Mutlu Bayramlar

Bugün Kurban Bayramı'nın ilk günü... Dört gün süreyle kutlanacak bu önemli bayramın ülkemize huzur getirmesi en büyük dileğimiz...

Tüm vatandaşlarımızın, Anavatan Türkiye'deki kardeşlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve Güvenlik Kuvvetlerimizin bayramlarını içtenlikle kutluyoruz.

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Kurban Bayramı, ne acıdır ki çok sayıda Müslüman ülkede pek de huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir şekilde kutlanamıyor.

Suriye, Irak, Yemen ve Nijerya başta olmak üzere; Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde, ciddi çatışmalar, ölümler, göçler yaşanıyor.

Pakistan'da ve Afganistan'da da sıkıntıların çok büyük olduğu biliniyor...

Öncelikle bu ülkelerdeki kanın durdurulması için, tüm Dünya devletlerine ama en başta da Müslüman devletlere ve liderliklere büyük görevler düşmektedir.

Anavatan Türkiye'de de, gerek Suriye krizi, gerekse içteki sorunlar üzücüdür. Bu kriz ve sorunların aşılması, Bayram'ın, "Bayram gibi kutlanması" en önde gelen temennilerimiz arasındadır.

Dünya'da birçok Müslüman ülkede yaşanan savaşlar nedeniyle, Avrupa başta olmak üzere, birçok bölgeye ve ülkeye kaçmaya çalışan binlerce Müslüman kardeşimiz de bugün başlayacak kutsal Bayram'ı, ne yazık ki acı, korku, belki de ölümle karşılayacak.

İnsanlığın utancı olarak kabul ettiğimiz göçlerin durmasını, insanların öncelikle doğdukları topraklarda veya diledikleri topraklarda huzurlu bir şekilde yaşamalarını da "en önemli bayram dileklerimiz" arasında sayıyoruz...

Kıbrıs'ta da Bayram'ların çok daha huzurlu ve çok daha güvenli bir şekilde kutlanması için sürdürülen müzakerelerde önemli gelişmeler olduğu yönündeki açıklamalar hepimizin bilgisindedir.

Müzakerelerde çok önemli gelişmelerin olduğu dile getirilirken, hâlâ bazı anlaşmazlıkların olduğu da ortadadır.

En iyi sonucun, en huzurlu çözümün, en kalıcı barışın gelmesini de "Bayram dileklerimiz" arasına eklerken; her türlü sonuca karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Hükümetin kararlı ve tutarlı bir şekilde yatırımları desteklemesi, Türkiye ile ilişkilerin en iyi seviyede sürdürülmesi, özellikle eğitim, çevre ve sağlıkla ilgili tüm sorunların kararlı bir şekilde üstesinden gelinmesi de en çok arzuladığımız konular arasındadır.

Tüm halkımızın ve okurlarımızın "Mübarek Kurban Bayramı"nı bir kez daha kutlarken, küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmet ve şefkat dolu günler dilerken, bir de uyarıda bulunmak istiyoruz:

Lütfen alkollü ve süratli araç kullanmayalım... Sevenlerimizi üzmeyelim...

 

 

YORUM EKLE