Ne BM, ne AB; işte Azerbaycan örneği!

   Azerbaycan’ın, Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarını 28 yıl sonra geri almasıyla iki ülke arasındaki savaş da durmuş oldu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, anlaşmanın halkı için acı verici olduğunu, ancak bu kararı sahadaki gelişmeler sonrası ordunun ısrarı üzerine aldığını söyledi. Anlaşma sonrası Azerbaycan’da kutlamalar yapılırken, Ermenistan’da da ateş-kesin şartlarına tepki gösterenler sokaklara döküldü, devlet binalarına saldırılar oldu. Başbakan Paşinyan ikinci bir açıklama daha yaparak, kararın alınmasında ordunun etkili olduğunu ifade ederek, Ermenistan ordusunun tükeniş noktasına geldiğini kaydetti. Başkent Erivan’da Parlamento binasına giren protestocular, milletvekillerinin oturdukları koltukları fırlattılar ve ‘İstifa edin’ diye tempo tuttular.

   Dağlık Karabağ’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında varılan anlaşmadan sonra, ateşkesin nasıl denetleneceği gözetleneceği konusunda Ankara’nın yürüttüğü temaslar sürüyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Barış Gücü’nde Türkiye’nin de rol oynayacağını ifade ederken, Kremlin, Dağlık Karabağ’a Türk barış gücünün konuşlandırılması konusunda bir anlaşma bulunmadığını açıkladı.

   Bu arada Avrupa Birliği (AB), iki ülke arasındaki çatışmaların durmasından memnuniyet duyulduğunu açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanlığı makamı ise Dağlık Karabağ’da ateşkesin parametreleri üzerinde çalıştığını, ancak herhangi kalıcı bir anlaşma için Ermenistan’ın çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini duyurdu.

   Şimdi burada şu soruyu sormak lazım: Fransa’nın da aralarında bulunduğu ‘Minsk Grubu’ 28 yıldan beri ne yaptı Dağlık Karabağ için? Grup, Rusya, ABD ve Fransa temsilcilerinden oluşuyor. Tam 28 yıldır Azerbaycan’ın hakkını savunmak bir yana, işgal altındaki topraklarının iadesi konusunda kıllarını kıpırdatmadılar. Toplandılar, yediler içtiler, otellerde tatil yaptılar, hepsi o kadar! Ondan sonra da Fransa hala ‘Lo lo lo’ okuyor. Ateşkesin parametreleri üzerinde çalışıyormuş da, Ermenistan’ın çıkarlarının dikkate alınması gerekirmiş de… Daha bir sürü hikaye, masal. Peki; BM ne yaptı bu güne kadar? Parametrelerini çalıştırdı mı? Kıbrıs’ta yarım yüzyıldan beri çalıştırdı da ne oldu? Sıfıra sıfır, elde var sıfır! Hem BM hem de AB, bu adada ne yaptı biliyor musunuz? Taraflardan birini devamlı şımartarak uzlaşmaz yaparken, diğerini de ambargolarla çökertmeye çalıştılar. Aynı aldatmaca politikaları hala uygulamaya çalışıyorlar.

   Ne gariptir ki, savaşı başlatan Ermenistan’dı, yenilen de Ermenistan oldu. Çünkü çok kaşındı. Dayak yedikçe de Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini hedef aldı, nice masum insanların hayattan kopmasına neden oldu.    Gelinen noktada görülen gerçek şudur: Haksızlığa uğrayan bir ülkenin hakkını aramak kimsenin umurunda değildir. Ne BM’nin, ne AB’nin, ne de bir başkasının! Haksızlığa uğrayan hakkını söke söke alabilirse ne ala… Son Azerbaycan-Ermenistan savaşı bunun en yeni örneğidir.

                                                                                ***

Tanınmış işadamlarından Sanpa’nın

vefatı büyük üzüntüye neden oldu   

   Tanınmış işadamlarımızdan Mehmet Salih Doğu’nun, namı diğer ‘Sanpa’nın vefatı toplumda derin üzüntüye neden oldu. Sanpa Ltd. ve Lapethos Otel’in kurucusu, iş çevrelerinin sevilen siması Mehmet Salih Doğu dün Lefkoşa’da sonsuz yolculuğuna uğurlandı.

   Sevgili eşi Mümine Hanım, çocukları Tijen-Serhat Apakgün, Semen-Turgut Hacıali, torunları Demet Apakgün Toygar-Gökan Toygar, Sedef Apakgün Özbalkan-Eren Özbalkan, Dila Hacıali, Mehmet Salih Hacıali, torun çocuğu Toykan Toygar, yokluğuna hiçbir zaman alışamayacakları Doğu’nun vefatını tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyururken, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

   Bu arada değerli dostu Akıl Ağaoğlu ve ailesi adına yayınlanan taziye mesajında, Mehmet Salih Doğu’ya Tanrı’dan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı temennisinde bulunuldu. Kardeşi merhum Tahir Doğu’nun eşi Nevin Hanım, yeğenleri Şevket-Munise Doğu, Hülya Doğu, Haldun-Eda Doğu, Gürdal-Bahar Çuvalcıoğlu, yeğen çocukları Tahir, Asya, Buse, Ali, Begüm, Sude, Gizem, Berk ve Baran, derin üzüntü içinde olduklarını ifade ettiler, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

   Mehmet Salih Doğu, birkaç yıl önce Hakkın rahmetine kavuşan Kalavaç köyünden işadamı Tahir Doğu’nun kardeşiydi.

   Tanınmış simalardan Mustafa Veysioğlu da dün Lefkoşa’da defnedildi. Sevgili eşi Tülin Hanım, çocukları Burcu-Tayfun Nesimoğlu, Doğuç-Yasemin Veysioğlu, kardeşleri Cemal-Meryem Veysioğlu, Pembe-Mehmet Burukan, Tülay-Hüseyin Tazeoğlu, Tekin-Sema Köse, torunları Demre, Olgu Nesimoğlu ve Erem Veysioğlu, “Acımız sonsuzdur. Tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurulur. Seni unutmayacağız” dediler.

   Öte yandan ulu bir çınar olan Fatma Dalgıçoğlu da dün Lefkoşa’da toprağa verildi. Merhum Safa Dalgıçoğlu’nun eşi olan, aslen Baf’lı (Kasaba) Fatma Dalgıçoğlu çok sayıda torun sahibiydi. Evlatları Dalga ve Dolgun Dalgıçoğlu, Derya Akbatur, Damla Aldağ, damadı Süleyman Aldağ, gelinleri Fatma ve Arzu Dalgıçoğlu, derin üzüntülerini paylaştılar ve ‘Yattığın yer nur, mekânın cennet olsun’ dediler.

Bu arada Buba&Co ve Çalışanları adına yayınlanan taziye mesajında, kıymetli ofis arkadaşları Bora Yetiş’in biricik annesi, değerli insan Özgül Yetiş’e Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı temenni edildi.

YORUM EKLE

banner75