Mont Pelerin'de bir şey kaybetmedik

Vatandaşlarımızın gözü kulağı Mont Pelerin’deydi.

48 yıldır süren müzakereler herkesi yormuş, İsviçre’deki zirveden küçücük de olsa bir olumlu sonuç çıkar mı diye bekledi vatandaşlar…

Liderlerin New York ziyaretine de anlam yüklenmiş, fazlasıyla beklenti içine girenler olmuştu.

Mont Pelerin’den beklentiler daha da yüksek oldu.

Hatta burada bir tartışma, bir kopmanın her şeyi bitirebileceği korkusu vardı birçok kişide.

Liderler müzakere ederken birçok iddia ortaya atıldı.

Bunların birçoğu yalanlandı.

Özellikle de masada harita var mı yok mu tartışması oldukça fazla konuşuldu.

Beklendiği gibi toprak kriterlerinde uzlaşma açıklaması ve beşli konferans için bir tarih çıkmadı…

Rum lider Nikos Anastasiadis, değerlendirme yapmak için bir hafta süre istedi ve BM de bu talep üzerine iki liderin müzakerelere ara verilmesi kararına vardığını duyurdu.

Anastasiadis, masada Türk tarafının ortaya koyduğu toprak kriterleri konusundaki açılımlarla ilgili irade ortaya koyamadı, karar veremedi değerlendirme için bu arayı istedi.

20 Kasım Pazar günü Cenevre’de müzakereler devam edecek.

Evet belki beklediğimiz güzel haberleri alamadık ama durumun o kadar da kötü olduğu söylenemez.

Zaten yıllardır devam eden sorunun Mont Pelerin’de çözülmesini ya da çözülmesi için hemencecik büyük bir adım atılmasını beklemek biraz hayalcilik olurdu.

Evet, İsviçre’de beşli konferans tarihi çıksa Türk tarafı için büyük başarı olarak kabul edilecekti ama kaybedilen bir şey de yoktur.

Üstelik BM açıklamasında ilerlemeler olduğu da belirtildi.

Türk tarafının ortaya koyduğu toprak kriterini Anastasiadis’in reddetmemesi ve incelemeye değer görmesi bize göre önemli bir gelişmedir.

Bu zirvede Kıbrıs Türk tarafı kendinden daha emin, daha kararlı bir tutum ve görüntü ortaya koydu.

Bize göre bu zirveyi taşıyan, sürükleyen tarafın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve heyetinin olması takdir edilecek bir durumdur.

Çözüm kararlılığımızı tüm dünyaya göstermiş olduk.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Türk tarafının bu erteleme ve Cenevre’de devam etme işine pek sevinmediğini, pek mutlu olmadığını belirterek, “Ancak saygı gösterdik” dedi.

Burcu, Kıbrıs’ta varılan mutabakat çerçevesinde işi sonuna kadar götürmek ve sonuçlandırmak kararlılığında olduklarını ancak Anastasiadis’in özel ricasını kırmadıklarını belirtti.

İleride ortaklık kuracak ve bu ortaklığı siyasi irade paylaşımıyla birlikte oluşturacak muhataba bu kadar jest de yapılır artık...

Sözcü, kriterler konusunda ilerleme olduğunu da söylüyor.

New York’taki görüşmelerle “Dağ fare doğurdu” diye dalga geçenler, şimdi Mont Pelerin için de benzer küçümsemeler içine giriyor.

Bize göre Mont Pelerin’deki görüşmeler küçümsenmemeli.

Her zaman söylediğimiz gibi karalar bağlamaya da zil takıp oynamaya da gerek yok.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ve ekibine güvenelim, destek olalım.

20 Kasım’da yeni bir heyecan dalgasına gireceğiz, yüreğimiz bu kez Cenevre’de olacak.

Kötümserliğe de aşırı iyimserliğe de kapılmadan, gerçekçilik ve mantıktan ayrılmadan, yalana dolana, dedikoduya kulak asmadan çıkacak sonuçları bekleyeceğiz.

Bugün vatanını çok sevdiğini iddia edip de Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ülkeyi satacağını söyleyenlerin bu abartılı suçlamalardan arınmalarını tavsiye ederiz.

Akıncı, en az onlar kadar ülkesini sevmektedir ve böyle yakıştırmaları hak etmemektedir.

Bekleyeceğiz ve ortaya çıkacak tabloyu göreceğiz, sonuçta oylayacağımız bir plan olacak, plana bakıp kararımızı vereceğiz.

Ortada henüz bir bütün olarak tamam ya da kötü diyebileceğimiz bir malzeme yokken ortalığı bulandırmanın hiçbir anlamı ya da faydası yoktur.

 

YORUM EKLE