Nokta atışları…

BABA'LI BÖLGELERE DOĞRU MU? Arasta'daki kanlı meydan kavgası “organize işler” le ilgili bir algı yarattığından toplumda hayli tedirginlik oluştu Bayram günlerinde… Dilerim adli açıklamalar kamuoyumuzu aydınlatıcı nitelikte olur… Sosyal medyaya da yansıyan kavga görüntülerinde çınlayan "burası benim bölgem" haykırışları düşündürücüydü… Lüks bir Mercedes’in kaportasına bulaşan kanın fonundaydı bu haykırış...
   Kentler şimdi de kaba güç tarafından bölge bölge parsellenmeye başlanmışsa vay halimize!.. Acaba bizim bölgenin "baba"sı kim olur?!.. Michael Corleone tipli biri mi?!..
   Şaka bir yana asayişle ilgili yeni patlamaların eşiğindeymişiz gibi geliyor bana…Aman ciddi önlem!..
                                                               ***
   ORGANİZE İŞLER:  Can Sarvan arkadaşımızın “İki Toplumlu Çeteler” başlıklı ve 6 Haziran 2019 tarihli yazısından yaptığım şu alıntıyı da yukarıdaki yorumumla alâkalı olarak okumanızı rica edeceğim:
   “…Kaçak etti, kaçak sigaraydı, kaçak arabaydı, kaçak dövizdi… İki toplumlu çetelere bir başka örnek Lefkoşa Surlariçi’nden verilebilir. Surlariçi’nde iki tarafın sınırları arasında metruk binalar sıralıdır. Karşı tarafa boş binalardan geçen onlarca yerleşik Türkiyeli genç sınırlar arası uyuşturucu ticaretinin taşıyıcılarıdır. Poliste durumla ilgili dosyalar dolusu bilgi mevcut. Ne hikmetse göstermelik tel örgüler sürekli sökülür. Tel çekilmiş noktalarda insanın geçebileceği kadar alanlar açıldığı ise görmezden gelinir. Bazı yerlerde karşı tarafa atlama düzenekleri bile kurulmuştur, fakat çekilmiş fotoğraflara rağmen kimse yasa dışı geçişlere müdahale etmez.
   Sözün özü, bir türlü çözüm müzakerelerinde yol alamayan iki toplum, yasa dışı işlerde birbiri ile gayet iyi anlaşıyor ve uyumlu çalışıyor. Mevzubahis yasa dışılık olunca Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle de, Türkiyelilerle de hiç sorunu olmuyor. Pakistanlılar la da çalışıyorlar. Organize işlerde ülkeye çoktan çözüm gelmiştir!..”
                                                                              ***        
   MEDENİYET GÖRSÜN GÖZÜMÜZ: Hollanda’da çocukken tecavüze uğrayan 17 yaşındaki Noa Pothoven, yıllarca depresyon ve zihinsel rahatsızlıklarla boğuştuktan sonra, devletin ötenazi programı çerçevesinde ve devletin verdiği izinle, devletin desteğinde kendi yaşamını sonlandırdı... Pothoven, ölümünden önce de intihar kararını Instagram’daki on binden fazla takipçisiyle paylaştı... Instagram’da verilen bu bilgiyi alanların hiçbirinin de kılı kıpırdamadı… Genç müntehiri kararından vazgeçirme adına bir şey yapan hiç çıkmadı… Onların içinde analar – babalar da vardı…
   Bu nasıl bir duyarsız duruştur?!.. Medeniyet görsün gözümüz!... Ruhsal bunalımdaki gencecik kızın yaşama tutunabilmesine yardımcı olacaklarına, ona öte<nazinin önünü adeta ölüme teşvik ederek açtılar... Devlet olarak da, halk olarak da!..
                                                                              ***        
   GİZLİ KATİL: Her yıl 7 milyon insanın hava kirliliği nedeniyle erken yaşta yaşamını yitirdiği bu dünyada artık biz Kıbrıslılar da havamızın temizliğinden dolayı kıvanç duyamayız... Egzoz ve santral gazları yetmezmiş gibi Afrika'dan boyuna kopup gelen toz bulutlarının da korkunç sarmalındayız...
   Bir doktor arkadaşımın bana şu dediğini buraya not düşmeliyim: “Hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklardan çok sayıda ölenimiz var… Ama hiç kimse o merhumların hava kirliliğinden gittiğini söylemez… Mutlaka bir başka hastalığın adını gösterir gerekçe olarak… Oysa gittikçe ağırlaşan hava kirliliği, bu ülkede gizli ve gerçek katilimiz oluyor...”
                                                                              ***
   DUMANSIZ YAŞAM: Biz kapalı alanlarda bile dumansız yaşamı kurumsallaştırmayı başaramazken Avrupa’da açık alan parklarda da sigara içmek yasaklandı… Almanya bu konuda birkaç adım önde… Temiz hava almak, bol oksijenle buluşabilmek iç parklara gidenleri zehirlemeye kimin ne hakkı var gerçekten?.. California’nın Beverly Hills bölgesinde ise tütün kullanımı ve satımı belediye tarafından tümden yasaklandı… Bizim belediyelerin kulakları çınlasın…

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
CEMAL YETİŞ
CEMAL YETİŞ - 3 ay Önce

GÜZEL BİR DERLEME. ELİNE SAĞLIK SN. TOLGAY.

banner96