Nefret suçuna dikkat

İngiltere'de “same sex” yani aynı cins insanların cinsel ilişkiye girmelerinin yasal hale getirildiği yıl 1967'dir...

Bu ülkede, cinsel özgürlükler, şu anda sınırsız kabul edilmekle birlikte, hâlâ tutucu çevreler, bu konuda çok katıdır, eşcinselliği “utanılacak bir şey” olarak kabul etmektedir.

Ancak bu kişilerin sayıları, neredeyse sıfıra yaklaşmaktadır.

İngiltere gibi birçok ülkede, eşcinselliğin yasal veya moral açıdan kabulü, çok kolay olmamıştır.

Günümüzde, insanların cinsel yönelimleri, en önemli insan hakkı olarak kabul edilmektedir.

Eşcinsel evlilikler veya resmi birliktelikleri yasal anlamda kabul görmektedir.

Ülkemizde de bu konu, son yıllarda ciddi hoşgörü kazanmış olmakla birlikte, hâlâ eşcinselliği “suçlayan” veya “aşağı gören” yapı oldukça etkilidir.

İngiltere'de eşcinsel ilişkinin suç olmaktan çıkarıldığı yıllarda Muhafazakâr Parti Başkanı olan ve 1970'te de ülkesine başbakan seçilen Sir Edward Heath'in cinsel yönelimi hâlâ tartışılır haldedir.

Sir Ted olarak da bilinen ve denize, yatçılığa tutkusu ile anılan Heath için, yine cinselliği tartışma konusu olan ünlü İngiliz komedyen Benny Hill'in, çok ilginç bir şakasından hep bahsedilir.

Benny Hill'in, eşcinselliğin suç olmaktan çıkarıldığı yıllarda başbakan olan Heath için, “gelecek seçim de bu adamı seçerseniz, eşcinsellik zorunlu hale getirilecek” şeklinde bir esprisi olduğu anlatılır.

Her ikisi de cinsel yönelimlerinin ne olduğunu hiç açıklamadan yaşamlarını yitirdi. Her ikisi ile ilgili iddialar da hep spekülasyon olarak kaldı.

Ancak İngiltere günümüzde kısaca “LGBTİ” bireyler olarak tanımlanan “lezbiyen, gay, biseksüel, transgender ve interseks” kişiler adına adeta bir “cennet”tir.

Her türlü dışlama yasaklanmıştır.

LGBTİ bireylere karşı işlenen “nefret suçları” na karşı çok ciddi cezalar verilmektedir.

Ülkenin geneli, kişilerin cinsel yönelimlerine saygı duymayı neredeyse öğrenmiş ve özümsemiş bulunmakla birlikte, hâlâ LGBTİ bireylere “nefretle” yaklaşan aşırı tutucu kesimler yok değildir.

Avrupa'nın birçok ülkesinde özellikle Neo Nazi gruplar, eşcinsellere karşı hâlâ saldırı düzenler durumdadır.

Ülkemizde geçtiğimiz gün, Kuir Kıbrıs Derneği, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, İskele ve Karpaz’da LGBTİ’lerin görünürlüğünü artırmak ve güvenli alanlar inşa etmek amacıyla bazı yerlere “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı reklam panoları astı.

Bu panolara “bayanım”, “bayım” gibi boyalı “müdahaleler” yapıldı.

Bir gazetemizde, çok iyi akademik eğitimi olan ve hatta çok önemli ve uluslararası bir yardım örgütünün üst düzey yöneticiliğinde de bulunan bir arkadaşımız, yorumunda, eşcinselliği “sapkınlık” olarak tanımladı.

Bu yüzyılda, Avrupalı bir ülke olan KKTC'de, eşcinselliğin “sapkınlık” veya benzeri bir şekilde tanımlanması doğru değildir.

Ayrıca, açıkça bir nefret suçudur...

İlgili arkadaşı suçlamak maksadıyla bu konuya değinmiş değiliz ama özellikle medyada, nefret suçu işlememeye özen göstermeliyiz.

Evet, İngiltere örneğinde olduğu gibi; konuyu kabullenmek belki de uzun yıllar alabilir. Ancak 2014 yılından beri değiştirilmiş ceza yasası kapsamında, eşcinsellik ülkemizde suç kapsamından çıkarılmıştır.

Kuzey Kıbrıs'ta, İngiltere'den 47 yıl sonra, eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkardık.

İngiltere seviyesine gelmek için en kötü ihtimalle bir 40 yıla ihtiyacımız olduğunu söylemek yanlış olmayabilir ama bu konuda medeniyeti yakalamak, herkesin insan haklarına ve cinsel yönelimlerine saygılı olmayı en kısa zamanda öğrenmek zorundayız.

YORUM EKLE