Organ nakli bir gün hepimize gerekebilir

Organ bağışı haberlerine önem veriyoruz. Bunu okurlarımız fark ediyordur sanırız. Ne zaman bir organ bağışı olduğunu duysak haberini yapıyoruz. Organ bağışını teşvik etmek için çok sayıda haber yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Bir insanın, başka bir insana hayat vermesi kadar güzel bir şey olabilir mi? Ülkemize daha çok anne- babaların evlatlarına, evlatların anne- babalarına, kardeşlerine, birbirine organ verdiğini görüyoruz. Elbette insan, canından bir parça olarak gördüğü evladına organını verir, evladı da ona tabii ki... Bu yönde böbrek bağışı yapıldığını, bir yakını yaşatmak için organını bağışlayan aileler olduğunu görüyoruz.

Çok güzel bir olay… Doku uyuştuğu takdirde bağış yapılabiliyor ve biz bunu çok önemsiyor, kutsal buluyoruz. Önemli olan, yakınımız olmayan kişilere de aynı duyarlılıkla yardımcı olabilmek, hayat verebilmektir. Bunun için de tüm vatandaşlarımızı “bağışçı” olmaya çağırıyoruz.

Beyin ölümü gerçekleşir, beklenmedik ölümler olursa, kişilerin organlarının, “yaşamak için organ bekleyen başka kişilere” bağışlanması meselesine değineceğiz. Kimin başına ne geleceği, ölümle ne zaman karşılaşacağı hiç belli değil. Kimse için böyle bir şeyi temenni etmeyiz ama herkesin, her olasılığa karşı bağışçı olmasını tavsiye ediyoruz.

“Organ nakli bir gün hepimize gerekebilir”, organ bağışında ana sloganlardan birisidir. Gerçekten de bir gün bizlere de gerekmeyeceğini kim söyleyebilir ki?

Hayatta kalabilmek için başkasının ölmesini beklemek… Ne tuhaf bir duygu değil mi? “Hayatta kalmak için başkasının ölmesini beklemek” insanın kulağına hoş gelmiyor belki ama bu da yaşamın bir cilvesi işte…

İnsan kendi yaşamı için bile olsa başkasının ölmesini istemez, isteyemez ama başka tarafta sizin iradeniz dışında birisi ölüyorsa, size hayat vermesini elbette istersiniz. Başkasının felaketi, sizin mucizeniz oluyor, sizi hayat bağlıyor. O ölüme siz neden olmadığınız için, bu mucizeye sevinmekten ve hayata bağlanmaktan başka yapacak bir şey yoktur.

Organ bağışı önemlidir… Ölen kişinin organları hiçbir şeye fayda etmeden toprağa gideceğine, hayat kurtarması çok önemlidir, çok anlamlıdır. Hayata tutunmak için organ bekleyen insanlara hayat vermek amacıyla herkesin bağışçı olması gerekir.

Ölen insanların yakınları da organ bağışıyla farklı bir huzura varıyor. Yakınlarının organlarını verip hayata tutunan kişilerle çok iyi ilişkiler kuran insanlar var. Sanki yakınları başka bir bedende hayat buluyormuşçasına o insanlarla duygusal bağlar kuruyorlar. Bunlar derin duygular barındıran çok insani hareketlerdir.

Bunca olumsuzluk içinde, “insani” bazı değerlerle, güzel bir olaya imza atmak gerçekten çok güzel… Herkesi organ bağışcısı olmaya davet ediyoruz. Dediğimiz gibi, “Organ nakli bir gün hepimize gerekebilir...”

YORUM EKLE

banner107

banner75