Nüfus sayımı yapmak zor mu?

Kaç yıldır aynı soru soruluyor; “Nüfusumuz kaçtır?”

Evet, yıllardır bu sorunun cevabı aranıyor.

KKTC’de nüfusun bilinmiyor oluşu “esprilere” de neden oluyor.

Ülkede 8 yıldır nüfus sayımı yapılmadı, son nüfus sayımı 4 Aralık 2011’de gerçekleştirildi.

Bu sayımın arkasından, sadece tahmini olarak nüfusla ilgili açıklamalar yapılıyor.

Ülke nüfusunun 1 milyon civarında olduğunu söyleyen de var, 700 bin civarında olduğunu iddia eden de…

Özellikle hastanelerin ve okulların yoğunluğa karşılık veremeyecek duruma gelmesi, araç ve telefon kullanımının artması, daha fazla ekmek satılması, ciddi bir trafik sıkışıklığının yaşanması, kanalizasyonların yetersiz kalması, ülke nüfusunda ciddi bir artış olduğunu gösteriyor.

Yani nüfusu bilmemek, ülkede birçok soruna yol açıyor.

Nüfus bilinmediği için, eğitimden, sağlığa, ulaşıma ve altyapıya kadar birçok alanda doğru düzgün plan ve program yapılamıyor.

Nüfus sayımı yapılmaması nedeniyle de “ülkede hangi yaş grubuna ait kaç kişi var”, “kaç kişi hangi mesleği yapıyor”, “yurt dışından gelen kaç öğrenci var”, “kaç asker var” gibi devletin plan ve program yapmasında yol haritası olacak ayrıntılar bilinmiyor.

KIBRIS’a konuşan Ekonomist Göksel Saydam, ülke nüfusunu bilmek istemenin bir kararlılık olduğunu söyledi ve bir ülkenin nüfusu denilince de bunun ülkede bulunan kaç kişinin öğrenci, kaç kişinin vatandaş, kaç kişinin asker, kaç tane ilk yaşlarda çocuk gibi ayrıntılarıyla bilinmesi gerektiğini anlattı.

Bunların bilinmesi halinde ekonomik planlamanın yapılabileceğini kaydeden Saydam, “Yani ülke nüfusuna göre kaç tane ilkokula, kaç tane hastaneye ihtiyaç var hesaplanabilecek ve buna göre hareket edilebilecek. Nüfusa göre planlama yapılabilecek” dedi.

Nüfus sayımının yapılması gerektiğine inanan LAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, farklı bir görüş otaya atıyor. Şafaklı, ülke nüfusunun bilinmemesinin icraat yapmamak için mazeret olarak kullanıldığını söyledi ve nüfusu, sınır kapılarındaki giriş ve çıkıştan bile tespit etmenin çok kolay olduğunu kaydetti.

Okan Veli Şafaklı, önemli olanın, ülkeyi kalkındıracak projeler hazırlanmasına niyet edilmesi olduğunu ifade etti ve bu niyet olduğunda, çok rahat bir şekilde nüfusun da tahmin edilip, projelerin hayata geçeceğini anlattı.

Evet, Sayın Şafaklı’nın söyledikleri de doğrudur ama ne isterse olsun, ülke nüfusu bilinmelidir.

Nüfus bilinirse doğru dürüst plan, program yapılabilir.

Tahmin yaparak her zaman rakamları tutturmak mümkün olmuyor, bugün birçok yetersizliğin nedeni kesin rakam bilememekten kaynaklanıyor.

Okullar öğrenci sayısı, hastaneler de hasta sayısı karşısında yetersiz kalırken, yeni eğitim ve öğretim yılları, yıllardır, birçok okulda öğretmen, müdür muavini ve müdür eksiklikleri ile başlıyor; hastanelere giden vatandaşlar ise hemşire ve doktor eksikliklerinden yakınıyor.

Bu sorunları neden yaşayalım?

Nüfus sayımı yapmak bu kadar zor mu?

Nüfusu belirlemekten korkuluyor mu, yoksa bu konuya da itina gösterilmiyor, üzerine düşülmüyor mu?

Artık bu konu, bu kadar sürüncemede bırakılmamalı, KKTC’nin gerçek nüfusunu belirlemek için nüfus sayımı yapılmalı…

 

YORUM EKLE