Müzakereler devam etmelidir

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, bugün Güney Kıbrıs'ta da gerçekleştirilecek Yunanistan Bağımsızlık Günü kutlamalarına katılıyor...

Sessizce törenleri izleyip, kışkırtıcı tavrından, çözüm düşmanlarına meze olacak açıklamalar yapmaktan uzak durmasını öneririz.

Çok açık bir şekilde görülüyor ki, DİSİ'nin girişimleri ile ENOSİS Plebisiti gerginliğinin ortadan kalkması, Güney'deki çözüm karşıtlarını çok üzdü.

Diplomatik kaynaklardan ve Güney medyasından öğrendiğimiz bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "ENOSİS Plebisiti'ni gerekçe gösterip masadan ayrılmasına" tepki gösteren DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos, şimdi masanın yeniden kurulacak olmasına da tepki gösteriyor...

Hem Akıncı'nın kalkmasını, hem de oturmasını hazmedemeyen bir davranış...

Papadopulos ve kendisi gibi düşünen diğer küçük partilerin yetkililerinin açıklamaları, KKTC'deki benzer düşünce tarzındaki siyasileri ciddi anlamda kışkırtıyor...

Çözüme yaramıyor... Gerginlik yaratmayı hedefliyor...

KKTC'deki çözüm karşıtları, Güney'deki çözüm karşıtlarının açıklamalarına bakıp, "Rumlar ENOSİS'ten asla vazgeçmedi" demeçleri yağdırıyor...

DİSİ, 1974'te ENOSİS amacıyla darbe yapan EOKA B'nin siyasi devamıdır.

Ancak aynı DİSİ, gerek 2004'teki Annan Planı Referandumu'ndaki tutumu, gerekse bir kaç hafta öncesinde masanın ayaklarını kıran ENOSİS Plebisiti kararı sonrası sergilediği tutumla, "Çözümcü" rüştünü ispat etmiş sayılmaktadır...

Bir çok diplomat, bir çok siyasi gözlemci ve yorumcu bu konuda hemfikirdir.

Müzakerelerin mevcut noktaya geldikten sonra kopması, kimsenin çıkarına değildir.

Vatandaşlarımız ve Kıbrıslı Rum kardeşlerimizden ricamız, ısrarla ve inatla çözüm karşıtlığı yapan, ısrarla ve inatla gerginlik yaratmaya çalışan "Eskimiş" zihniyete kulak asmamasıdır.

Henüz ortada referanduma sunulabilecek bir anlaşma ya da taslağı yoktur.

Müzakerelerin devamı kaçınılmazdır.

İki tarafın da kabul edebileceği; iki tarafı da en az seviyede incitecek bir anlaşma, yine iki tarafın ve tabii ki anavatanların da çıkarına olacaktır.

Papadopulos ve aynı düşüncedeki öteki küçük siyasi parti yetkililerinin tavırları kabul edilebilir değildir.

Kışkırtıcıdır. Güven kırıcıdır. Yıkıcıdır. Felaket tellallığı içermektedir.

Nikos Kotzias'ın da bugün yapacağı açıklamalara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Elde ettiğimiz bazı bilgilere göre, Güney'deki çözüm karşıtları, müzakere masasına yeniden dönülmesi yönündeki açılımlardan hoşnut değildir ve iki tarafın yeniden "İpleri koparması" için bugün Nikos Kotzias'tan sert açıklamalar beklemektedir.

Umarız bu gerçekleşmez.

Müzakereler rahat bir şekilde başlar; olası bir anlaşma taslağı önümüze konduğu zaman, hep söylediğimiz gibi, birlikte kararımızı veririz.

Şu anda müzakerelerin kopması, bunca emeğin ve varılan uzlaşının bir çırpında yok sayılması, doğru olan değildir.

 

-*-*-

 

Devlet Laboratuarı sıkıntısı çözülmelidir.

Bu konu, yediğimiz gıdaların güvenliği açısından çok önemlidir.

İhmal edilemez bir sorundur.

Eğer çok kısa süre içerisinde laboratuar sorunu çözülemeyecekse, Güney'deki devletten bu konuda destek istenmesi kaçınılmazdır.

Gıda denetimlerinin yapılamamasının ötesinde, uyuşturucu ile ilgili soruşturmalarda da analizler yapılamıyor.

KIBRIS muhabirleri, dün bu konuda hazırladıkları haberlerde, analizlerin yapılamaması nedeniyle, "Suçlu" konumundaki kişilerin, "Mağdur" duruma düştüğünden söz etti.

Bu sorun, çözülmelidir.

Mazeret kaldırır bir durum söz konusu değildir.

YORUM EKLE