Okul döneminde beslenmeye dikkat

Okulların açılmasına kısa bir süre kala çocukların beslenme düzeni farklılaşmaktadır. Tatilin ardından sabah erken kalkılması ve okula yetişebilme gibi nedenlerle oluşan farklı beslenme sistemi, yetişkinlikte oluşabilecek yanlış beslenme alışkanlığına neden olabilir.

Kahvaltı yapılması şart

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasındaki uzun süren açlık dolayısıyla biten enerjinin yeniden alınması gerekmektedir. Uyku süresince vücudumuz çalışmaya devam ettiği için besinlerin tümü kullanılır. Bu sebeple sabah düşen kan şekerimizi, enerjimizi, dikkatimizi toplamak için mutlaka kahvaltı yapmalıyız.

Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapan çocuklar yapmayanlara göre okul başarısı daha fazla ve kavrama yeteneği daha gelişmiştir. Ayrıca kahvaltı yapan çocuklar hastalıklara karşı vücut dirençleri daha dayanıklıdır.

 

Öğün düzeni çok önemli

Çocuklar gelişme çağında oldukları için protein, vitamin ve minerallerden zengin beslenmeleri büyük önem taşır. Yanlış ve dengesiz beslenme sonucunda ileride birçok sağlık problemiyle karşılaşabilirler. Bu sebeple besinler öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Öğlen ve akşam yemeklerinde 4 temel besin grubunun tüketilmesi önemlidir. Çocuklarınızın tabağında süt grubu (yoğurt veya ayran), ekmek grubu (pilav veya makarna veya patates), Sebze grubu ve et grubu (et veya tavuk veya balık) mutlaka bulunmalıdır.


 

Sağlıklı ara öğünler tüketilmeli

Yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olan ara öğünler çocukların günlük enerjilerinin yüzde 20’sini karşılıyor. Bu nedenle sağlıklı ara öğün seçimi çocukların büyüme ve gelişmesini olumlu yönde etkiliyor. Çocuklar ara öğün olarak çikolata, bisküvi, cips gibi kilo aldıran ve vitamin mineral yönünden fakir besinleri tercih etmek isterler. Bu yiyeceklerin yerine süt ve süt ürünleri ve meyveleri tercih etmeliyiz. Ancak bu besinlerin sunumu çok önemlidir. Aynı yiyecekleri verdiğiniz zaman çocuğunuz sıkılabilir. Bu yüzden sizlere faklı öneriler sunacağım;

•Süt ve muzu blendırdan geçirip yararlı bir içecek hazırlayabilirsiniz

•Taze marul yaprakları, hellim, domates, tam buğday ekmeğinden oluşan bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

•Meyve salatası hazırlayıp, üzerine fındık parçaları ekleyip servis edebilirsiniz.

•Sade yoğurdun içerisine çocuğunuzun sevdiği meyveleri ve ceviz koyup meyveli yoğurt yapabilirsiniz.

•1 bardak ayranla beraber beyaz peynirli domates ve salatalıktan oluşan kanepeler hazırlayabilirsiniz.

•Evde yapılan az yağlı zeytinli ve yanında 1 bardak süt verebilirsiniz.

•Kurutulmuş meyve ve yanında ceviz, fındık badem hazırlayabilirsiniz.

 

YORUM EKLE

banner75