Organ bağışı ve duyarlılık

Duyarlı olmak güzeldir… İnsanın çevresine, insanlara, toplumsal sorunlara duyarlı olması iyidir, aranan bir özelliktir. “Aranan özellik”, değil mi? “Aranan” diyoruz, çünkü insanoğlu günümüzde çok bireyselleşti. Ya da “bencilleşti” diyelim.

Etrafımıza bakıyoruz, sanki insanlar birbirini sevmiyor. Herkes birbiriyle uğraşıyor, kimse kimsenin iyi tarafını göremiyor, hep olumsuz yanlarını görüyor ya da görmek istiyor. Olumsuz yanı yoksa da kendisi yaratıyor bunu... Bireysel davranmak hepimizi bitiriyor… Çoğu kez eski köy yaşamı, insanların yardımlaşması, imece usulü faaliyetler çok özlenir oluyor.

Yardımlaşma neredeyse nostalji olmak üzere… İnsanlar bireyselleşince, bencilleşince toplum da bozulmaya başlar. Birbirinden kopuk, bir araya gelemeyen halklar, haklarını da talep edemez duruma geliyor.

Çok güzel bir duyarlılık örneği yaşandı önceki gün. Tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen kadının organlarını bağışlaması için ailesi onay verdi. 52 yaşındaki Nurten Aykıç’ın organları, dört kişiyi hayata döndürdü. 52 yaş, gerçekten ölüm için çok erken bir yaştır... Ölüm, hem kendimiz hem yakınlarımız için hiç istemediğimiz bir durumdur. Ancak ölürken insanın başkalarına hayat vermesi bir teselli olarak kabul edilebilir.

İnsanın hayatta kalmak için başkasının ölmesini beklemesi kadar zor bir şey olamaz herhalde. İnsan kendisi için, kendisine hayat verecek olsa bile birisinin ölmesini istemez, isteyemez. Hele de ölümün kendisine yanaştığını hissederken, “Birisi ölsün de organını bana versin, kurtulayım” diyebilir mi? Demez herhalde, diyemez. İnsan birisinin ölümünü istemez ama mucize olmasını bekler. Bu mucize başkalarına keder, kendisine bayram yaşatacaktır ama sonuçta da başka çare yoktur.

Görüyor musunuz organ bağışlamayla, organı alarak hayatta kalmanın duygusal zorluğunu? Evet zor bir durum ama Nurten Aykıç’ın ailesinin duyarlılığını takdir etmek gerekir. Aile, Nurten Hanım’ı erken kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, onun sayesinde 4 kişinin hayatının kurtulmuş olmasının mutluluğunu da yaşıyor.

Fotoğraflara baktığınız zaman Nurten Aykıç’ın organlarıyla hayata tutunan 24 yaşındaki Tugay Kavuzkos ile 48 yaşındaki İbrahim Yazıcı’nın yüzündeki mutluluğu görmek mümkündü. Bu iki kişinin yanında iki kişi de Türkiye’de bağışlanan organlarla yaşama döndü.

İşte bu duyarlılığı herkes göstermeli. Organ bağışının ne kadar önemli, ulvi bir hareket olduğunu herkes görmeli. Bugün “kan bağışı” konusunda bile istediğimiz noktada değilken, organ bağışı için fazla duyarlılık beklemenin zor olduğunu söyleyebilirsiniz ama biz biraz çabayla duyarlılığın artacağına inanıyoruz.

İster kan bağışı olsun, isterse organ bağışı, bunlar için bilinçlenmenin, kampanyaların, bizlere neler kazandıracağının anlatılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Bunlar için de seferberlik yapılmalı, bunlar için de devlet katkı koymalı ve vatandaşları teşvik etmeli.

Kan bağışı, organ bağışı yanında her konuda duyarlı olmalıyız, yardıma muhtaç olanlara el uzatmalıyız, toplumsal sorunlara kayıtsız kalmamalıyız, kavga, didişme değil, dostluk yardımlaşma esas olmalı, tüm farklılıklarımızla birbirimizi sevmeliyiz. İnsan olduğumuzu hatırlamalı, insanca davranmalıyız. Sanırız şu sıralar bunlara çok ihtiyacımız var…

YORUM EKLE