(MSG) Monosodyum Glutamat Çin Tuzu Nedir? Zararlı mıdır?

HÜSEYİN DEĞİRMENCİ

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda işlenmiş gıdalar ve bu gıdalara eklenen koruyucu, kıvam artırıcı ve lezzet artırıcı katkı maddelerine dair bilinç ve hassasiyet çok arttı. Bu bağlamda yaşanan tartışmalarda bazı maddeler sık sık öne çıkmaya başladı. Bunların en başında da MSG kısaltmasıyla da bilinen monosodyum glutamat geliyor.  MSG ile ilgili tartışmaların geçmişi epey geriye gidiyor. Bu haftaki yazımda Türkiye’de “Çin tuzu” diye de bilinen monosodyum glutamat hakkında çok merak edilenleri anlatmaya çalışacağım.
 ‘Çin Tuzu’ Nedir?
Kısa adı MSG olarak adlandırılan Monosodyum glutamat Çin tuzu olarak adlandırılmaktadır.
Geçmişi çok eskiye dayanmayan Çin tuzu, Tokyo Üniversitesi profesörlerinden biri olan Ikeda’nın peynir, kuşkonmaz, domates ve ette bulunan bir tadın acı, tatlı ve ekşiden farklı olmasını keşfetmesi ile başlar.
1908 yılında Profesör Ikeda tarafından glutamik asidi yeni bir tat maddesi olarak deniz yosunu Laminariajaponicakombu'dan suyla çıkarma ve kristalleştirme yöntemiyle ayrıştırması ve bu tadı umami olarak adlandırmasıyla ortaya çıkmıştır. "Hoş kokulu," "etimsi," ya da "topraksı" olarak tanımlanabilecek olan "umami," zamanla tatlı, ekşi, tuzlu ve acı tatlarının yanında 5. tat olarak anılmaya başlanmıştır. Yani Çin tuzu, acı, tatlı, ekşi ya da tuzlu değil, etimsidir.
Ikeda, beşinci tat olarak adlandırdığı maddeyi, Japon mutfağının geleneksel lezzeti kombu yosununda izole etti. İzole ettiği madde, yani glutamik asidin suda çözünmesini kolaylaştırmak için sodyum tuzunu yani MSG’yi oluşturdu.
Kısa Kodu E-621’dir. Doğal olarak sentezlenebilen bu amino asit zaten gerekli olmadığı halde gıdalarda kullanılarak fazlalık oluşturmaktadır.Normal olarak Çin tuzunun herhangi bir tadı yok fakat hangi gıdaya katılırsa katılsın o gıdanın tadını pekiştirici, tadı güzel hale getirme etkisi vardır. MSG; kırmızı et, balık, tavuk eti, çok sayıda sebze, sos, çorba ve terbiye karışımlarıyla iyi uyumludur. Her şeyin fazlası gibi bununda fazlası zararlıdır. Gıdanın tadı güzel olması için gereğinden fazla gıdaya katılması durumunda gıdanın tadını bozabilmektedir.

Çin tuzu zararlımıdır?
Katkı maddeleri her zaman şüphe uyandıran maddelerdir. Bu yüzden Çin tuzu zararlı mı sorusu akıllara gelen ilk sorulardan biridir.
Evet arkadaşlar burada biraz da kendi yorumlarımızı katmak durumundayız. Yapılan en güncel araştırmalar ışığında yazılan birçok makalede zararlı diyenler de var, zararı yok diyenlerde bir hayli vardır. Dünya MSG ticaretinde MSG üreten ülke sayısı oldukça azdır. Bunu üreten ülkeler bu ticaretten iyi para kazanmaktadır. Bu yüzden MSG nin zararlı olduğunu tabi ki söylemeyecektir. Bu pazarın sona ermesini istememektedir. Ayrıca büyük Amerikan gıda şirketleri birçoğu MSG kullanmaktadır bu yüzden de bu katkı maddesinin yasaklanmasını istememektedir.
MSG ile ilgili konu olan zararlarına değinecek olursak günümüzde büyük bir sorun haline gelen oboziteye değinmeden geçemeyeceğiz. Bu katkı maddesi yeme isteğini arttırmaktadır. Özellikle hamburger, cips gibi gıdalarda kullanılmaktadır. Bilindiği üzere bu gıdalar oldukça yağlıdır ve MSG katılarak tatları daha ilgi çekici hale getirilerek obeziteye davetiye çıkarılmaktadır. Bu etki MSG’nin zararlı bir katkı maddesi olması için yeterlidir

 

Sağlık açısından bazı zararlı etkileri
-Nörotiksin bir kimyasal olan MSG, sinir hücrelerini tahrip etmektedir.
-Sebep olduğu hastalıklar ise, merkezi sinir sistemi tahribatına bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları ve Sara (epilepsi),
-Retinaldejenerasyonu (göz retina tabakası hasarı),
-Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, Obezite,
-Büyüme hormonunun baskılanması,
-Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet gelişimi,
-Böbrek ve karaciğerde hasar,
-Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebeklerinde aynı etkilere maruz kalmasına neden oluyor.
Zararları göz önüne alındığında akla ilk gelen soru ise Çin tuzu yasak mı sorusudur.
Dünyada kullanılan tüm gıda katkı maddelerinin kullanılabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda ve Tarım Organizasyonundan onay alması gerekir. Ve maalesef ki Çin tuzu bu kuruluşların hepsinden gerekli izinler alınarak kullanılan bir gıda maddesidir.

 

Çin tuzu nerelerde kullanılır?
Dünyada hazır gıda ürünlerinin hemen hemen tamamına yakınında Çin tuzu kullanılır. Hazır köfte harçları, hazır çorba, et suyu tabletler, meyveli yoğurt, dondurma, cips çeşitleri, katı yağlar, hazır köfteler, hamburger ve tost ekmekleri, fastfood gıdaların hepsi, paketlenmiş soslar gibi neredeyse tüm hazır gıdalar içerisinde Çin tuzu bulunmaktadır.
Bir gıdanın en güzel hali doğal halidir. Bir gıdayı yapay yollarla daha çekici hale getirmek hiçbir şekilde faydalı olamaz. Şuan ispatlanmamış olsa bile zararlı değildir kanısına varılmaması gerekir. İspatlanmış bir durum olmasa bile bu soruyu vicdanımıza sormak yeterlidir. Sizler de kendinize bu soruyu sorun. Yapay yollarla tadı iyi hale getiren bir katkı maddesi sizce sağlıklı olabilir mi? Bu konuda çevremizi bilinçlendirmemiz gereklidir. Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104