Mübarek Üç Aylar'a girerken

19 Mart Pazartesi, Mübarek Üç Ayların ilk günü;

Rahmet, bereket ve mağfiret ayları olan, mana âleminin tabiri caizse baharına yaklaşmış bulunuyoruz.

‘Üç Aylar’ diye ifade edilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri, kutsal zamanlardır. Bu mübarek Üç Ayların girmesiyle birlikte, Müslümanların ruhlarını bambaşka manevi bir hava kaplar. Çünkü bu mübarek aylar ilahi rahmetin coştuğu aylardır.

İslâm âleminin ufkunda rahmet bulutları esmektedir. Sanki Cennet bahçelerinden insanı mest edici güzel kokular getiren meltemler esmeğe başlamıştır. Bu yüzden bu mübarek ayların her anını uyanıklık içerisinde geçirip, birlik beraberlik ve gerçek kardeşliğe vesile olması dileğinde bulunalım.

Çünkü bu ‘Mübarek Üç Aylar’a gelecek sene kimin yetişip kavuşacağı hakkında, kimsenin elinde bir senet yoktur.

Peygamber Efendimiz de bir hadislerinde şöyle buyurmaktadırlar:

“Recep-i Şerifin bir gün önünden, bir gün ortasından ve bir gün de sonundan olmak üzere üç gün oruç tutan kimseye Cenab-ı Hak Recep ayının tümünü oruç tutmuş gibi sevap verir.

Unutmayalım ki, en güzel ibadet oruçtur. İnsan yemesini, içmesini ve birtakım zevk ve ihtiyaçlarını Allah için, Allah’ı memnun etmek için bırakıyor ve oruç tutuyor. İşte Allah da böyle kullarından razı oluyor.

Muhterem Müminler! Recep ayının ilk Cuma gecesi yani 22 Mart Perşembe gününün gecesi Regaib Kandilidir. Evveli Regaib Kandili olan Recep ayının, sonu da Miraç Kandili ile nurlanmış bulunmaktadır. Elbette ki önü ve sonu pırıl pırıl nurlu olan bir ayın içerisinde bulunan diğer günlerde kara gün ve kararmış gece düşünülemez. Üç Ayların faziletine fazilet katan mübarek gecelerden bir diğeri, Şaban-ı Şerifin on dördünü on beşinci geceye bağlayan gece olan BERAT KANDİLİ gecesidir.

Berat Kandili gecesi, iman edenler için yeryüzüne Allah’ın rahmet ve ihsanının bol bol yağdığı gecedir.

Yalnız kâfir, müşrik, münafık olan, akrabası ile ilişkisini kesen ve zina yapan kimseler af dışı kalır. Bu kötü huylular bu gecenin affından faydalanamazlar.

Ve nihayet üçüncü ay olan Ramazan Ayı. Evet! Ümmetti Muhammed’in ayı olan Ramazan-ı Şerif… Hz. Peygamber Efendimizin; “Evveli Rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennemden azattır, kurtuluştur’ diye buyurdukları Ramazan-ı Şerif… Her yıl uğrayıp manevi hayatımızı nurlandıran mübarek ay… Kadir Gecesi’nde ışıl ışıl akıp giden nur selini nasıl unutabiliriz? İftar sofralarının feyizi yıl boyunca burnumuzda tütmez mi? Ya Sahurların bereketi? O kutsi hatırları elbette unutmayız; özler, arar ve tekrar bekleriz.

Bazı din büyüklerimiz de Üç Ayların faziletini şöyle dile getirmişlerdir.

“Recep terk-i Cefa, Şaban amel-i vefa Ramazan Sıdk-ı safa içindir.”

“Recep hürmet ayı, Şaban hizmet ayı ve Ramazan nimet ayıdır.”

“Recep tevbe ve inayet, Şaban muhabbet ve Ramazan Karabet yani yakınlık ayıdır.”

“Recep ikram, Şaban ihsan ve Ramazan bayram ayıdır.”

Bu günlerde ve gecelerde ihlâs ve samimiyetle yapılacak ibadetler, namazlar, tevbeler, zikirler, tesbihler, dualar, niyazlar, salavatlar ve tutulacak oruçlar, ölüm ötesi âlem için ve Cennet yolunu açan ebedi sermayedir.

Bu ibadetler sahibi için ölüm anında müjdeci, Kabirde arkadaş, karanlıkta ışık, berzahta rızık, mahşerde şefaatçi, mizanda sevap, sırat üstünde binek ve Allah’ın huzurunda şahid olacaktır. Günah yükünden ve kirlerinden kurtuluş ve bir nevi uhrevi kârlar mevsimi olan üç aylar ile mübarek Kandil geceleri bütün mü’minler için, dünya ve ahiret saadetine ermeye vesile olsun

YORUM EKLE

banner75