Mücahit komutan Ahmet Ced: Geçidi bekleyen Lefke sancağı

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2017’de basılan ve 191 sayfadan oluşan, Mücahit Takım Komutanı Ahmet Ced Anlatıyor: “Geçidi Bekleyen Sancak Lefke Sancağı” adlı eseri yeni okuyabildim.

Ahmet Ced ile yapılan samimi röportajlardan kurulu eser, dil ve anlatım olarak bana ilgi çekici geldi. Eserin ilk 50 sayfasında Kıbrıs Türk mücadele tarihine ilişkin doyurucu özet bir tarihi bilgi var. Ardından mücahit takım komutanı Ahmet Ced ile yapılan röportaj geliyor.

Ahmet Ced bugün de faal bir insan, milli bayram geçitlerinde ve törenlerinde TMT gurubunun yürüyüşünde başı çeken lideridir. 21 Aralık 1963’teki Kanlı Noel günlerini, verdikleri zor yaşam mücadelesini, birkaç kez Rumlara esir düşüşünü, röportajında anlatıyor.

1963 saldırılarında Lefke’ye sığınan Ahmet Ced, Rumların uyguladığı ambargolara da şahit olur. Yakınlardan dokuz kişilik bir ailenin on iki yaşındaki kızına tecavüzü, geri kalanların ise kuyuya atılarak hunharca katledilişini unutamaz. Ahmet Ced’in röportaj anılarında Erenköy direnişine de epeyce yer ayrılır. Ahmet Ced TMT’nin kuruluşuyla ilgili olarak EOKA’nın aksine TMT’nin tamamen savunma amaçlı bir örgüt olduğunu tekraren belirtir. Kitabın merak duygusunun sürükleyici kısmı, Ahmet Ced’in yaşadığı esaret günleridir. Esarette çektikleri sıkıntıları şöyle anlatır:

“Orada çeşitli işkencelere, açlığa maruz kaldık. Bir buçuk aylık süre zarfında ağzı açık büyük bir tencere içerisinde bir de teneke maşrapadan yirmi dört kişi su içiyorduk. Günde bizlere üç adet zeytin, bir parça ekmek, birer tane de küçük domates veriyorlardı. Yalnız bir gün bize bir teneke dolusu zeytin getirerek “bugün istediğiniz kadar alabilirsiniz!” dediler. Bunun üzerine mücahit arkadaşlarımız ellerini zeytin tenekesinin içine soktuklarında ölmüş ve erimiş bir fare çıktı. Fakat o kadar açtık ki bu zeytinleri yemek mecburiyetinde kaldık.    Ahmet Ced’in esaret günlerinde ailesine yaşadıkları bu tür acı ve çirkin haberleri aktarmayıp iyi olduklarını bildirdiklerini de kitapta okuruz.

Eserin sonlarına doğru, Ahmet Ced tarafından yazılmış iki şiir ile bol miktarda belge ve resim bulunmaktadır. Kıbrıs’ta öğretmenlik yapan ünlü bayrak şairi Arif Nihat Asya’nın şiirlerinin Ahmet Ced’i etkilediği anlaşılıyor. Ahmet Ced’in kaleme aldığı “Bayrak” adlı şiir bunu göstermektedir:

***

Ben bir bayrağa aşığım

Mecnun’u utandırır bu aşk

Şu ay-yıldıza bak

Ay yıldızlı bayrak

Şehidimin örtüsü bayrak

Rüzgâr esmeyince gamlanan bayrak

Çocukların mavi göklere koydular seni

Mavi göklerdesin sen yıldızlı bayrak

Rengin solarsa sana kan verelim

Sen lâzımsın vatanımıza

Cennetimize

Bu toprağın en canlı örtüsü bayrak

Çocukların gururla mavi göklere koydu seni

Mavi göklerdesin sen

Gönlümün süsü bayrak

Şehidim rahat uyusun diye

Bozulmasın şehidimin uykusu bayrak

2007’den beri, Mücahitler Derneği Lefke Merkez Şubesi’nin kurucu başkanı olarak görev yapan Ahmet Ced, hem Lefke’nin hem de KKTC’nin sembollerinden biri olmuştur. İsmet Paşa’nın büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk için söylediği: “Vatan sana minnettardır” mealindeki sözü, Ahmet Ced’in nezdinde ve bütün Kıbrıs Türkü gazi ve şehit mücahitleri için uyarlayarak biz de diyoruz ki: “Vatan mücahitlerimize minnettardır.!”

YORUM EKLE