Orman zararlıları için mücadeleyi artırmalıyız

KIBRIS Gazetesi’nin çevreye, doğaya duyarlılığını artık bilmeyen yoktur.

Çevreyle, doğal güzelliklerimizle, değerlerimizle ilgili çok hassasız.

Bu konuda sayısız haberler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Halkımıza çevre duyarlılığı kazandırmak için üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.

Çevreyle, doğal güzelliklerimizle, eski eserlerimizle ilgili misyon üstlendik ve bunların korunması için haberler yapıp, hem vatandaşlarımızı hem de devlet yöneticilerini uyarıyoruz.

Çevre bilinci olarak ülkemizin durumu ne yazık ki geçmişe göre daha kötü.

Yıllar ilerledikçe daha iyi olacağımıza, tam tersine daha kötü oluyoruz, çevremizi, doğamızı katletmek için adeta yarış ediyoruz.

Ülkemize gelen yabancıları da hayrete düşüren bu tavrımızı bir an önce terk etmemiz gerekiyor.

Ülkemizi yaşanmaz bir yere çevirmek için bu kadar çaba sarf etmemiz normal bir durum değildir.

Tüm sorunları burada tekrarlamayalım, bugün ormanlarımızla ilgili birkaç söz edelim.

Maalesef tüm doğal güzelliklerimize karşı gösterdiğimiz duyarsızlık ormanlar için de geçerli.

Ormanlarımızı da koruyamıyoruz. Özellikle kış aylarında önlenemeyen bir ağaç katliamı var.

Birçok kişi ağaçları katlederek, oduna dönüştürüyor ve bundan haksız kazanç elde ediyor.

Kış aylarında tam bir odun mafyası türemektedir.

Tabii bu işi kâr için yapanlar olduğu gibi bazı vatandaşlar da şöminelerinde, sobalarında yakacakları odunlar için maalesef kesilmemesi gereken ağaçları katlediyor. Bunlar çok ciddi sorunlarımızdandır…

Ormanları çöplüğe çevirmemiz de başka bir sorundur.

Bazı kesimler, ormanlık alanlara inşaat atıklarını bırakıyor, işyerinin ve evlerin çöplerini döküyor ve inanılmaz bir kirliliğe sebep oluyor.

Tabii ki çöplüğe dönüştürülen alanlarda daha kolay yangınlar çıkıyor, ormanlarımız yangın tehdidi altına giriyor. Zaten yaz aylarında ormanlar için en büyük tehdit yangınlardır.

Çöpler için de camlar ve bazı yansıtıcı, yangına yol açıcı eşyalar, atıklar ciddi tehdittir.

Vatandaşların piknik yaparken tedbirsiz davranması, yoldan geçerken izmarit savurması, anız yakarken kontrolü kaçırması da ciddi yangın nedenleridir.

Tabii ormanların çok ciddi başka düşmanları da vardır; zararlı böcekler…

Çam Kabuk Böceği ve Çam Kese Böceği ormanlarımıza ciddi zararlar vermekte, ağaçların kurumasına sebep olmaktadır.

Bu böceklerin yok edilmesi için zaman zaman devletin maddi yetersizlik içine girmesi mücadeleyi ciddi şekilde sekteye uğratıyor.

Gazetemizde önceki gün okudunuz; Dennargalar diye bilinen Serdarlı-Gönendere-Geçitkale hattının kuzeyindeki geniş alanı kapsayan çam ormanlarında, aralarında asırlık büyük ağaçların da bulunduğu binlerce çam ağacı ve fidan kurudu… Ormanların kurumasında kuraklığın da etkisi var ama en büyük neden “Çam Kese Böceği” ile “Kabuk Böceği” zararlılarıdır.

Söz konusu bölgede sadece çamlar değil, Laden ve Tülümbe gibi orman altı bitkileri de kurumuş durumda. Dennargalarda bir kuş görmek veya en azından sesini olsun duymak da, oldukça zor.

Ülkemizin önemli ekosistemlerinden biri olan Dennarga Ormanlarının, yok olmasının önüne geçilmelidir… Böceklerle mücadele artırılmalıdır.

Çam Kabuk Böceği’yle mücadelede en etkili yöntem olarak “feromon tuzakları” gösteriliyor.

Ayrıca laboratuar şartlarında üretilip doğaya salınan “Thanasimus formicarius” isimli yırtıcı böcekle de mücadele yapılabiliyor.

Çam kabuk böceklerine karşı ormanlara asılan böceklerin yakalandığı feromon tuzakları ülkemizde de var ama hem korunmuyor hem de artırılmaları gerekiyor. Bazı sorumsuz avcılar bunları hedef yapıp vuruyor ve kullanılmaz hale getiriyor, hatta bunları çalanlar bile var.

Orman zararlı böcekleri de yıllardır konuşulan bir konudur, süratle bunlarla daha iyi nasıl mücadele edebiliriz, gerekli araştırmalar yapılmalı, tedbirler alınmalıdır. Yoksa doğru dürüst ormanımız da kalmayacaktır.

YORUM EKLE

banner107

banner96

banner108