Organize sanayi bölgelerinin perişan hali

Bu ülkede bazı sorunları bir türlü çözemiyoruz.

Sürekli dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz, sorunlar olduğu yerde duruyor.

Yıllardır organize sanayi bölgeleri sorunlarla boğuşuyor.

“Kirlilik ve çöp yığınları”, “yolları lağım basması”, “atıklar”, “hurda araç çöplüğü” ve “park yeri bulunamaması”  gibi sorunlar, sürekli olarak organize sanayi bölgelerinde karşımıza çıkıyor.

Organize sanayi bölgeleri düzensiz ve çöple yığılmış durumda.

Sürekli olarak yetki karmaşası yaşanıyor ve sorunlar çözülemiyor.

Organize sanayi bölgelerinin sorunlarını çözeceği düşünülen “Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, meclisten geri çekildi.

Hâlbuki bir önceki hükümette, ilgili bakanlık söz konusu yasa tasarısına büyük önem veriyordu.

Her zaman olduğu gibi atılmaya çalışan adımlar, hükümetlerin değişmesiyle heba olup gidiyor.

Bir önceki hükümet döneminde Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin gündemine getirilen Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yeni hükümet tarafından geri çekilince, her şey yine olduğu gibi, yani darmadağınık kaldı.

Organize Sanayi Bölgeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na göre; “ortak hizmetlere ayrılmış yerlerde izinsiz reklam yapmak”, “altyapıya zarar vermek”, “işyerinde veya tesiste izin verilen faaliyet dışında başka faaliyette bulunmak”, “tesisi genel yerleşme planına uygun olarak yapmamak veya bakanlığın onayını almadan yapmak” gibi suçlara ciddi cezalar gelecek.

Bazı suçlar iki ay içerisinde üç defa tekrarlanırsa, sanayi bölgesinde bulunan tesis veya işletmesinin faaliyeti, Sanayi Dairesi’nin kararı ile durdurulacak.

Yasaya aykırı olarak yapılan bazı tesisler yıkılabilecek.

Ortak kullanım alanına bırakılan herhangi bir taşınır mal ile ilgili bu yasada yer alan ceza kuralları uygulandığı halde sorun ortadan kalkmamışsa veya ortak kullanım alanlarına bırakılan taşınır malların sahipleri gereken araştırmaya rağmen tespit edilemiyorsa, taşınır mal, envanter tutulmak suretiyle, Sanayi Dairesi tarafından uygun görülen bir alana çekilip, muhafaza edilecek.

Yasa tasarısı bunlar gibi güzel tedbirler içeriyor.

Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da yeni hükümetin oluşmasına müteakip, bazı yasaların tekrar değerlendirme yapılmak üzere geri çekildiğini takip ettiklerini söyledi.

Avunduk, söz konusu yasa tasarısıyla, Şehir Planlama/İmar ve Çevre Yasası kurallarına uygun olmak kaydıyla, özellikle özel kişilere ait alanlarda sanayi faaliyetinin yapılabilmesine olanak sağlanmasının hedeflenmekte olduğunu kaydetti.

Candan Avunduk, Sanayi Odası olarak,  bu düzenlemeyi desteklediklerini ve en kısa sürede Cumhuriyet Meclis’ine geri gönderilmesini talep ettiklerini Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na ilettiklerini ifade etti.

Hükümetlerin değişmesiyle bazı işlerin yarım kaldığını, bazı işlerin tamamen iptal edildiğini, bazılarının ağırdan alındığını biliyoruz. Zaten bu durum, bu ülkenin ciddi sorunlarından birisidir, ancak böylesine önemli, sanayi bölgeleri için hayati bir tasarı bekletilmesin.

Sırf giden hükümet hazırladı diye tasarıya önyargılı bakılmasın. İşte organize sanayi bölgelerinin durumu ortada… Umarız kısa sürede tasarı meclise geri gönderilir.

YORUM EKLE

banner107

banner108