Önemli olan halkın hastane talebidir

Hükümet, muhalefet ve Müteahhitler Birliği'nin buluşması gereken ortak nokta, Güzelyurt'a hastane yapılması noktasıdır.

Bu konuyu engelleyecek, durduracak, yavaşlatacak bir takım girişimler yapmak yerine, sorun çıkarmayacak ve sonuca ulaşıcı uzlaşı bulmak önemlidir.

Karşılıklı suçlamalar, eleştiriler vatandaşı bıktırmış durumdadır.

Eğer usulsüzlük veya yolsuzluk varsa, yargı buna mutlaka ulaşacaktır.

Ancak hastane inşaatı beklememelidir.

Bunun hem hizmet açısından önemi vardır... Hem morali bozuk Güzelyurtlu'ya moral vermesi açısından önemi vardır... Hem de "müzakereler ne olursa olsun, bölgede yaşayan insanları mağdur etmemek" adına anlamı vardır...

Araştırma Komitesi kurulacaksa kurulur... Dedikodular gerçekse, yargı bunu ortaya çıkarır. Suçlu ya da suçlular varsa, cezasını görür... Gerekirse tazminat ödeyecek olan da ortaya çıkarsa, öder...

Bu yargının ve yasamanın görevi...

İcraatı durdurmak doğru değildir.

"Şaibe vardı, söylenti vardı, dedikodu vardı gelin inşaatı yapmayalım, beklesin, çıkmaz ayın 42'sinde inşaat başlar, Güzelyurtlu da hizmetini alır" zihniyetinden uzaklaşmak kaçınılmazdır.

Esas olan siyaset değildir, halka, Güzelyurtlu'ya hizmettir...

Bir kitleyi klişeleştirmek hatadır

Lefkoşa'da geçtiğimiz cumartesi akşamı istenmeyen bir darp ve saldırı olayı oldu...

Bu olayla ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yaptı ve "... Söz konusu olayın, KKTC toplumu içinde belirli bir kitlenin hedef haline getirilmesine vesile teşkil etmemesinin önemi"ni vurguladı.

Çok doğru bir vurgu... Çok doğru bir saptama...

Bu konuda polisimize çok önemli bir görev düşüyor.

Bir kaç kendini bilmezin tavrını, bir kitleye mal etme ve o kitleyi hedef haline getirmek asla kabul edilemez. Ancak, suçlu bulunmaları halinde, o kişilerin de bir şekilde cezalandırılması, tıpkı Güney'deki benzer saldırılarda yer alanların cezalandırılmaları kadar önemlidir.

Kişilerin hata ya da suçlarını kullanıp, bir kitleyi klişeleştirmek, hatadır, önyargıdır ve cehalettir.

Ancak tekrar ediyoruz, sanal ortamdaki bazı paylaşımlar da dikkate alınarak, polisin çok ciddi tedbir alması, sokak serseriliğine izin vermemesi, toplumun en ciddi beklentileri arasındadır.

Müzakereler bitti mi?

Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi... Lefkoşa'da hem birebir görüştüler, hem de heyetler görüşme gerçekleştirdi.

Yarın, daha önceden belirlenmiş liderler buluşması var...

Sayın Akıncı, açıkça, “Sayın Anastasiadis'in tavrı ve Güney’in aldığı karar iyileştirilmeden görüşme olmayacak” mesajını verdi.

Bu sözleri duyan birçok vatandaş, “Müzakereler bitti” hissine kapıldı.

Ancak dün akşam Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, yarınki liderler görüşmesinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine de, bunun yarın Rum lider Anastasiadis’le yapacağı görüşmeden sonra daha net ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yani, “bir umut daha var” denilebilir.

Atmosfer olumsuz da olsa, bir orta yolun bulunup, müzakerelerin yeniden başlaması Kıbrıs’ta çözüm bekleyen herkesin dileğidir.

YORUM EKLE