'Nereden Buldun Yasası' işe yarayacak mı?

Herkesin gözü, halk arasında “Nerden Buldun Yasası” diye anılan “Mal Bildiriminde Bulunması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasası”nda…

Yasa tasarısı, Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu.

Tasarı yasallaştığında, “yolsuzlukların” ve “haksız rantın” önüne geçileceği düşünülüyor.

Artık devlet kadrolarında, önemli görevler alan kişiler, oradan “zenginleşerek” çıkamayacak diye tahmin ediliyor.

Artık kişilere “Bu serveti nereden buldun?” diye sorulacak ve hesap veremezse cezası verilecek yani.

Söz konusu yasayla ilgili hazırlanan tasarı, sadece milletvekili ve bakanların değil, yargıçların, savcıların, bazı kamu görevlileri ve kooperatiflerin yönetim kurulu üyeleri gibi birçok kişinin zorunlu mal bildiriminde bulunmasını içeriyor. Yani artık herkes, mal varlığıyla ilgili hesap verecek…

Tasarının yasallaşması, özellikle Telekomünikasyon Dairesi, Taşkent Kooperatifi, Eski Eserler Dairesi, Araç Kayıt Dairesi, Posta Dairesi, Tapu Dairesi gibi birçok kamu kurum ve kuruluşunda bazı çalışanların “yolsuzluk” yaptığı gerekçesiyle haklarında başlatılan yargı sürecinin devam ettiği bu dönemde büyük önem taşıdığı söyleniyor. Vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşlarına olan güvenini yeniden kazanmak için bu tasarının yasallaşmasını bekliyor.

Bakanlığa gelmeden önce eski bir Renault 9’u olan ama bakanlık görevi bittiğinde son model birkaç otomobil bir yana, bir servetle ayrılan insanlar olduğunu biliyoruz. Gariban bir memurken, bakanlık yapıktan sonra evler, arabalar, arsalar sahibi oldu bazı kimseler. Kentin en güzel, en önemli bölgesindeki arsa birden onların oluverdi, nasıl olduysa ve buraya devalışveriş merkezleri yapıldı.

Neler gördü bu toplum neler? Halkın gözünün içine baka baka devlet malını, parasını yediler yuttular. Halen de yetkilerini kendisi, akrabaları için kullanan yetkililer var. Hiç rahatsız da olmuyorlar, bunun hakları olduğunu düşünüyorlar. “Bal tutan parmağını yalar” mantığıyla hareket edebileceklerinden o kadar eminler ki, kendilerine hiçbir şey olmayacağını düşünüyorlar, bir şey olmuyor da zaten. Toplumun gözünün önünde rüşvet paraları dönüyor, bunların hesabı verilemiyor ama o kişiye hiçbir şey olmuyor.

Batı ülkelerinde bizde sıradan hareketler olarak görülen bazı görevi ihmaller, istismarlar büyük olaya dönüşüyor, istifalara neden oluyor. Bir bakanın, yolunun üzerinde olan okula çocuğunu makam aracıyla bırakması istifa nedenidir, o ülkede olay olur. Hâlbuki bizde makam araçları eşlerin, çocukların hizmetindedir ve kimse de buna bir şey demez.

Şimdi yapılan vurgunlar için “Nereden Buldun Yasası”na ihtiyaç var mı? Bakış açınıza bağlı, ülkemiz şartlarını bilmiyorsanız, hiç tereddüt etmeden, “Evet ihtiyaç vardır, faydalı da olur” dersiniz. Fakat biz, bu ülkeyi bilenler, o kadar rahat “bu yasa gereklidir ve fayda sağlayacak” diyemiyoruz. Neden biliyor musunuz? Çünkü ülkemizde yolsuzlukları, haksız kazançları, ihmalleri, istismarları önleyecek yeterince yasamız var. Yani bugüne kadar yasalar çalıştırılsa bu kişiler devleti çalamayacak, haksız servet elde edemeyecekti.

Yasa yapmak önemli değil, önemli olan yasaları uygulayabilmektir. Yapılsın tabii, “Nereden Buldun Yasası” da yapılsın ve yürürlüğe girsin. Peki, uygulanabilecek mi? Bugüne kadarki yasaları çalıştıramayıp da hesap soramayan, yapılanların cezasını veremeyenler şimdi bu işi bu yasa ile mi yapacak?

Keşke öyle olsa ama ciddi şüphelerimiz var. Yasa yapmaya ara verip, mevcut yasaları uygulama pratiği yakalasak daha iyi olacak galiba.

Yine de “Nereden Buldun Yasası” ya da gerçek adıyla “Mal Bildiriminde Bulunması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasası” hayırlı uğurlu olsun.

YORUM EKLE