak bazı tedbirler alması gerektiğinin de kaçınılmaz olduğunun ispatıdır.

Uyuşturucu kullanımı ve ticareti konusunda, Türk ve Kıbrıslı Türk Polisleriyle muhaceret makamlarının işbirliği, çözüm projeleri ele alınmalı ve toplumu rahatlatıcı bazı tedbirler yaşama geçirilmelidir.

Uyuşturucu taşıyıcısı kişiler, bu kadar kolay bir şekilde ülkeye girememeli. Tedbirler artırılmalı, caydırıcı projeler hazırlanmalıdır.

-*-*-

Türkiye’den olduğu gibi, çok sayıda üçüncü ülke vatandaşının da uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan mahkeme koridorlarında görülme oranı yükselmektedir.

Gözle görülür bir şekilde, üçüncü ülkelerden özellikle “öğrenci” olarak KKTC’ye gelmiş bazı kişilerin, sadece uyuşturucu değil, başka suçlarda da adı çok sıklıkla geçmeye başlamıştır.

Polisin, farklı kültürlerden olası suçlulara, hatta potansiyel suç örgütlenmelerine karşı hazırlıklı olması gerektiği de bir başka gerçektir.

Ne yazık ki, öğrenci olarak ülkeye gelenler arasında, çeşitli nedenlerle parasız kalıp, suça yönelebilecek potansiyel mevcuttur...

Bazı üniversitelerin, öğrenci sayısını “ticaretle” bağdaştırıp, para kazanma uğruna üçüncü ülkelerden gelen öğrencilere dolaylı da olsa yanlış hatta yalan bilgiler vermekte olduğu haberleri, ürkütücüdür. “Kesin iş bulacak ve okul paranızı da ödeyecek, hatta ailenize geri para gönderebileceksiniz” yalanının birçok Afrikalı öğrenciye söylendiği bilgisi, korku yaratan bir bilgidir.

Bu konuda üniversite yönetimlerinin de dikkatli davranması kaçınılmazdır.

Türkiye ve üçüncü ülkelerden ülkemize eğitim amaçlı gelenlere, trafik kuralları konusunda da ayrıntılı bilgiler verilmesinin hayati önemi vardır.

Gerek sürücü, gerekse yaya olarak trafik kurallarına uymakta güçlük çeken birçok öğrenci, hem başkalarının hem de kendilerinin yaşamları için potansiyel tehlikedir...

Evet, öğrenci sayısının 93 bine ulaşması çok önemli bir ekonomik durum olabilir ama gerek akademik başarı, gerekse birçok konuda, sayıdan çok daha önemli şeyler olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

 

YORUM EKLE