Öfkeli oğlum

Sevgili Ayla Hanım, 6 yaşındaki oğlum çok öfkeli. İstediği olmadığında ağlar, hatta vurur, kırar. Yoktan anlamaz. Cezadan anlamaz. İstekleri olursa, her şey süt liman. Olmazsa, kızar, sinirlenir, bağırır ve oyuncaklarını kırar. Kayınvalideme göre bu normal. Büyüyünce geçermiş. Oğlan çocuğu böyle olurmuş. Ancak ben endişeliyim ve size danışmak istedim.
   Rumuz: YOK

 

Öfke, doğal bir duygudur ve gelişim dönemlerine göre her çocukta farklı bir şekilde dışa vurulabilir.
   Çocuk kendini tehdit altında hissettiğinde veya dürtüleri doyurulmadığında, istekleri gerçekleşmediğinde yıkıcı öfke gösterileri yapabilir.
   Oğlunuz öfkesini yönetmeyi henüz öğrenemedi. Öfke ve dışa vurumu sağlığımız için gereklidir ancak ebeveyn ve sosyal çevrenin, öfke kontrolünü öğrenme sürecinde çocuğa yardım etmeleri gerekir.
   Öfkenin yanlış dışavurumu aile çevresi tarafından desteklenirse, öfkelenmesin diye, her istediği yapılırsa; yetişkin yaşamda, saldırgan, başkalarının haklarına önem vermeyen bir kişilik ortaya çıkabilir.
   Bu nedenle, öncelikle ebeveynin bu konuda yapacakları var.
   Öncelikle, evinizin iklimini iyileştirin. Anne ve baba olarak aşırı davranışlarınızı gözden geçirin. Yüksek sesle konuşuyorsanız, çabuk parlıyorsanız bunları hemen bırakın. Sakin, yumuşak ve şefkatli bir ses tonunu seçin. Çocuğunuzun önünde tartışmayın, birbirinizi incitmeyin. Bu onu çok korkutur ve güvensiz hissettirir.
   Bir sorun olduğunda değil, her şey yolunda iken onunla hoş zaman geçirmeye çalışın.
   Çocuğunuz öfkelendiği zaman, sessizce sakinleşmesini bekleyin. Susmadan, sakinleşmeden istediğini yapmaya kalkışmayın. Sakinleşince, kızmadan, bağırmadan, eleştirmeden, yargılamadan, çocuğunuzla konuşun. Onu konuşturun ve neden böyle davrandığını anlayın.
   Çocuğunuzu konuşturur ve dinlerseniz ve o anlaşıldığını hissederse, öfkelenmesine gerek kalmayabilir.
   Çocuğunuzun isteklerine sıklıkla “hayır” dememeye çalışın. Bunun yerine isteklerini yönlendirin, seçenek sunun veya erteleyin. Ancak, öfkelendiğinde, vurup kırdığında, önce buna neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın ve bağırmadan, kızmadan, kendine ve eşyaya zarar vermesini engelleyin.
   Küçük çocuklar bazen çok fazla bir şeyler isterler. Asla tatmin olmazlar ve istekleri olmadığında sevilmediklerini düşünürler. Bazen yeni doğan bir kardeş, bazen okula başlama gibi olağanüstü değişiklikler bu durumu yaratabilir.
   Ancak öfkenin sağlıksız dışavurumu her zaman kalıcı olma riski taşıyabilir. Bu nedenle ebeveynin bu konuyu ciddiye alması ve doğru yöntemlerle çocuğuna öfke kontrolünü öğretmesi gerekmektedir.

 

*

Nişanlımın sevgilisi


   Ayla abla 5 aydır nişanlıyım ve yaza düğünüm olacak. Nişanlımı çok seviyorum ve onun da beni sevdiğini biliyorum. Üç dört hafta oluyor, ben bir kızdan mesaj aldım. Bana nişanlımla sevgili olduklarını, birbirlerini çok sevdiklerini ve aradan çekilmemi yazıyordu.
   Önce şaşırdım, sonra da öfkelendim ve bu kıza ağır bir cevap yazdım.
   Başkalarının nişanlısıyla uğraşacağına kendine bir adam bulsun dedim.
   O da bana, iki yıllık sevgilisinin aile baskısı ile benimle nişanlanmaya zorlandığını yazdı. Bana beraber çekilmiş bir de fotoğraf yolladı. Nişanlımın kıyafetlerinden fotoğrafın yeni olduğunu anladım.
   Çok ağladım, çok üzüldüm. Aileme bir şey söylemedim ve nişanlımla buluşmamızı bekledim.
   Nişanlıma ağlayarak her şeyi anlattım ve bana bir cevap vermesini istedim.
   O beni sevdiğini, bu kızın eski bir mesele olduğunu, arada buluşup onunla bazı ihtiyaçlarını giderdiğini söyledi.
   Bu bana çok dokundu. Beni sevdiğine yemin ederken o kıza nasıl gider?
   Üstelik yakında düğünümüz var.
   Ben bu kızı unutması için ne yapabilirim?
   Nişanlımı çok seviyorum ama bu durumu unutamıyorum.
   Rumuz: MUTSUZ

 

Nişanlının hayatında başka bir kadın var. Ortadaki gerçek bu. Sana göre seni seviyor, ona göre onu seviyor.
   Sen bu kadını devreden nasıl çıkaracağın düşünüyorsun; o da senin için aynı şeyleri düşünüyor.
   Ortadaki adam için ise, işler yolunda. İki kadını var. Küçük bir harem kurmuş gibi. Nasıl olsa, her iki kadın da adamın söylediği her şeyi doğru kabul ederek davranıyor.
   Oh, ne ala.
   Nişanlın için işler yolunda. Seni de onu da ikna etmeyi hatta kendine itaat ettirmeyi başarıyor.
   Siz birbirinize düştüğünüzde bile sizi kurnazca idare ediyor. Canı istediğinde onun için horoz döğüşüne de hazırsınız.
   Üzgünüm.
   Kadınlık onurunu düşün. Bile bile böyle bir adamla ilişkini sürdürebilir misin?
   Perşembe’nin gelişi, çarşambadan bellidir.
   Aklını kullan ve geleceğini kurtar.

 

YORUM EKLE