Organ bağışı duyarlılığı daha da artmalı

Organ bağışı ülkemizde gittikçe yaygınlaşıyor. İlgili yasanın geçmesi ve vatandaşlarımızın bunun faydasını görmesi, organ bağışına ilgiyi artırdı. Organ bağışıyla ilgili bilinçlendirmenin sürmesi, bağışların daha da artması gerekiyor.

Ülkemizde 2016 yılından beri organ bağışı kabul edilerek nakil yapılıyor. Bugüne kadar 40 böbrek nakli yapıldı, bunların 24’ü beyin ölümü gerçekleşen hastaların bağışlarıyla gerçekleşti. Bir kalp nakli yapıldı, 5 kalp ve 8 karaciğer de bağışla Türkiye’deki hastalara nakledildi. Bugüne kadar da 511 kişi organ bağışında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, “Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla önceki gün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde “Organ Bağışı Kampanyası” düzenledi. Bu çerçevede Sağlık Bakanı Ali Pilli, bazı bilgiler de verdi.

Ali Pilli, KKTC’de 2016 yılından itibaren yasal statüde nakil yapıldığını ve denetimlerin de aksatmadan sürdürüldüğünü belirtti. Organ yetmezliğinin KKTC’de olduğu gibi dünyada da sürekli artan bir sorun olduğunu dile getiren Pilli, bu nakiller konusunda kendilerinin üzerine düşenin halkı bilinçlendirmek, teşvik etmek olduğunu vurguladı. Pilli, bu konuda toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü, örgütlerin ve eğitimcilerin bu konuda yol gösterici olmasını beklediklerini söyledi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, 2015 yılında geçen organ nakil yasasının ardından 2016 yılından beri Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde nakil yapıldığını kaydetti.  Bugüne kadar birçok vakaya operasyon yapıldığını ifade eden Özyılkan, bu hafta organ bağışı haftası olması nedeniyle farkındalığı arttırmak ve gerekli bilgileri vermek için toplandıklarını belirtti.

Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Deren Oygar, tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de organ yetmezliği çeken hasta sayısının her gün arttığını söyleyerek, organ yetmezliği yaşayan hastaların uzun yıllar bekleyerek hayatlarını kaybettiklerine işaret etti. Bu hastalara hayat şansı vermek ve yaşam kalitelerini arttırabilmek için organ bağışının çok önemli olduğuna işaret eden Oygar, “Ülkemizde de 2016 yılından beri organ bağışı kabul edilerek nakil yapılmaktadır” dedi.

Hastaların hayatlarını sürdürebilmeleri için herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya çağıran Oygar, KKTC’nin bu konuda gerçekten duyarlı olduğunu ve kadavra istatistiklerine bakıldığında çevre ülkelerin ilerisinde olduğunu söyledi. Oygar, 230 civarı diyaliz hastası olduğunu, organ bekleyen hasta listesinin de güncel olarak yenilendiğini kaydederek, bugüne kadar organ bağışında bulunan 511 kişiye de teşekkür etti.

Organ bağışında bulunmak isteyenler, Mağusa, Lefkoşa, Girne hastanelerinden ve Koordinasyon Kurulu Sekretaryasından bağış formu temin edebiliyor. Forumlara Sağlık Bakanlığının web sitesinden de ulaşılabiliyor. Bağışçıların doldurdukları formlar ve kimlik fotokopileriyle yine aynı yerlere yapacakları başvuru sonrası Organ Bağışçısı kartlarını almaları mümkün.

Organ bağışında bulunmak güzel, hatta kutsal bir davranıştır. Birilerinin yaşamını yitirirken başkalarına can vermesi, hayatın bir cilvesi belki ama oldukça da anlamlı…

Organ bağışı konusunda bilinçlendirme çalışmaları sürmelidir ama organ yetmezliğindeki artışa da bakıp, bunun engellenmesi için de çalışmalar yapılmalı, toplum eğitilmelidir. 230 diyaliz hastası, bu küçücük ülkemiz için az değildir. İnsanımızın daha sağlıklı olması, organ yetmezliği yaşamaması için daha bilinçli olması da gerekiyor.

Bu arada organ bağışı duyarlılığının daha da artması için çabalar sürmeli. Konunun istismar edilmemesi, organ ticaretinin yapılmaması için de sıkı denetimler hep sürmeli.

YORUM EKLE

banner75