Okullardaki sorunlar

Okullar açılmak üzere ama devlet okulları mutlu açılamayacak gibi.

Aylardır öğretmen sendikaları uyarılar yapıyor, gerekli tedbirler alınsın diye ama yine birçok eksikle açılacak okullar.

Anaokullardan başladı “kayıt parası” şikayetleri.

İlköğretimde de orta öğretimde de benzer şikayetlerle karşılaşacağız.

Devlet, okulların ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadığı için okul yönetimleri velilerden para talep ediyor ve her yıl bu durum kavgalara neden oluyor.

Bakanlık, bunun yasak olduğunu, zorlama olamayacağını belirtiyor ama kendi görevini de tam yapamıyor.

Bakanlığın okullara gerekli katkıyı yapamaması nedeniyle velilerle okul yönetimleri arasında her yıl kavgalar çıkıyor.

Okulların yine çok sayıda eksikle açılacağı söyleniyor.

Öğretmen sıkıntısı bir yana, derslik ve malzeme, hatta eksiklikleri de var…

Hatta yakında açılacak olan okulların temizliğinin dahi yapılmadığı belirtiliyor.

KTÖS, okulların toz, toprak ve pislik içinde açılacağını iddia ederek, özele devredilen temizlik işlerinin okulların açılacağı gün başlatılacak olmasını eleştirdi.
   KTÖS Başkanı Emel Tel, ülkede eğitim ve sağlıkta planlamaların yapılamadığını, okullar için temel hizmet olan temizlik faaliyetlerinin bile yerine getirilemediğini iddia etti.
   16 Eylül Pazartesi açılacak okullarda temizlik görevlisi olmaması nedeniyle binaların toz toprak ve pislik içinde olduğunu belirten Tel, “Okulların temizlik işlerini özel şirketlere devreden Eğitim Bakanlığı bu hizmetlerin 16 Eylül tarihinde başlatılacağını okullara bildirmektedir. Çocukların eğitime başlayacağı gün temizlik faaliyetlerini başlatmak tam bir sorumsuzluktur” dedi.
   Tel, “Hatırlatmak isteriz ki, okullardaki öğrencilerin yüzde 56’sı TC vatandaşı, yüzde 5’i üçüncü ülke (Türkmenistan, Rus, Pakistan, Nijerya) vatandaşı ve ancak yüzde 39’u KKTC vatandaşıdır. Kendi nüfusundan daha fazla yabancı nüfusa eğitim ve sağlık hizmeti veren başka bir ülke var mıdır?” diye sordu.

Tel, 2007’den beri okullara hademe alınmadığını ve bu tarihten sonra alınan yüzlerce hademenin öğrenci sayısı az ise okullarda sekreter olarak görevlendirildiklerini söyledi.
   Tel, “Yasal olarak 200 öğrencisi olan okullara okul sekreteri verilmesi gerekirken, öğrenci sayısı az olan okullara sekreter görevlendirmesi yapılmasının kaynakların israf edilmesi olduğu açıktır. Personel Dairesi ve Sayıştay Başkanlığı bu partizanlığa neden göz yummaktadır?” dedi.
   Yani eğitim tam bir sorunlar yumağı… Bazıları için geç kalındığından, birçok sorun kolay çözülecek gibi de değil. Yine de umut ederiz ki bir plan dahilinde sorunlar tek tek çözülür. Sorunlarla dolu bir eğitim, sağlıklı nesiller yetişmesini engelliyor, bunu da görelim lütfen…

YORUM EKLE

banner75