Ocak'a bu futbol yetmez

Sezonun 12. haftasında Türk Ocağı ile Yeniboğaziçi karşılaşması öncesi aralarında 2 puan farkı ile karşılaşmaya çıkan her iki takım da 3 puanı alarak puan durumlarını iyleştirmek ve biraz daha üst sıralara çıkma arzusu içerisindeydiler. Karşılaşmanın sonucunda ise avantajını koruyarak 3 puanı hanesine yazdıran taraf Türk Ocağı oldu.

Karşılaşmanın ilk 45 dakikalık periyodunda pozisyon üretmek ve oyun kurgusunu sahaya yansıtmakta her iki taraf da yansıtmakta zorlandı. Türk Ocağı pozisyon üretme noktasında Yeniboğaziçi’ne oranla daha etkiliydi ancak gerek bencilce hareketler gerekse son vuruşlardaki başarısızlık neticesinde gol bulma noktasında başarılı olamadılar. Yeniboğaziçi ise defansif bir oyun anlayışı ile oyuna başlayıp kapalı oynamayı ve kontra ataklarla gol bulmayı hedefledi. Ancak o da istediğini sahaya yansıtamadı.

İkinci devrede ise hemen karşılaşmanın başlamasından 1-2 dakika sonrasında İsrael Tety’nin kırmızı kartla oyun dışı kalmasıyla Yeniboğaziçi 10 kişi kaldı ve gole en yakın isimi de saha dışına gönderilmiş oldu. Uzun bir süre 10 kişi oynamak zorunda kalan Yeniboğaziçi tamamen defansa çekilerek rakibi Türk Ocağını kendi sahasında kabul etmeye başladı. Türk Ocağı bu fırsatı değerlendirmek için defansta tek adam bırakarak 9 kişi ile rakibinin üzerine giderek pozisyonlar bulmaya başladı. Yeniboğaziçi 10 kişi müdafaa yaparak Türk Ocağına geçit vermemeye çalıştı. Çok iyi kapandı. Uzun toplarla ileri çıkmak istedi ama o noktada çok başarı kaydedemedi. Yorulan ve oyundan düşen Yeniboğaziçi futbolcularının yanında kaleci Ersoy’un sakatlanarak oyun dışına alınmasının arkasına da ilk gol dakika 87 de sonrasında ise 2. gol 90+5 de Yeniboğaziçi kalesinin ağları ile buluşarak Türk Ocağı rakibi Yeniboğaziçi’ni 2-0 yenerek haftayı galibiyetle tamamlayan taraf oldu. Her iki takımı da değerlendirecek olursak; Türk Ocağı beklenen performansı 12. haftaya gelinmesine karşın hala daha yaklayamadı. Oyun organizasyonu kurmakta zorlanan, gol noktalarında gerek bazı oyuncuların bencil davranışlarından gerekse son vuruşlardaki başarısızlıklardan sıkıntılar yaşayan ve orta alanda ciddi boşluklar yaşayan bir görüntü sergilemekte. Türk Ocağı bu futbol ile başarılı olamaz. Yeniboğaziçi ise kondisyon açısından zayıf, orta alanı ayni şekilde boşluklar yaratan oyun kurmakta zorlanan bir yapı içerisinde ancak iyi savunma yapabilen bir takım.  Her iki takımın da devre arasını iyi değerlenirerek eksiklerini gidermesi gerekir. Özellikle puan durumlarının bu kadar yakın olduğu bir sezonda bir anda olduğunuz noktadan çok daha aşağıya veya çok daha yukarıya gidebilirsiniz.

YORUM EKLE